Trekking w Gruzji

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Piesze wędrówki po górach Kaukazu, dziewicza przyroda, najwyżej położona wioska w Europie, tajemnicze wieże obronno-mieszkalne oraz tętniące życiem Batumi.

Kaukaz! Już samo to słowo niesie w sobie tajemnicę i zew przygody. Podczas naszej podróży nie tylko zbliżymy się do prawdziwego Kaukazu,  ale poczujemy jego ducha wędrując po górskich szczytach.

Region Swanetia, który jest celem naszej wyprawy to miejsce, gdzie zobaczymy jedne z najwyższych szczytów Kaukazu, nieskażoną przyrodę i najbardziej spektakularne widoki z małymi, sennymi wioskami, gdzie zdaje się, że czas stanął w miejscu. Miejscowi żyją tu nadal w tradycyjnych kamiennych domach, w dużych, wielopokoleniowych rodzinach i w harmonii z otaczającą przyrodą, a konie wciąż pozostają głównym środkiem transportu. 

W okolicy dumnie wznoszą się ku niebu charakterystyczne kamienne wieże, mające obronno- mieszkalny charakter,  przypominając wszystkim nie tak odległą przeszłość, kiedy do nieznajomych podchodzono z dużą dozą nieufności. Na szczęście dzisiaj to się zmieniło, a gościnność z jaką podejmowani są przyjezdni jest zaskakująco wspaniała i szczera. Naszą bazą wypadową będzie niewielka górska wioska Mestia położona na wysokości 1500 metrów skąd będziemy wyruszać na piesze  wędrówki między górskimi jeziorami, lodowcami, górskimi szczytami i odciętymi od świata wioskami.

Zamieszkamy w małych, przytulnych pensjonatach, gdzie gospodarze uwielbiają  rozpieszczać swoich gości przysmakami lokalnej kuchni i otoczą nas domową, przytulną atmosferą. Naszą  podróż zakończymy na wybrzeżu Morza Czarnego, a dokładnie w Batumi - drugim co do wielkości mieście Gruzji. Miasto zachwyca piękną architekturą, pyszną kuchnią i wybornym gruzińskim winem, a także prawie 7-kilometrową promenadą nadmorską, która wieczorami przekształca się w miejsce imprez i spotkań na świeżym powietrzu dla mieszkańców i przyjezdnych.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe, Przygoda życia

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Tak

 • Waluta Lari

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy i przylot do Batumi w Gruzji
Dzień 2 Batumi - Zugdidi - Mestia. Pałac Dadiani i imponująca zapora Enguri
Dzień 3 Mestia. Jednodniowa wycieczka do wioski Mazeri, lokalnych wodospadów z widokiem na górę Ushba
Dzień 4 Mestia. Wycieczka nad jezioro Koruldi, piknik i czas wolny w Mestii.
Dzień 5 Mestia - Mulakhi - Ushguli. Wspaniała przyroda i przejazd do najwyżej położonej wioski w Europie.
Dzień 6 Ushguli - Mestia. Kościół Lamaria, wędrówka pod lodowiec Shkhara, powrót do Mestii samochodami z napędem na 4 koła.
Dzień 7 Mestia - Batumi. Przejazd w kierunku wybrzeża Morza Czarnego i zwiedzanie Batumi.
Dzień 8 Batumi. Czas do własnej dyspozycji, pożegnalna kolacja i powrót do domu

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
5 998,–
Warszawa
5 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy i przylot do Batumi w Gruzji
kuchnia gruzińska

Po przylocie, autokar zabierze nas do hotelu w Batumi, gdzie zjemy pierwszą wspólną gruzińską kolację

Kolacja wliczona jest w cenę

Dzień 2
Batumi - Zugdidi - Mestia. Pałac Dadiani i imponująca zapora Enguri Trasa: ok. 270 km
droga wiodąca z Zugdid do Mestii

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy naszą gruzińską przygodę. Po śniadaniu wyruszymy w kierunku legendarnej Swanetii. Otoczona szczytami górskimi przekraczającymi 4000 m.n.p.m., Swanetia od zawsze była odizolowana od reszty świata. Nadało to temu miejscu bardzo indywidualny charakter czego wyrazem jest m.in. widok licznych wież obronnych i  małych fortyfikacji rozsianych po całym obszarze.

Zanim tam jednak dojedziemy, miniemy po drodze bardzo ciekawe miasto Zugdidi, które zamieszkane przez ponad 200 tys. mieszkańców wydaje się wręcz nieproporcjonalnie duże w porównaniu z pobliskimi słabo zaludnionymi terenami górskimi. Miasto urosło do tych rozmiarów, gdy dosłownie zalała go fala rdzennych Gruzinów uciekających z terenu sąsiedniej Abchazji podczas trwającej tam w latach 1992-1993 wojny rosyjsko-gruzińskiej. Dzisiaj jest tu bardzo spokojnie, a my odwiedzimy najbardziej reprezentacyjny gmach miasta, piękny Pałac Dadiani, w którym mieści się Gruzińskie Muzeum Narodowe. Podczas zwiedzania dowiemy się wielu ciekawych historii o tym regionie.

Po lekkim obiedzie w lokalnej restauracji skierujemy się w stronę Mestii, stolicy Górnej Swanetii. U podnóża majestatycznych gór zatrzymamy się przy jednej z największych zapór na świecie – Enguri Dam, zbudowanej w latach 60 i 70-tych 20 wieku jako jeden z flagowych projektów czasów sowieckich. Kontynuujemy podróż i już wkrótce naszych oczom ukazują się zapierające dech w piersiach widoki. Imponujące pasma górskie, malownicze wioski otoczone pięknymi gajami rododendronów, pasące się na soczyście zielonych łąkach owce i bydło. Możliwe też, że chociaż z oddali zobaczymy dzikie zwierzęta, które nie występują w innych częściach Kaukazu jak np. niedźwiedzie, kozice, szakale i wiele gatunków ptaków.

Mestia położona jest na wysokości 1500 m n.p.m.  Zamieszkana przez około 3.000 mieszkańców utrzymuje się głównie z turystyki, ponieważ jest doskonałą bazą wypadową dla pieszych wędrówek latem, a zimą do jazdy na nartach. Zatrzymamy się w małym, przytulnym pensjonacie gdzie po podróży zjemy wspólnie kolację.

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę wycieczki. 

Dzień 3
Mestia. Jednodniowa wycieczka do wioski Mazeri, lokalnych wodospadów z widokiem na górę Ushba Piesza wycieczka: Dystans do pokonania 10 km. Przewidywany czas 5-6 godzin. Różnica wysokości 550 m
jeden z wodospadów podczas trekkindu u podnóży góry Ushba

Dzisiaj od samego rana będziemy rozkoszować się widokiem pobliskich szczytów górskich. Przy dobrej widoczności, na horyzoncie będzie nawet można dostrzec szczyt góry Ushba (4710 m n.p.m), do której w dniu dzisiejszym będziemy się starać zbliżyć.

Po śniadaniu udamy się samochodowymi terenowymi z napędem na cztery koła do małej wioski Mazeri, oddalonej o około godzinę jazdy od Mestii. Stąd pójdziemy pieszo w kierunku jednych z najpiękniejszych wodospadów w okolicy. Będziemy szli drogą prowadzącą do małej bazy wojskowej zabezpieczającej granicę z Kabardo-Bałkarią - jedną z 21 autonomicznych republik Federacji Rosyjskiej. Po minięciu bazy krajobraz zmieni diametralnie swój charakter i znajdziemy się w środku dzikiej przyrody, nietkniętej ludzką ręką. Jesteśmy już całkiem blisko góry Ushba - kaukaskiej “wiedźmy” zwanej również kaukaskim Matterhornem, a pagórkowaty krajobraz ustąpi miejsca masywnym i stromym górskim ścianom. W tych przepięknych okolicznościach przyrody zatrzymamy się na piknik, zjemy nasz suchy prowiant na obiad a następnie przyjrzymy się z bliska niektórym z imponujących wodospadów w okolicy. Po południu ruszymy z powrotem w kierunku Mazeri, gdzie będą już czekały na nas pojazdy z napędem na cztery koła, aby bezpiecznie przywieźć nas z powrotem do Mestii. 

Śniadanie i obiad (suchy prowiant) wliczone w cenę wycieczki. 

Dzień 4
Mestia. Wycieczka nad jezioro Koruldi, piknik i czas wolny w Mestii. Piesze wycieczki: Dystans do pokonania 8 km / Przewidywany czas 4-5 godzin. Różnica wysokości 600 m
jezioro Koruldi

Podczas, gdy tuż pod naszymi oknami kogut pieje w przydomowym ogródku, a gospodyni podaje świeżo upieczony chleb i gorącą kawę na śniadanie, my możemy już cieszyć się na dzisiejszą ekscytującą wycieczkę. Nasi kierowcy czekają już w swoich samochodach, abyśmy zaraz po śniadaniu mogli wyruszyć w kierunku punktu widokowego Jvari położonego na wysokości 2170 m. Z Jvari rozpościera się piękny widok na Mestię i całą okolicę. Stąd skierujemy się w stronę jeziora Koruldi, które właściwie jest kilkoma jeziorami o tej samej nazwie. Przy słonecznej pogodzie te ustronne górskie jeziora są jednymi z najpiękniejszych, jakie można zobaczyć w Swanetii. Mamy nadzieję, że i nam pogoda dopisze będziemy mogli podziwiać wspaniałe widok jedząc obiad (suchy prowiant) nad jeziorem. Rozpościera się stąd piękny widok na okoliczne szczyty, do których należą Tetnuldi, Shkakhara i Ushba. Wszystkie mają ponad 4700 m n.p.m.. Po odpoczynku nad jeziorami, wczesnym popołudniem wracamy do Jvari. Osoby, które czują się na siłach mogą kontynuować wędrówkę aż do Mestii oddalonej o 5 km. Natomiast pozostałe osoby zostaną zabrane do pensjonatu naszymi samochodami. Reszta dnia przeznaczona jest na wypoczynek. 

Śniadanie i obiad (suchy prowiant) wliczone w cenę wycieczki. 

Dzień 5
Mestia - Mulakhi - Ushguli. Wspaniała przyroda i przejazd do najwyżej położonej wioski w Europie. Wędrówki piesze: dystans do pokonania 13 km / Przewidywany czas 5 - 6 godzin. Różnica wysokości 650 m
wioska Ushguli a w tle najwyższa góra Swanetii - Shkhara

W dniu dzisiejszym zagłębimy się jeszcze dalej w region Swaneti aż dotrzemy do najwyżej w Europie położonej wioski Ushguli, na wysokości 2.200 m n.p.m. Cała miejscowość znajduje się pod ochroną UNESCO, a my będziemy mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć jak przyroda, architektura i lokalne tradycje współgrają ze sobą w absolutnej harmonii. 

Nasz dzień rozpoczniemy  jednak wędrówką z Mestii do pobliskiej wioski Mulakhi. Przejdziemy przez rozległe łąki i obszary leśne, zostawiając w tyle wciąż majaczącą w oddali Mestię. Około południa dotrzemy do Mulakhi, która słynie z wielu dobrze zachowanych kamiennych wież, zwanych również koszkami, będących charakterystycznym elementem krajobrazu Svaneti. W samej wiosce Mulakhi i okolicy znajduje się kilkadziesiąt takich wież, które stoją przy domach mieszkalnych. Jedne zrujnowane, inne wciąż dobrze zachowane, stanowią świadectwo dawnych niespokojnych czasów, gdy służyły jako schron na wypadek ataku wroga lub kłótni międzysąsiedzkiej. Wieże te mają charakterystyczną konstrukcję. Na samym dole najczęściej trzymano zwierzęta gospodarskie. Wyższe kondygnacje służyły jako magazyn i znajdowały się tam pomieszczenia mieszkalne. Z górnej platformy można było na przykład zrzucać kamienie na wrogów. Mulakhi to także jedno z niewielu miejsc, z których rozciąga się wspaniały widok na najwyższą górę Swanetii - Shkhara (5201 m n.p.m.). Będziemy mieli czas na poznanie tej małej, urokliwej wioski, a zwiedzanie zakończymy obiadem u lokalnej rodziny. Do Ushguli dotrzemy przed zachodem słońca gdzie para miejscowych gospodarzy podejmie nas zasłużoną kolacją. 

Śniadanie, obiad i kolacja wliczone w cenę wycieczki. 

Dzień 6
Ushguli - Mestia. Kościół Lamaria, wędrówka pod lodowiec Shkhara, powrót do Mestii samochodami z napędem na 4 koła. Wędrówki piesze: Dystans do pokonania 19 km / Przewidywany czas 6-7 godzin. Różnica wysokości 500 m
Ushguli jest najwyżej położoną wioską w Europie

Rano będzie czas na samodzielne zwiedzanie malowniczej wioski, w której wciąż znajduje się ponad 20 dobrze zachowanych kamiennych wież. Prosimy, aby pamiętać o odpowiednim obuwiu, ulice Ushguli są strome i śliskie. Przez prawie pół roku wioska zasypana jest śniegiem, a jedyna droga często jest nieprzejezdna. Odwiedzimy jedyny w okolicy kościół – Lamaria ( Kościół Marii Dziewicy), pochodzący z XII wieku. Z kościołem związana jest historia zabójstwa księcia Puta Dadeshkeliani, który pod koniec XiX wieku chciał podporządkować sobie wioskę. Mieszkańcy zgodzili spotkać się z nim przed kościołem, a następnie cała miejscowa ludność razem pociągnęła za linkę przyczepioną do spustu karabinu, dzieląc tym samym odpowiedzialność za zamordowanie człowieka, który starał się rządzić ludźmi, którzy nigdy nie mieli władcy. Wspólna odpowiedzialność za śmierć księcia chroniła mieszkańców przed zemstą rodziny, która zgodnie z lokalnym zwyczajem nieuchronnie chciałaby krwi mordercy, gdyby zabójstwa dokonał tylko jeden człowiek z wioski. Ze świątyni wzniesionej na niewielkim wzgórzu ponad osadą rozciąga się piękny widok na Shkharę, która z wysokością 5201 metrów jest najwyższą górą Gruzji - i trzecią co do wielkości w całym Kaukazie. Osoby chętne udadzą się na 9 kilometrową wędrówkę w stronę imponującego lodowca Shkhara. Szlak turystyczny jest początkowo stosunkowo płaski i prowadzi doliną, a następnie zbacza z szutrowej drogi i rozpoczyna się wciąż dość łagodne podejście w kierunku lodowca. Kilkukilometrowy spacer jest absolutnie niewymagający a widoki są wręcz odwrotnie proporcjonalne do wysiłku. Lodowiec Shkhara znajduje się u podnóża góry Shkhara i jest ulubionym celem wędrówek zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Przed powrotem tą samą drogą do Ushguli zjemy obiad w postaci suchego prowiantu ciesząc oczy wspaniałymi widokami. Czas jednak na powrót do Mestii. Nasze samochody są gotowe do odjazdu i po kilku postojach po drodze dla rozprostowania nóg, dotrzemy późnym popołudniem do Mestii. Tutaj zjemy też kolację.

Śniadanie, obiad (piknik) i kolacja wliczone w cenę wycieczki. 

Dzień 7
Mestia - Batumi. Przejazd w kierunku wybrzeża Morza Czarnego i zwiedzanie Batumi. Przejazd około 270 km
Batumi

Nadszedł czas, aby zastąpić świeże górskie powietrze, ciepłym klimatem Batumi. Po pokonaniu pięknej widokowo trasy z Mesti w kierunku nizin, zatrzymamy się na obiad. Następnie wyruszymy dalej do Batumi, drugiego co do wielkości miasta w Gruzji, którego luźna atmosfera jest całkowitym przeciwieństwem surowego życia w górskich terenach Swaneti. Batumi, nam Polakom do dziś dnia kojarzy się z polami herbaty oraz słynną piosenką zespołu Filipinki. Herbata długi czas rzeczywiście była tutaj uprawiana przez…Chińczyków, którzy przybyli do Adżarii, by pomóc przy rozbudowie miasta. Niestety w samym Batumi herbacianych pól już nie zobaczymy, są one położone w zupełnie innej części Gruzji. 

W mieście panuje klimat subtropikalny który od dziesięcioleci przyciąga tutaj turystów. W ślad za nimi poszły duże inwestycje w postaci nowoczesnych hoteli, kasyn i apartamentowców. Zmieniło to wygląd miasta, tworząc swoisty miszmasz, gdzie nowoczesne budynki sąsiadują ze starymi kamienicami stylem przypominającymi te z Nowego Orleanu. Jednak stare miasto w Batumi nadal zachowało swój kameralny i wielokulturowy charakter, gdzie meczet sąsiaduje ze świątynią prawosławna i ormiańską oraz synagogą.  Największą chlubą miasta jest Bulwar Batumi, który powstał w 1881 roku i ciągnie się wzdłuż wybrzeża na odcinku 6 kilometrów. Można tu znaleźć szeroki wybór kawiarni, restauracji i barów. To tutaj bije prawdziwe serce miasta i kwitnie życie towarzyskie od wczesnych godzin porannych aż do nocy. Po zameldowaniu się w hotelu, położonym niedaleko nowej części bulwaru, ruszamy na zwiedzanie miasta. Idąc nadmorską promenadą, docieramy do Wieży Alfabetu będącej symbolem miasta i hołdem dla gruzińskiego alfabetu  -  jednego z 14 istniejących alfabetów na świecie. Wieża stoi w Parku Cudów w którym można też zobaczyć między innymi jedną z nowszych atrakcji Batumi - fontannę, z której co jakiś czas wypływa słynny samogon - czacza, nowoczesny Batumi Tower czy ruchomy pomnik Ali i Nino, który opowiada historię ich nieszczęśliwej miłości. Po tygodniu spędzonym w górskich ostępach Swaneti, wieczorny spacer po rozświetlonym i tętniącym życiem Batumi może oszołomić i sprawia wrażenie jakbyśmy się znaleźli w zupełnie innym świecie - w kaukaskim Dubaju!

Śniadanie i obiad wliczone w cenę wycieczki. 

Dzień 8
Batumi. Czas do własnej dyspozycji, pożegnalna kolacja i powrót do domu
bulwar Batumi z największymi atrakcjami miasta rozciąga się na odcinku aż 6 km

Dzisiejszy dzień jest przeznaczony na samodzielne odkrywania miasta. Propozycji jest mnóstwo a pilot na pewno pomoże w organizacji dnia. Można pospacerować po nadmorskiej promenadzie, która ze swoimi  6 kilometrami jest jedną z najdłuższych w Europie, wjechać kolejką na szczyt wzgórza Anuria, udać się na zakupy lub do jednego z miejskich parków czy ogrodów. Na obrzeżach miasta znajduje się największy i najpiękniejszy ogród botaniczny w Gruzji. Zajmuje powierzchnię 109 hektarów. Ogród powstał w 1912 r. z inicjatywy rosyjskiego botanika Andrieja Krasnova. W ogrodzie można zobaczyć wiele gatunków roślinności subtropikalnej: sekwoje, kaktusy, magnolie, cedry, palmy, róże, drzewa cytrusowe czy bambusy. Są tu też strumyczki, altanki, klify i punkty widokowe. Wszystko zebrane w jednym miejscu ku uciesze turysty. Miłośnikom historii i kultury Batumi ma również do zaoferowania sporo atrakcji. Można zajrzeć do Muzeum Sztuk Pięknych Adżarii, Muzeum Technologii braci Nobel czy nowo otwartego Muzeum Etnograficznego. Dla chętnych pilot zorganizuje wspólne zwiedzanie miasta. 

Późnym popołudniem wszyscy spotykamy się na ostatnim, wspólnym posiłku.
Następnie pojedziemy na lotnisko, skąd udamy się w drogę powrotną do Warszawy.

Śniadanie i kolacja wliczone w cenę wycieczki. 

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 5 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

598zł

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa - Batumi – Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • Wycieczki oraz bilety wstępu wymienione w programie
 • Zakwaterowanie w hotelu 3* w Batumi oraz pensjonatach (Mestia, Ushguli) w pokojach 2-osobowych
 • Wyżywienie 3 posiłki dziennie dzień 2,3,4,5,6, w dniu 1 kolacja, w dniu 7,8 dwa posiłki
 • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Ewentualnych dodatkowych atrakcji 
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • Napojów do posiłków
 • Napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników (ok. 50 USD)
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego, co nie zostało opisane w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Bagaż

Zalecamy zabranie ze sobą małego plecaka lub torby, ponieważ najczęściej dopiero wieczorem będzie dostęp do bagażu głównego. Nie ma konieczności zabierania ze sobą ręczników. Ponadto do uprawiania turystyki pieszej w regionach, które będziemy odwiedzać wymagane są buty trekkingowe.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie naszych gości odbywa się w hotelach, które są wyposażone standardowo. Staramy się dobierać obiekty, które pomimo prostoty wyposażenia i podstawowego standardu mają swój urok.

W Batumi korzystamy z dobrych hoteli 3-gwiazdkowych, które wybieramy pod względem dogodności położenia i miłej atmosfery. Poziom obsługi i standard mogą jednak odbiegać od tych w zachodniej Europie. Niezależnie od kategorii hotelu, nasi goście zakwaterowani będą w pokojach z własną toaletą i łazienką. Informacje o hotelach w danym programie wycieczki zostaną przesłane najpóźniej 7 dni przed wylotem.

W Mestii mieszkamy w pensjonatach, prowadzonych przez gospodarzy, którzy zajmują się też gotowaniem dla gości. Standard jest skromny, ale we wszystkich pokojach jest łazienka i toaleta. Większość posiłków spożywa się w dużej jadalni w pensjonacie, są one przygotowywane przez gospodarzy z lokalnych produktów. 

W Ushguli koncepcja jest taka sama, ale tutaj turystyka jest wciąż w powijakach i dlatego przeznaczona jest głównie dla turystów podróżujących z plecakiem. Standard jest więc nieco prostszy ze wspólnym prysznicem i toaletą na korytarzu. Życzliwość pary gospodarzy i fantastyczna lokalizacja rekompensują jednak nieco niższy standard.

Piesze wędrówki po okolicy Mestii

Podczas tej wycieczki wymagana jest dobra kondycja i sprawność fizyczna, ponieważ wędrówki są długie, dość wymagające, odbywają się po nierównym terenie ze znaczną różnicą wysokości.  Czasem schodzimy z głównych ścieżek, zdarza się, że musimy użyć rąk i chwycić się krzaka, skały lub drzewa, aby ominąć przeszkodę. Podczas wszystkich wędrówek należy mieć dobre buty turystyczne,  zalecamy również zabranie kijków turystycznych.

Transport na miejscu

W Mestii przeważnie będziemy korzystać z samochodów z napędem na cztery koła, starając się dotrzeć do najlepszych szlaków turystycznych po niedostępnych górskich drogach szutrowych. Samochody nie są luksusowe, a komfort zdecydowanie nie jest w nich najważniejszy. Z drugiej strony samochody są bardzo niezawodne, a lokalni kierowcy są przyzwyczajeni do poruszania się w trudno dostępne miejsca. Nie możemy zagwarantować stałych miejsc w konkretnym samochodzie, przednie siedzenie jest zwykle używane przez lokalnych przewodników.

Sprawność fizyczna

Wycieczka nie nadaje się dla osób z trudnościami w poruszaniu się.

Ponieważ duża część wycieczki będzie odbywać się pieszo, oczekujemy, że uczestnicy podróży są mobilni, mają dobrą kondycję i mogą poruszać się bez pomocy innych.

Wskazówka

Zarówno lokalni przewodnicy, jak i kierowcy oczekują, że w podziękowaniu za swój wysiłek otrzymają napiwek. Napiwki bowiem stanowią większość ich pensji – nasz pilot rozdzieli równo pieniądze zebrane na początku wycieczki.

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki