Z Grenlandii na Islandię - szlakiem Wikingów

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Niezwykły rejs statkiem Ocean Atlantic z Kangerlussuaq do Rejkiawiku - szlakiem Eryka Rudego – odkrywcy Grenlandii i bohatera nordyckich sag

NOWOŚĆ

Mówi się, że nazwę wyspy wymyślił pierwszy europejski osadnik Eryk Rudowłosy, wiking, który w ramach kary za zabójstwa został wygnany z rodzinnej Norwegii, a później także z Islandii, po czym szukając lądu do zamieszkania, w 982 roku dotarł na południowy kraniec Grenlandii. Kiedy trzyletnie wygnanie dobiegło końca Eryk powrócił na Islandię, gdzie opowiedział o swojej podróży. Nową ziemię nazwał „Grenlandią” (czyli zieloną ziemią), żeby zachęcić swoich rodaków do osiedlania się.

Podczas rejsu „Zielona ziemia” zaoferuje nam mnóstwo atrakcji. W zatoce Disko w miejscowości Qeqertarsuaq zobaczymy pokaz lokalnych tańców ludowych, popłyniemy też na słynny lodowiec Eqi. W późnym wieczornym słońcu na równinie Sermermiut będziemy mieli okazję podziwiać fiord lodowy Ilulissat wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z olśniewającymi górami lodowymi. Kierując się na południe wzdłuż zachodniego wybrzeżu Grenlandii odwiedzimy miejscowość Nuuk, jedną z najmniejszych stolic na świecie. A przed ponownym skierowaniem się na północ wzdłuż spektakularnego wschodniego wybrzeża Grenlandii zachwycimy się wąskimi klifami w malowniczej cieśninie Prince Christian i niezmąconą ciszą na wyspie Skjoldungen. Otwórzmy się na bogactwo nordyckiej kultury i arktycznej przyrody!

Kliknij i powiększ mapę
  • Typ Rejsy wycieczkowe, Rejsy ekspedycyjne

  • Pilot Polskojęzyczny i anglojęzyczny zespół polarny

  • Wiza Nie

  • Szczepienia Nie

  • Waluta DKK, ISK

Program wycieczki 13 dni
Dzień 1
Przelot z Polski do Kopenhagi
Dzień 2
Przelot z Kopenhagi do Kangerlussuaq. Wycieczka na Lodowiec Reniferów. Zaokrętowanie na statku. Fiord Kangerlussuaq
Dzień 3
Sisimiut – drugie co do wielkości miasto Grenlandii. Zatoka Disko
Dzień 4
Qeqertarsuaq na wyspie Disko. Pokaz tradycyjnych grenlandzkich tańców. Lodowiec Eqip Sermia
Dzień 5
Ilulissat – stolica gór lodowych. Fiord Icefjord wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Opcjonalne wycieczki do fiordu łodzią lub samolotem 
Dzień 6
Na morzu. W kierunku Nuuk
Dzień 7
Nuuk – stolica Grenlandii
Dzień 8
Fiord Arsuk. Ivittuut – dawna kopalnia kriolitu. Szansa na spotkanie piżmowoła arktycznego
Dzień 9
Grenlandia południowa – osada Eryka Rudowłosego
Dzień 10
Podróż przez cieśninę Prince Christian
Dzień 11
Wyspa Skjoldungen
Dzień 12
Na morzu
Dzień 13
Przypłynięcie do Rejkiawiku. Przelot z Keflaviku do Kopenhagi. Lot do Polski

Zdjęcia

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot z Polski do Kopenhagi

Wylot z Warszawy do Kopenhagi. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 2
Przelot z Kopenhagi do Kangerlussuaq. Wycieczka na Lodowiec Reniferów. Zaokrętowanie na statku. Fiord Kangerlussuaq

W godzinach porannych udamy się na lot z Kopenhagi do Kangerlussuaq na Grenlandii. 

W Kangerlussuaq udamy się na wycieczkę na piękny Lodowiec Reniferów. Jest to wysoka ściana lodu, w niektórych miejscach osiągająca do 60 metrów wysokości. Nazwa sugeruje, iż częsty jest tu widok reniferów, ale nawet przy nieobecności tych zwierząt zobaczymy światowej klasy spektakl motywów do zdjęć i osiągniemy spokój, który przyniesie nam świadomość, że natura jest nieskazitelna.
Nasza podróż do jednego z najbardziej niezwykłych lodowców w okolicy będzie wymagała specjalnego transportu pojazdem z napędem na cztery koła, który zda egzamin na skalistych terenach i żwirowych drogach. Podczas słuchania historii opowiadanych przez naszego przewodnika będziemy wypatrywać dzikich zwierząt zamieszkujących ten obszar, a mianowicie reniferów i wołów piżmowych.
W ciepłych miesiącach letnich zdarza się, że lód rozrzedza się i traci trwałość, co może skończyć się oderwaniem się fragmentu lodowca (proces ten nazywamy cieleniem się lodowca). Dlatego zachowamy bezpieczną odległość od lodowych gigantów.

Po około półtorej godziny jazdy dotrzemy do olśniewającego Lodowca Reniferów, gdzie powędrujemy w górę równolegle do krawędzi lodowca. Będziemy z różnych kątów fotografować wspaniałą scenerię lub po prostu cieszyć się magią tego miejsca i ciszą, przerywaną jedynie przez ryk wody z topniejącego lodowca.

Teren, w którym spędzimy większość czasu, jest wyposażony w dwanaście ławek ze stolikami i prymitywne przenośne toalety. Opuścimy lodowiec takim, jakim go zastaliśmy: nietkniętym, wspaniałym i niezapomnianym.
Lądolód Grenlandzki jest jedną z największych atrakcji Grenlandii. Zajmuje on 80% powierzchni kraju, lecz niestety rozmiar lodu z roku na rok się zmniejsza, ponieważ masa topi się bardziej niż odbudowuje. W Kangerlussuaq widoczne są wyraźne znaki tego, że lód się cofa.

Po powrocie z wycieczki udamy się do portu, gdzie zaokrętujemy się na statku. Anglojęzyczny pilot poinformuje wszystkich o podróży, codziennych czynnościach na statku oraz procedurach bezpieczeństwa i ochrony. Przed wyruszeniem w rejs odbędziemy także obowiązkowe ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa.

Nasz rejs zaczniemy podróżą przez 160-kilometrowy fiord Kangerlussuaq. Ze względu na swoją historię militarną oraz obecną rolę ważnego ośrodka podróży lotniczych Kangerlussuaq pozostaje dość odizolowany od bogatych tradycji kulturowych Grenlandii w porównaniu z innymi regionami. Najbardziej imponującą atrakcją jest otaczająca przyroda. Nietrudno dostrzec, że krajobraz Kangerlussuaq został w dużej mierze ukształtowany przez ostatni okres zlodowacenia, często znany po prostu jako „epoka lodowcowa”, która miała miejsce około 18 000 lat temu. Znajdziemy tu liczne jeziora polodowcowe oraz góry o zaokrąglonych sylwetkach. Woda z topiącego się Lądolodu Grenlandzkiego przedostaje się przez porowaty krajobraz morenowy i wpada do fiordu Kangerlussuaq. Na obecny klimat Kangerlussuaq duży wpływ ma idealne położenie między pokrywą lodową, fiordem i górami. Przyczynia się to do jego stabilnych warunków, minimalnej obecności chmur i aż około 300 bezchmurnych nocy rocznie.

Bliskość pokrywy lodowej w połączeniu z klimatem kontynentalnym w Kangerlussuaq ma również duże znaczenie dla lokalnych warunków. Suchy klimat w połączeniu z ciepłymi wiatrami, które docierają tu z pokrywy lodowej, powoduje, że latem temperatura rośnie do 30 ° C, a następnie spada do ekstremalnej temperatury -40 ° C zimą, co czyni ten region najzimniejszym zamieszkanym obszarem na Grenlandii.

Dzień 3
Sisimiut – drugie co do wielkości miasto Grenlandii. Zatoka Disko

Po śniadaniu docieramy do kolorowego miasta Sisimiut, gdzie zobaczymy, jak wygląda współczesna Grenlandia. Liczące 5400 mieszkańców Sisimiut jest uważany za drugie „miasto” Grenlandii. Ludzie żyli w okolicach Sisimiut z przerwami od 2500 r.p.n.e.

W 1756 roku hrabia Johan Ludvig Holstein założył tu kolonię i nazwał ją Holsteinsborg. W najstarszej części zabytkowej dzielnicy Sisimiut znajdują się kamienice jeszcze z epoki Holsteinsborg, a najstarszy dom w mieście pochodzi z 1756 roku. Jednym z najbardziej znaczących kulturowo budynków jest Błękitny Kościół, zbudowany w 1775 roku.

Obecnie Sisimiut jest ważnym miejscem rozwoju edukacji i przemysłu, a lokalne fabryki przetwarzają większość połowów firmy Royal Greenland, jednego z największych dostawców ryb na świecie. Zakład przetwórstwa rybnego w Sisimiut jest jednym z największych tego typu na Grenlandii i jednym z najnowocześniejszych na świecie. 

Najważniejsze punkty naszej wycieczki po mieście obejmują historyczną dzielnicę kolonialną, a także muzeum i piękny kościół. Ponadto odwiedzimy dynamiczne centrum miasta, aby zobaczyć, jak wygląda codzienne życie na Grenlandii w XXI wieku. 

Po południu będziemy kontynuować naszą podróż na północ. Gdy zapadnie wieczór, miniemy fiord Sisimiut Isortuat, osady Nordre Strømfjord Attu i Ikerasaarsuk oraz małe miasteczko Kangaatsiaq. W nocy miniemy Aasiaat i dostaniemy się na południowe wody Zatoki Disko. Następnie kurs statku zostanie ustawiony na wyspę Disko, znaną z charakterystycznych warstwowych turni o wysokości dochodzącej do 1000 metrów.
Znajdziemy się na północ od koła podbiegunowego! Noce tutaj są jasne, więc będziemy mogli cieszyć się widokiem gór lodowych w zatoce Disko, jak przeciskają się przez ujście z fiordu Ilulissat i tańczą w lodowatych wodach oceanu. 

Dzień 4
Qeqertarsuaq na wyspie Disko. Pokaz tradycyjnych grenlandzkich tańców. Lodowiec Eqip Sermia

Z tysiącmetrowymi górami w tle wpłyniemy do chronionego naturalnego portu na wyspie Disko o duńskiej nazwie „Godhavn” lub w grenlandzkim „Qeqertarsuaq”, co oznacza „Wielką Wyspę”. 

Chociaż Qeqertarsuaq jest topograficznie różny od kontynentalnej części Grenlandii ze względu na bazaltowe góry występujące na wyspie Disko, ma długą, bogatą historię i kiedyś był jednym z ważnych centrów gospodarczych kraju. Od XVI wieku społeczności miasta stosunkowo dobrze się powodziło. Godhavn był do 1950 roku najważniejszym miastem na północ od Nuuk wyłącznie z powodu dużej liczby łowionych tutaj wielorybów. Zapewniało to miastu prosperitę i wielkie bogactwo. Teraz, ze znikającymi możliwościami pracy oraz coraz rzadszymi połączeniami z kontynentem, Godhavn jest na najlepszej drodze do zapomnienia.  
Podczas naszej wizyty w mieście odwiedzimy charakterystyczny ośmiokątny kościół, nazywany „Bożym kałamarzem”, a w lokalnym ośrodku kultury zostanie dla nas zorganizowany pokaz tradycyjnych grenlandzkich tańców i muzyki. Spotkanie, nazywane przez Grenlandczyków „kaffemik”, będzie okraszone kawą i ciastem. Muzycy z Grenlandii pierwotnie grali na bębnach o nazwie qilaat wykonanych z owalnej drewnianej ramy pokrytej pęcherzem niedźwiedzia polarnego. W przeciwieństwie do innych bębnów, gra na qilaat polega na uderzaniu kijkiem w ramę, a nie w membranę. Instrument ten był wykorzystywany przez lokalną ludność dla rozrywki, egzorcyzmów i czarów.

Po przybyciu misjonarzy taniec z bębnami został zakazany, a później zastąpiony przez częściowe śpiewanie psalmów i utworów chóralnych, które dziś są znane ze swojego szczególnego grenlandzkiego brzmienia. Obecnie taniec z bębnami jest wykorzystywany jako rozrywka podczas wydarzeń kulturalnych i uroczystych okazji.

Muzyka grenlandzka jest inspirowana muzyką innych kultur, takich jak kultura duńska i inuicka, ale również wpływ na nią miały holenderska i szkocka polka, amerykańskie country i rock 'n' roll, a nawet muzyka hawajska, która zainspirowała tak zwanych muzyków Vaigat (gatunek muzyczny bliski muzyce country) na Grenlandii w latach 50. i 60.

Po południu nasz statek popłynie na wschód w kierunku gigantycznego lodowca Eqip Sermia w północno-wschodnim rogu zatoki Disko. Ten lodowiec jest bez przesady jednym z najbardziej imponujących na Grenlandii. Doceniony został nie raz przez legendarnych badaczy arktycznych, którzy wybierali go jako bazę do swoich badań. Jeden z takich odkrywców, uznany szwajcarski glacjolog, Alfred de Quervain, już ponad sto lat temu wykorzystał to miejsce jako bazę wypadową do wypraw na lodowiec śródlądowy Grenlandii. Zobaczymy tu z bliska cielenie się lodowca, czyli proces odrywania się fragmentów lodowca, w wyniku którego powstają góry lodowe. Popłyniemy jak najbliżej krawędzi lodu – jednak nadal w bezpiecznej odległości, aby uniknąć gwałtownych fal powstających w wyniku zanurzania się bloków lodu oderwanych od cielącego się lodowca.
Trudno opisać słowami ten wyjątkowy i oszałamiający krajobraz, wielkie szczeliny, ciemnoniebieskie strumienie lodowcowe, dźwięk i zapach tego potężnego lodowego świata. 

Dzień 5
Ilulissat – stolica gór lodowych. Fiord Icefjord wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Opcjonalne wycieczki do fiordu łodzią lub samolotem 

Ilulissat to miasto, którego nazwa słusznie brzmi „Stolica gór lodowych świata”.
Znajdujące się w tym rejonie góry lodowe pochodzą z fiordu Icefjord położonego pół godziny marszu na południe od Ilulissat. Te imponujące zamrożone struktury powstają dzięki ogromnemu lodowcowi Sermeq Kujalleq znajdującego się około 70 km w głąb fiordu. 10-kilometrowy lodowiec Sermeq Kujalleq jest najbardziej produktywnym lodowcem poza Antarktydą. Podczas gdy większość lodowców cieli się tylko w tempie około metra dziennie, lodowiec w Ilulissat cieli się w tempie 25 metrów dziennie. Produkowane przez niego góry lodowe stanowią ponad 10% wszystkich gór lodowych na Grenlandii, co odpowiada 20 milionom ton. Te fakty, wraz z ekstremalnym pięknem fiordu Icefjord, zapewniły mu miejsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miasto Ilulissat powstało ponad 250 lat temu. Dziś jest trzecim co do wielkości miastem Grenlandii, zamieszkałym przez ponad 4500 mieszkańców. Miasto jest dynamiczne, przyjazne i tętniące życiem, oferuje szeroką gamę atrakcji kulturalnych (jak na standardy grenlandzkie). Legendarny badacz polarny Knud Rasmussen i jego dobry przyjaciel Jørgen Brønlund urodzili się właśnie w Ilulissat.

Tego dnia chętni będą się również mogli wybrać na wycieczkę do fiordu Icefjord łodzią lub małym samolotem. Są to wycieczki opcjonalne i dodatkowo płatne.  

Wieczorem wypłyniemy ze stolicy gór lodowych na południe, pozostawiając za sobą uroczą zatokę Disko.

Dzień 6
Na morzu. W kierunku Nuuk

W trakcie podróży podziwiać będziemy wspaniałe krajobrazy zachodniego wybrzeża Grenlandii, w nadziei również na spotkanie z wielorybami.

Dzień 7
Nuuk – stolica Grenlandii

Dzisiejszego dnia docieramy do Nuuk. Podczas wpływania do fiordu Nuuk mamy spore szanse na spotkanie z sezonowymi gośćmi w okolicy: humbakami.

W Nuuk, najmniejszej stolicy świata, żyje 17 000 osób, prawie jedna trzecia populacji kraju. Obszar ten został zamieszkany około 2200 roku p.n.e. przez pra-Inuitów. Od 1000 do 1350 roku islandzcy Wikingowie i farmerzy osiedlali się na Południowej Grenlandii i w Fiordzie Nuuk, podczas gdy w tym samym czasie Inuici z kultury Thule przenosili się na południe z Północnej Grenlandii. Nordyccy osadnicy zniknęli około 1350 roku, ale Inuici zostali, znacznie lepiej przygotowani do polowań i przetrwania w trudnej arktycznej przyrodzie.
Współczesna historia Grenlandii rozpoczęła się w 1721 roku, kiedy nordycki misjonarz Hans Egede założył stałą kolonię i stację handlową w pobliżu Nuuk. W rzeczywistości głównym celem powrotu Egede na Grenlandię była chęć nawrócenia katolickich mieszkańców północy na luteranizm, jednakże wkrótce po przybyciu na wyspę Egede uświadomił sobie, że nordyccy osadnicy zniknęli. Tajemnica, jak to się dokładnie stało, pozostała do dzisiaj nierozwiązana.

W 1979 r. Utworzono w Nuuk parlament (Landsting), a miasto ostatecznie uznano za stolicę Grenlandii.
Późnym popołudniem opuścimy stolicę i będziemy kontynuować naszą podróż na południe.

Dzień 8
Fiord Arsuk. Ivittuut – dawna kopalnia kriolitu. Szansa na spotkanie piżmowoła arktycznego

Zbliżamy się do południowego krańca Grenlandii. Pierwszym portem, do którego zawiniemy, będzie miasto Qaqortoq. Następnie popłyniemy do fiordu Arsuk i małej osady o tej samej nazwie. Ale najważniejszym punktem dnia będzie dawna kopalnia kriolitu w Ivituut, jedynym miejscu na świecie, w którym wydobywano ten wyjątkowy minerał aż do jego wyczerpania 30 lat temu. Stosowany podczas topienia aluminium kriolit stał się strategicznie ważny i zmusił Amerykanów do utworzenia baz w Południowej Grenlandii w celu ochrony jego zasobów podczas II wojny światowej.

Dzień 9
Grenlandia południowa – osada Eryka Rudowłosego

We wczesnych godzinach porannych nasz statek wpłynie daleko w głąb fiordu Eriksfjord. Eryk Rudowłosy przybył tu ze swoją załogą i żoną Tjodhilde w 982 roku, i właśnie tutaj, w dzisiejszym Qassiarsuk, zbudował swoją osadę o nazwie Brattahlíð, czyli „strome trawiaste zbocza”.

Zobaczymy rekonstrukcje kościoła i chaty Eryka, Tjodhilde i ich syna, Leifa Szczęśliwego. Około roku 1000 Erik i jego rodzina udali się z Brattahlíð na zachód i odkryli Ziemię Baffina, Półwysep Labrador i Nową Fundlandię, po czym wrócili kilka lat później na Południową Grenlandię. 

Po spotkaniu z historią wrócimy z fiordu na otwarte morze.

Dzień 10
Podróż przez cieśninę Prince Christian

Kap Farvel, czyli Przylądek Pożegnania, jest znany nie tylko jako najdalej wysunięty na południe punkt Grenlandii, ale także ze swoich nieprzyjemnych, sezonowych wiatrów.
Celowo wybieramy więc o wiele wygodniejszą, ale jednocześnie bardziej spektakularną trasę, prowadzącą przez cieśninę Prince Christian. To 60-kilometrowa droga wodna, od osady Aapilattoq w sercu fiordów południowo-zachodniej Grenlandii do Atlantyku na wschodzie. Wzdłuż cieśniny ciągną się strome zbocza gór, a my zobaczymy również nieczynną stację meteorologiczną Prince Christian Sound, która jeszcze dwa lata temu była obsługiwana przez zapalonych meteorologów.

Dzień 11
Wyspa Skjoldungen
Wyspa Skjoldungen

Wyspa Skjoldungen (gren. Saqqisikuik) jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych obszarów we wschodniej Grenlandii. Położona na szerokości 63 ° N otoczona jest wąskimi, stromymi fiordami i lodowcami oraz owiana chłodnym, rześkim i czystym powietrzem docierającym z pobliskiej pokrywy lodowej. Mimo to odnajdziemy tu bujniejszy krajobraz i łagodniejszy klimat, niż byśmy się spodziewali. 

Skjoldungen to także nazwa opuszczonej osady położonej w południowo-zachodniej części wyspy. Około 100 osób mieszkało to do 1965 roku i nadal można zobaczyć niektóre pozostawione domy. Będziemy kontynuować naszą podróż do doliny Dronning Marie Dal, aby zapoznać się bliżej z ciekawą florą tego regionu.

Za wyspą Skjoldungen i fiordem Ilertakajik wysokie szczyty i górzysty krajobraz powoli znikają i na coraz dłuższych odcinkach pokrywa lodowa sięga aż do linii brzegowej, tworząc szelfy lodowe, rodzaj krajobrazu znany podróżnikom, którzy odwiedzili Antarktydę.

Miniemy też fiord Bernstorff, na którego południowo-wschodnim wybrzeżu znajduje się najbardziej produktywny lodowiec. Utrzymamy jednak odpowiednią odległość od olbrzymich gór lodowych występujących na tych wodach.

Dzień 12
Na morzu

Podczas gdy nasz statek będzie zmierzał w kierunku Islandii, wykładowcy Albatros Expeditions przedstawią na statku inspirujące i wzbogacające prezentacje na temat historii Islandii i Grenlandii oraz dzikiej przyrody i klimatologii tych regionów świata.

Dzień 13
Przypłynięcie do Rejkiawiku. Przelot z Keflaviku do Kopenhagi. Lot do Polski

W godzinach porannych dotrzemy do Rejkiawiku na Islandii i pożegnamy się z załogą statku. Po opuszczeniu pokładu udamy się na lotnisko na lot do Kopenhagi, a następnie do Warszawy. 

Zwiedzanie fiordu Icefjord samolotem

Wspaniała wycieczka, podczas której zobaczymy górę lodową próbującą przedostać się z fiordu Kangia do Zatoki Disko, małą osadę Ilimanaq na południu fiordu, a jeśli dopisze nam szczęście, również wieloryby w drodze powrotnej do Ilulissat. Polecimy samolotem Vulcanair Partenavia P68. Maszyny te są idealne dla celów turystycznych. Mając wysoko zamontowane skrzydła oraz duże okno przy każdym siedzeniu, oferują idealne możliwości fotografowania i podziwiania otaczających krajobrazów. Na pokładzie samolotu jest miejsce dla pilota i pięciorga pasażerów. 

Czas trwania lotu wynosi około 40 minut.

Cena 1530zł/osobę

Rejs łodzią do fiordu Icefjord

Podczas wycieczki, która potrwa dwie i pół godziny, zbliżymy się do fascynującej, jakby wyrzeźbionej w lodzie scenerii fiordu. Niesamowite widoki dostarczą nam niezapomnianych wrażeń na całe lata.

Cena 399zł/osobę

Informacja o cenie

Dopłata do kabiny 1-osobowej

Kat. D:   9 298 PLN/os
Kat. G:   6 698 PLN/os

Dopłata do podwyższenia standardu kabiny

Dopłata do kabiny Kat. C:   1 798 PLN/os
Dopłata do kabiny Kat. B:   11 498 PLN/os
Dopłata do kabiny Kat A:   13 998 PLN/os
Dopłata do kabiny Premium Suite:   15 798 PLN/os

Cena zawiera  
  • Opiekę pilotów polskojęzycznych oraz anglojęzycznej załogi ekspedycyjnej 
  • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Kopenhaga - Kangerlussuaq, Keflavik – Kopenhaga -Warszawa
  • Transport i wycieczki, wycieczki zodiakami podczas rejsu zgodnie z programem
  • 1 nocleg w Kopenhadze oraz 11 noclegów na Ocean Atlantic w 2-osobowej kabinie zewnętrznej z bulajem (kategoria D) z łazienką/toaletą
  • Zwiedzanie kościoła oraz spotkanie ”kaffemik” w Qeqertarsuaq
  • Spacery po miejscowościach Qeqertarsuaq, Ilulissat, Qassiarsuk i Nuuk
  • Wycieczka na Lodowiec Reniferów
  • Wizyty w muzeach w Qeqertarsuaq, Ilulissat i Nuuk
  • Spotkania informacyjne i wykłady członków załogi ekspedycji w języku angielskim
  • Całodzienne wyżywienie na statku (3 posiłki)
  • Kawę, herbatę i wodę z lodem na statku
  • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
  • Ewentualnych dodatkowych wydarzeń nieprzewidzianych w programie
  • Dopłaty do jednoosobowego pokoju / jednoosobowej kabiny
  • Podniesienia standardu kabiny
  • Wycieczek opcjonalnych, dodatkowo płatnych
  • Innych napojów poza kawą, herbatą i zimną wodą
  • Napiwków dla załogi statku Ocean Atlantic (ok.13,5 USD dziennie/os)
  • Wydatków indywidualnych
  • Wszystkiego, czego nie wymieniono w punkcie „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące podróży

Kabiny

Suita Premium
ok. 35 m2, sypialnia z dużym podwójnym łóżkiem, pokój dzienny z sofą, duże okno oraz łazienka. Położenie na pokładzie 5. Marco Polo

Kategoria A, Panorama Window Suite
ok. 19-24m2, podwójne łóżko lub dwa pojedyncze, miejsce do siedzenia, okno i łazienka. Położenie na pokładzie 5. Marco Polo

Kategoria B, Panorama Window Cabin
ok. 20-23m2, podwójne łóżko lub dwa pojedyncze, miejsce do siedzenia, okno z ograniczonym widokiem i łazienka. Położenie na pokładzie 7 lub 8 Magellan i Hudson

Kategoria C, Standard Cabin Window
ok. 12-13m2, dwa pojedyncze łóżka, okno i łazienka. Położenie na pokładzie 5 Marco Polo

Kategoria D, Standard Cabin Window
ok. 11-12m2, dwa pojedyncze łóżka, bulaj i łazienka. Położenie na pokładzie 4 Columbus

Kategoria G, Standard Cabin Window
ok. 9-10m2, pojedyncze łóżko, bulaj i łazienka. Położenie na pokładzie 4 Columbus

Warunki pogodowe

Zmienne warunki pogodowe mogą powodować zmiany w programie i trasie.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Kto może wziąć udział?

Aby wziąć udział w tym rejsie, wymagana jest mobilność, samowystarczalność i samodzielne poruszanie się bez pomocy w pagórkowatym terenie. Osoby poniżej 18 roku życia muszą podróżować i przebywać z osobami powyżej 18 roku życia.

Brak przystosowań dla osób niepełnosprawnych
Statek nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, mających trudności z chodzeniem i nieporuszających się o własnych siłach. Związane jest to przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom rejsu - każdy powinien być w stanie samodzielnie przejść z łódki do łódki, bez pomocy personelu czy innych pasażerów.

Nie wolno zabierać na pokład ani wózków dla niepełnosprawnych, ani balkoników. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, na wszystkich korytarzach musi być swoboda przejścia.

Specjalne warunki zdrowotne

W celu zapewnienia bezpieczeństwa prosimy o poinformowanie Albatros Travel o ewentualnych chorobach, niepełnosprawności, ciąży czy innych problemach, które mogą mieć wpływ na samopoczucie lub stan zdrowia podczas rejsu

Bagaż

Radzimy zabrać mniejszy plecak lub torbę na wycieczki. Nie ma konieczności zabierania ręcznika. Dobrym pomysłem jest posiadanie lornetki. 

Choroba morska

Zalecamy zaopatrzenie się we własnym zakresie w lekarstwa na chorobę morską.

Istnieje wiele sposobów na to, by radzić sobie z chorobą morską, takich jak plastry czy tabletki przeciwko chorobie morskiej. Leki na chorobę morską zawierają różne składniki aktywne, to co działa na jedną osobę, może okazać się nieskuteczne w przypadku drugiej osoby. Prosimy pamiętać również, że leki zapobiegające chorobie lokomocyjnej mogą powodować senność. W razie wątpliwości co do tego, która metoda jest najlepsza w Państwa przypadku, prosimy, aby skonsultowali to Państwo z Państwa lekarzem przed wyjazdem. W recepcji, na pokładzie statku dostępna jest ograniczona liczba tabletek na sprzedaż, zachęcamy zatem do zakupienia własnych tabletek przeciwko chorobie morskiej.

Ochrona przeciwsłoneczna

Chociaż jesteśmy daleko na północ, promienie słońca są bardzo mocne, zarówno w dzień, jak i w nocy. Ze względu na arktyczne warunki, jest sucho i panuje duża wilgotność słońce jest silniejsze niż w Polsce. W związku z tym zalecamy, aby zabrać ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Czym jest rejs polarny?

Rejs polarny różni się znacznie od regularnych wycieczek turystycznych i rejsów, ponieważ nie mamy takich samych możliwości zaplanowania podróży. Wiele rzeczy jest nieprzewidywalnych i dlatego program musi być dostosowany do aktualnie panujących aury. Lider wyprawy, w porozumieniu z kapitanem dopilnuje i zapewni maksymalną realizację programu na podstawie aktualnych warunków pogodowych.

Ważną częścią podróży są rejsy i wycieczki na tzw. zodiakach. Marynarze statku asystują przy wchodzeniu na pokład, i razem z zespołem ekspedycyjnym Albatrosa są upoważnieni do pływania flotami zodiaku.

Ważne zasady dotyczące lądowań i wycieczek

Gdy przebywamy na lądzie, bardzo ważne jest, aby okazać najgłębszy szacunek dla wyjątkowej natury. To znaczy działać z wyobraźnią, tj. nie śmiecić a z lądu nie zabierać nic poza zdjęciami i wspomnieniami. Prosimy również o pozostawanie blisko swojej grupy - dotyczy to zwłaszcza wyprawy w Arktyce, gdzie spotkanie z niedźwiedziem polarnym nie jest całkowicie wykluczone. Ważne jest również przestrzeganie wskazówek pilota.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

1. Nie wchodź do domu / budynku, chyba że zostałeś wyraźnie zaproszony do środka.

2. Nie jedź sam w niezamieszkałe miejsca, upewnij się, że grupa jest w zasięgu wzroku i pamiętaj, że pogoda może gwałtownie nagle ulec zmianie, a tym samym może pogorszyć się widoczność.

3. Zachowaj bezpieczną odległość od zwierząt i ptaków (minimum pięć metrów).

4. Pilnuj czasu, abys nie spóźnił się na statek.

5. Zawsze informuj obsługę statku, kiedy samodzielnie schodzisz ze statku i kiedy wracisz.

Lista rzeczy do spakowania

Ubranie

W trakcie podróży niezbędna jest odpowiednia i pasująca odzież. Należy wybrać lekkie i odpowiednie tkaniny, które zostały zaprojektowane tak, aby wilgoć była odprowadzana na zewnątrz, a jednocześnie, żeby ubranie dawało uczucie ciepła i było suche.

Kalosze

W trakcie wyprawy oferujemy możliwość wypożyczenia (za darmo) wytrzymałych, wysokiej jakości gumowych kaloszy. Buty te będą na czas całej podróży i w trakcie wycieczek należały wyłącznie do Państwa.

Co warto spakować?

Polecamy zabrać takie rzeczy jak:

  • Termiczna odzież spodnia
  • Pośrednia warstwa odzieży wykonana z polaru
  • Kurtka
  • Wodoszczelne spodnie (konieczne w trakcie rejsów i schodzenia na ląd)
  • Wodoszczelna kurtka typu softshell
  • Ocieplana parka (pierzem lub włóknami)
  • Wytrzymałe gumowe kalosze (kalosze dostępne są na pokładzie za darmo)

Nie należy również zapomnieć o zabraniu:

  • paszportu
  • karty kredytowej i dolarów, lub lokalnej waluty
  • czapki zimowej, szalika oraz wodoszczelnych rękawiczek
  • wełnianych skarpet
  • lornetki i aparatu fotograficznego
  • stroju kąpielowego
  • okularów z wysokim filtrem UV
  • kremu przeciwsłonecznego oraz balsamu do ust z SPF
  • wodoszczelnego plecaka
  • wodoszczelnych worków do przechowywania mokrej odzieży, tak aby nie stykała się ona z suchą
  • aparatu, zapasowych baterii i kart pamięci
  • lekarstw przeciwko chorobie morskiej

Na pokładzie Ocean Atlantic można mieć na sobie codzienne ubrania; jednakże niektórzy goście zakładają stroje wieczorowe na czas kolacji.

Pozostałe rzeczy

Okulary przeciwsłoneczne i krem na słońce
Na północy promienie UV są dużo silniejsze od tego, do czego przywykliśmy. Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem na promienie UV to konieczność.  Jeśli na stałe nosisz okulary, porozmawiaj ze swoim optykiem - i weź zapasową parę na wszelki wypadek! Pamiętaj o mocnym kremie na słońce.

Lornetka
Bardzo ważna, jeśli chcesz oglądać ptaki i wieloryby. Najlepiej dobrej jakości, z powiększeniem 8 do 10 razy oraz średnicą zewnętrznej soczewki min. 30 mm.  Na dobrą lornetkę trzeba wydać przynajmniej ok. 500zł

Aparat/kamera
Większe aparaty należy trzymać w wodoodpornej torbie. Torby na ramię są niewygodne do noszenia, ponadto trzeba liczyć się z pryskającą wodą. Pamiętaj, aby wziąć wystarczająco dużo baterii i filmów. Mały plecak najlepiej z wodoodpornym spodem, na rzeczy osobiste do wzięcia na wycieczki. Rzeczy można również wsadzić do plastikowej torby, a potem do plecaka.

Wodoodporny plecak i worki foliowe
Weź ze sobą wodoodporny plecak i więcej plastikowych toreb/worków, które są bardzo praktyczne przy rozdzielaniu rzeczy brudnych i mokrych, od czystych i suchych.

Apteczka
Plastry i kompresy
Pomadka do ust
Krem nawilżający
Zwilżone chusteczki
Krople do nosa
Tabletki od bólu głowy (najlepiej od razu oraz lekarstwa przeciwgorączkowe)
Lekarstwa osobiste
Środek przeciw chorobie morskiej 
Plaster przeciw chorobie morskiej (Scopoderm lub inne) działaja w pełni lub częściowo na wszystkich. Tabletki przeciw chorobie morskiej są alternatywą. Skonsultuj się z lekarzem i wypróbuj środki przed wyjazdem, żeby wiedzieć jakie mają ewentualne skutki uboczne.

Ubezpieczenie

Ważne informacje

Zalecamy Państwu wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczenia podróżnego na kwotę minimum 200 000 USD w zakresie Kosztów Leczenia i Assistance, pokrywających koszty transportu medycznego do kraju oraz Następstwa Nieszczęśliwego Wypadku. Zachęcamy do zakupu polisy w Albatros Travel, który współpracuje z TUiR Allianz Polska S.A.

W przypadku posiadania polisy w innej firmie ubezpieczeniowej prosimy o sprawdzenie czy przedmiotem ubezpieczenia są wskazane ryzyka oraz sugerowana przez Albatros kwota ubezpieczenia. 

Wymagane jest wydrukowanie i posiadanie polisy podczas podróży.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki