Podróż do Japonii

Japonia to zarówno tradycje, jak i zatłoczone ulice z barami karaoke na każdym rogu i nastolatkami w najwymyślniejszych ubiorach. Nowoczesny, ekstrawagancki styl życia współistnieje tu w doskonałej harmonii z tradycyjnymi obyczajami i powściągliwością, kimonami i ceremoniami parzenia herbaty. W całej Japonii widoczne są ogromne kontrasty między dawną kulturą kraju i futurystycznie wyglądającymi miastami.

Ludność 127 mln
Stolica Tokio
Język japoński
Czerwone koło na fladze symbolizuje słońce.
Ciekawostki
Japończycy słyną z długowieczności, co ma prawdopodobnie związek z niezwykle wysokim spożyciem ryb.
Karaoke wywodzi się z Japonii. W języku japońskim „karaoke” znaczy „bez akompaniamentu”.

Geografia Japonii

Japonię zamieszkuje 127 milionów ludzi, a w skład kraju wchodzą główne wyspy Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz ok. 3 000 mniejszych wysp. Cały zbiór wysp wspólnie tworzy archipelag o długości 2 000 km, oddzielający Ocean Spokojny od Morza Japońskiego, a jego najbliższymi sąsiadami są Chiny, Korea i Rosja. Japonia to kraj o górzystym ukształtowaniu terenu, w którym występują pasma górskie o wysokości około 3 000 metrów. Najwyższy szczyt kraju to święta i niezwykle piękna góra Fuji, znajdująca się w zachodniej części głównej wyspy, Honsiu. Jej wysokość wynosi 3 776 metrów. Pomiędzy licznymi górami Japonii płyną niezliczone rzeki, które, zanim wpadną do morza, po drodze tworzą głębokie jeziora. Wszystkie obszary równinne zajmują miasta. Do obszarów tych należą zwłaszcza niskie, graniczące z Pacyfikiem niziny nadbrzeżne, na których leży wiele japońskich metropolii. W Japonii bardzo trudno jest znaleźć dziewiczą przyrodę. Wielomilionowa ludność rozprzestrzeniła się po całej powierzchni kraju. Żeby znaleźć krajobrazy nietknięte przez człowieka, trzeba wejść dość wysoko w góry. Przyrost liczby ludności jest poważnym problemem w całym XX wieku, a z brakiem miejsca Japonia od wielu lat próbuje radzić sobie poprzez emigrację, podboje, udostępnianie bezpłatnych aborcji i prowadzenie kampanii na rzecz planowania rodziny.
Origami to japońska sztuka składania papieru

Klimat i fauna Japonii

Klimat Japonii jest umiarkowany na północy kraju, a na południu subtropikalny. Letni monsun przynosi dla większości powierzchni kraju ciepłe, wilgotne powietrze i temperatury w zakresie 21-26°. Wiosna to najpopularniejszy sezon podróży do Japonii, a każdy, kto choć raz podziwiał różowy „śnieg”, powstały z niesionych wiatrem kwiatów kwitnących wiśni, rozumie, dlaczego tak jest. Japońska jesień jest równie piękna – pozwala cieszyć się przyjemnymi temperaturami i niezwykłymi kolorami. Jednak natura Japonii to nie tylko błękitne niebo i piękne zjawiska przyrody. W Japonii rocznie występuje ponad 1 000 wstrząsów sejsmologicznych o rożnym nasileniu, a w kraju jest około 200 aktywnych i nieaktywnych wulkanów, które tworzą liczne gorące źródła w głębi lądu.
Zapierające dech w piersiach piękno Fuji

Historia Japonii

Pierwsi ludzie pojawili się w Japonii wiele tysięcy lat temu. Ludność pierwotna, Ajnowie, została wyparta przez ludność napływową pochodzenia mongoloidalnego, założycieli późniejszego cesarstwa japońskiego. Pierwotną religią Japończyków był shintoizm, którego wyznawcy hołdowali częściowo siłom natury, a częściowo cesarzowi. W VI wieku do Japonii dotarł buddyzm, który zmieszał się z shintoizmem i w takiej formie jest praktykowany przez większą część społeczeństwa japońskiego po dziś dzień. Przez następne stulecia w Japonii panowali kolejni cesarze, zwaśnione rody oraz daimowie, samuraje i szoguni, tworzący skomplikowane systemy feudalne. W XVI wieku do Japonii zaczęli napływać europejscy handlarze i chrześcijańscy misjonarze, których przyjmowano z entuzjazmem, aż nadszedł przesyt działalności misyjnej i Japonia odizolowała się od reszty świata. Stan izolacji nie potrwał jednak zbyt długo. Wraz z wybuchem II wojny światowej rozpoczęła się japońska ekspansja, która objęła Indochiny Francuskie, Tajlandię, Indonezję, Filipiny i liczne wyspy na Oceanie Spokojnym. Atak japońskich sił lotniczych na amerykańską bazę w Pearl Harbor spowodował przystąpienie do wojny przez Stany Zjednoczone. Jednakże w sierpniu 1945 roku, po zrzuceniu przez wojska amerykańskie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, Japonia ogłosiła kapitulację.

Obecnie Japonia stawia na rozwój gospodarczy. Kraj ten jest największym na świecie producentem samochodów, drugim na świecie producentem statków i absolutnym liderem w sektorze elektroniki i technologii. W przeciwieństwie do większości krajów azjatyckich zaledwie 5% ludności trudni się rolnictwem. Intensywnie prowadzone są natomiast uprawy ryżu – bez niego nie byłoby sushi.

W Tokio tradycja łączy się z nowoczesnością

Podróżowanie po Japonii

Będąc w Japonii, nie sposób nie zetknąć się z japońskimi formalnymi manierami i etykietą, które jednak ulegają diametralnej zmianie po paru drinkach i występach karaoke. Na każdym kroku można doświadczyć kontrastów między tradycją i nowoczesnością. Tokio to jedna z najbardziej nowoczesnych metropolii świata, pełna ekskluzywnych domów handlowych, iskrzących się neonów i ogromnych rozmiarów telebimów na ulicach. W Kioto znajduje się ponad 1600 buddyjskich świątyń, kompleks zamku cesarskiego Nijo i najznakomitsze japońskie muzea. W przytulnym mieście Nara można zobaczyć najstarsze i najbardziej imponujące budowle Japonii. Ślady najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Japonii znajdują się w Hiroszimie, która stała się celem pierwszej na świecie bomby atomowej, zrzuconej na miasto w sierpniu 1945 roku. Stojąca tam obecnie Kopuła Bomby Atomowej jest miejscem pamięci ofiar tej masakry, a w pięknym parku nazwanym Pomnikiem Pokoju przez cały czas płonie znicz, który będzie się palił tak długo, aż ostatnia bomba atomowa nie zostanie zniszczona. Aby podczas pobytu w Japonii zobaczyć obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, należy odwiedzić miasto Himeji na wyspie Honsiu. Znajduje się tutaj jedna z najwspanialszych budowli w Japonii i na świecie, Zamek Białej Czapli. Stojący w środku zespołu parkowego zamek został wzniesiony w XVII wieku i skonstruowany tak, aby uniemożliwić atakującym przedostanie się do głównego systemu, Donjo. Na Kiusiu, jednej z największych wysp Japonii, leżącej najbardziej na południe, znajdują się kosmopolityczne miasto Fukuoka, które słynie z intensywnego życia nocnego, i Kagoshima z widokiem na pobliski wulkan Sakurajima, z którego wydobywa się lawa.
Skrzyżowanie Shibuya w Tokio

Japonia wycieczki

  • Japonia - królestwo słońca

    Klasyczna Japonia dla każdego! Nowa i dawna Japonia – od nowoczesnego Tokio do historycznego Kioto

    4,6
    • 12-11-2024
    • 10 dni
    • 11 998,–
    od Warszawa
  • Gejsze, szoguni i samuraje

    Duchowy mistycyzm, góry i dzika natura, ogrody zen, manga, oświetlone neonami drapacze chmur, plantacje herbaty - poznaj z nami wszystkie oblicza Japonii!

    4,6
    • 25-09-2024
    • 16 dni
    • 23 998,–
    od Warszawa
  • Japonia i Korea Południowa – azjatyckie tygrysy

    Wspaniała podróż do Seulu, Kioto oraz Tokio, gdzie nowoczesność, tradycja, piękna przyroda i urokliwe świątynie tworzą niepowtarzalną mieszankę kulturową

    4,4
    • 01-11-2024
    • 15 dni
    • 21 998,–
    od Warszawa
Udostępnij