Wybierz się w podróż do Chile

Chile to kraj skrajności. Znajdziemy w nim tereny polarne, sięgające nieba góry i jedną najsuchszych pustyni świata. Chile to wąskie pasmo ziemi między Andami a Pacyfikiem, o długości ponad 4000km i tylko miejscami szersze niż 200km.  Przyroda jest bardzo zróżnicowana i chroniona w wielu parkach narodowych zamieszkałych przez lamy, strusie nandu, flamingi, foki i pingwiny. Tajemnicze gigantyczne posągi dodają Wyspie Wielkanocnej aury mistycyzmu. 

Ludność 17,5 mln
Stolica Santiago
Język Hiszpański
Kolor biały symbolizuje śnieg w Andach.
Ciekawostki

Punta Arenas jest najdalej wysuniętym na południe miastem na świecie?
 

Szerokość Chile nie przekracza 350km. Jest za to długie na ponad 4000km.

Geografia i klimat Chile

Chile graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Andy ciągną się na całej długości kraju i zajmują około połowy jego szerokości od wschodniej strony. Występuje tu kilka stref klimatycznych, z których można wyróżnić
3 podstawowe rodzaje w zależności od typu roślinności i klimatu. Tereny północne zaliczane są do najsuchszych na Ziemi. Pod złotymi piaskami pustyni Atacama kryją się znaczne zasoby miedzi. Panuje tam gorący, subtropikalny klimat. Środkowa część Chile obejmuje dolinę długą na 1000km z klimatem podzwrotnikowym i porą deszczową. Mieszka tam dwie trzecie z 16 milionów obywateli Chile. Uprawiają kukurydzę, pszenicę, tytoń a w okolicach Santiago produkuje się  sławne chilijskie wino.

Im dalej na południe tym chłodniej. Znajdują się tam ogromne połacie lasów. Obwite opady występują przez cały rok a ludzie żyją z uprawy owiec i rybołówstwa. Na samym południu w Ziemi Ognistej czyli Tierra del Fuego mamy klimat arktyczny i  postrzępione wybrzeże tworzące labirynt fiordów, półwyspów i wysepek. Poza częścią kontynentalną w skład Chile wchodzi również legendarna Wyspa Wielkanocna oraz kilka innych wysepek na Pacyfiku. Ponadto kraj ten rości sobie prawo do całkiem sporej części Antarktydy, którą interesują się również Argentyna i Wielka Brytania.

Historia Chile

Większość Chilijczyków ma pochodzenie europejsko-indiańskie i wyznaje katolicyzm.  Indianie stanowią 5% społeczeństwa i zamieszkują przeważnie najbiedniejsze rejony kraju. Kiedy Hiszpanie zaczęli przybywać do Chile, różne plemiona Indian były rozrzucone po całej powierzchni kraju. Na północy żyli aymara i keczua, którzy stworzyli zaawansowane kultury. Jednak około sto lat przed przybyciem Europejczyków stali się częścią Imperium Inków. Indianie w centralnej części Chile stawili zacięty opór wobec obcych podbojów, podczas gdy Indianie z Ziemi Ognistej zostali  niemal wszyscy pozabijani.

Mimo sprzeciwu Indian Chile przekształcono w kolonię hiszpańską. Santiago powstało w 1541 roku. Stolica znajdowała się w Limie aż do 1818roku, kiedy Irlandczyk Bernardo O’Higgins ogłosił Chile republiką i sam objął rządy. W 1823 roku chilijska burżuazja usunęła O’Higginsa od rządów, po czym w kraju wybuchły zamieszki. Po ich stłumieniu burżuazja stworzyła ultrakonserwatywny model państwa, który utrzymał się przez kolejne stulecie. W ten sposób klasy wyższe zapewniły sobie względny spokój podczas gdy reszta ludności została pozbawiona politycznych praw.

W okresie międzywojnia w Chile do władzy dochodziło się w sposób demokratyczny, bądź w drodze zamachów stanów. W 1970 roku wyrwano władzę kolejnemu mniej lub bardziej konserwatywnemu regentowi. Front ludowy z Salwadorem Allende na czele wygrał wybory i zaczął wprowadzać socjalistyczne reformy. Ponieważ ani USA ani dotychczas uprzywilejowane klasy nie były zachwycone rozwojem sytuacji, za rządów Allende ciągle wybuchały strajki i protesty, a na kraj nałożono sankcje ekonomiczne.

Po 3 latach chaosu władzę przejęło wojsko, które pokonało zwolenników Allende. Praworządność, porządek i względny spokój ekonomiczny powróciły za dyktatury wojskowej Pinocheta. Jego brutalne metody sprawowania władzy spotkały się jednak ze stanowczym sprzeciwem i krytyką opinii międzynarodowej.  Po 15 latach dyktatury w 1988 roku Pinochet przegrał wybory na prezydenta. Od tej pory w Chile rządzi demokratycznie wybierany prezydent. W 2006 stanowisko to objęła, jako pierwsza kobieta
w Ameryce Południowej, Michelle Bachelet.

Atrakcje przyrodnicze w Chile

Podczas pobytu w Chile nie trzeba długo szukać przyrodniczych atrakcji. Na północy krajobraz zdominowały pustynie. Znajduje się tutaj między innymi Księżycowa Dolina. Ruchy skorupy ziemskiej wyrzeźbiły zupełnie surrealistyczne  formacje skalne. Ze szczytu ogromnych wydm można podziwiać niezapomniany widok zachodzącego słońca. W okolicach Atacama znajduje się wielkie solnisko a także laguna Chaxa, gdzie swoje tereny lęgowe i gniazda mają tysiące różowych flamingów.

Dalej na południe koło miasta Puerto Montt zaczyna się wyżynne pojezierze. To wspaniały teren z przepiękną przyrodą, liczne jeziora mienią się odcieniami błękitu, a wokół nich wznoszą się góry i wulkany. Jednym
z najpiękniejszych wulkanów jest ośnieżony Osorno. Zastygła lawa uformowała wokół niego cudowne potoki i wodospady.  Chilijski archipelag rozciąga się wokół południowego cypla Ameryki Południowej.

Niezliczone fiordy i kanały najlepiej ogląda się z wody. Statkiem można podpłynąć i z całkiem bliska obejrzeć lodowce, góry lodowe, pierwotne lasy i bogactwo zwierzyny i ptactwa.

Jeśli mamy ochotę na odrobinę mistycyzmu, warto wybrać się na legendarną Wyspę Wielkanocną leżącą daleko na Pacyfiku. Naukowcy i podróżnicy przez lata zastanawiali się, jakie jest pochodzenie wielkich kamieni znajdujących się na wyspie. Kolosalne „moais” stoją w wielu różnych miejscach, a swoim rozmiarem najlepiej świadczą o owianej wieloma mitami historii i kulturze tej wyspy.

Podróżowanie po Chile

Podróż do Chile wiąże się zatem z doświadczeniami wspaniałej przyrody, ciekawych miast oraz przyjaznej i gościnnej atmosfery. Z nowoczesnych chilijskich miast na pewno należy wymienić Santiago, które jest atrakcyjnie położone w szerokiej dolinie pomiędzy ośnieżonymi szczytami And oraz stary port Valparaiso z kolorowymi kolonialnymi domami. W pobliżu Valparaiso znajduje się słynna plaża Viña del Mar. Dzięki podzwrotnikowej roślinności, palmom i bananowcom miejscowość znana jest również jako "Ciudád Jardin” czyli miasto ogród. 

Udostępnij