Wybierz się w podróż do Szkocji!

Szkocja to wyżyny i niziny, majestatyczne góry, trawiaste wzgórza z pasącymi się owcami, lśniące niczym lustro jeziora. To także ojczyzna kiltów i dud, to właśnie tam powstaje słynna whisky. Jej wybitny smak to zasługa czystej, miękkiej wody, chłodnego klimatu, bogatego w białko słodu, wędzonego torfu a przede wszystkim – wieloletniego doświadczenia.

Ilość mieszkańców 5,5 mln.
Stolica Edynburg
Język angielski, szkocki i gaelicki szkocki
Biały krzyż na fladze symbolizuje apostoła Andrzeja, patrona kraju.
Ciekawostki

Szkocja ma najwyższy odsetek osób rudowłosych? Około 13% populacji ma naturalnie rude włosy a 40% nosi gen recesywny.

Uniwersytet Św. Andrzeja, założony w 1410 roku jest najstarszym uniwersytetem w Szkocji i trzecim najstarszym anglojęzycznym na świecie?

Przyroda i geografia Szkocji

Szkocję można podzielić geograficznie na trzy obszary: wyżyny północne i południowe oraz oddzielające je centralne niziny. Północne wyżyny wyróżniają pasma górskie oraz duże, głębokie jeziora. Tam również duże obszary zajmują torfowiska oraz lasy. Centralne niziny słyną z najbardziej żyznych gruntów ornych, tam również znajdują się największe skupiska ludności. Południowe wyżyny są niższe od tych na północy, dzięki czemu idealnie nadają się do hodowli owiec. Zachodnie wybrzeże jest skaliste, pełne zatoczek i fiordów, z kolei wschodnia linia brzegowa jest prosta i jednolita. Do Szkocji należy również blisko 1000 wysp, w tym Hebrydy, Orkady i Szetlandy.

Wyspa Skye

Historia Szkocji

Szkocja jest dziś krajem częściowo autonomicznym wchodzącym w skład Królestwa Wielkiej Brytanii. Udokumentowana historia narodu sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, ale ludzie zamieszkiwali szkocką ziemię od około 10 000 lat. Historia i kultura Szkocji to mieszanka wpływów Irlandii, Skandynawii, plemion indoeuropejskich oraz walk z najeźdźcami, w tym Rzymianami, Normanami i Anglikami. Szkocja nigdy nie była definitywnie zjednoczona z Anglią, co więcej postacie takie jak William Wallace i Robert Bruce są uznawani za bohaterów. Szkoci nigdy nie zaakceptowali w pełni unii z Anglią w 1603 ani wspólnego królestwa od 1707 roku pomimo, że mieli szeroką autonomię z własną administracją, kościołem, szkołą i sądownictwem. Dopiero po utworzeniu w 1999 roku szkockiego parlamentu ludzie poczuli się bardziej wyzwoleni spod brytyjskiego jarzma. We wrześniu 2014 roku niewielka większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem częścią Wielkiej Brytanii.

Ruiny Katedry Św. Andrzeja z 1158 roku

Szkockie lato w kratkę

Wichrowe wzgórza, bezkresne wrzosowiska i najlepsza whisky to wizytówka Szkocji - kraju golfa, potwora z Loch Ness i wojowników w kraciastych spódnicach.

4,3
  • 11-07-2024
  • 8 dni
  • 8 798,–
od Warszawa
Udostępnij