Informacje Kuba

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje.
  • Język hiszpański
  • Stolica Hawana
  • Ludność 11, 2 mln
  • Religia katolicyzm
  • Waluta Peso Cubana
  • Powierzchnia 110.860 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu
Zegarki należy przestawić o 6 godzin wstecz w stosunku do czasu polskiego. Zmiana czasu z letniego na zimowy dokonywana jest w tym samym okresie co w Polsce, ale z zimowego na letni o 2 tygodnie wcześniej.
Transport na Kubie
Standard autobusów kursujących na Kubie jest inny niż w Europie. Albatros Travel stara się zapewniać swoim turystom jak najlepsze autokary.
Ceny
Solidny posiłek można zjeść za mniej więcej 50 PLN. Z naszego doświadczenia wynika, że na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 80 PLN kieszonkowego. Na dodatkowe wydatki zalecamy przeznaczyć ok. 50-100 PLN na dzień na osobę. Za tę kwotę kupimy napoje i inne drobne artykuły codziennego użytku.
Waluta i karty kredytowe

Na Kubie nie można płacić dolarami amerykańskimi, dlatego polecamy zabrać ze sobą euro + kartę kredytową/ płatniczą. Euro można wymienić na CUP (Pesos Cubanos) zaraz po przylocie na Kubę. Wymiany można dokonać również w hotelu lub w specjalnych kantorach. Przed odejściem od okienka kantoru czy recepcji należy dokładnie przeliczyć otrzymaną gotówkę.

Większość produktów na Kubie oznaczonych jest ceną w CUP. Pozostałe na koniec podróży peso CUP należy wymienić na euro na lotnisku przed wylotem do domu.

Warto mieć również euro w banknotach o niskich nominałach, ponieważ na Kubie brakuje międzynarodowej waluty i można w większości miejsc płacić w EUR.

W wielu miejscach można płacić kartą płatniczą Visa. Płatność kartą lub wybieranie gotówki z bankomatu mogą być obciążone wysokimi prowizjami. Karta MasterCard jest na Kubie honorowana bardzo rzadko, dlatego lepiej zabrać ze sobą kartę Visa.

Napiwki

Na Kubie przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Zazwyczaj turyści dają napiwki kierowcom, lokalnym przewodnikom, obsłudze hotelowej itp. Podróżując we własnym zakresie, trudno się czasem zorientować, ile powinny wynosić poszczególne napiwki, ale ale kwota 1-2 CUC z pewnością będzie wystarczająca. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i odpowiednie kwoty przekazuje odpowiednim osobom.

Również takie osoby jak pokojówki, pracownicy toalet itp. będą oczekiwać, że turysta zostawi im drobny napiwek. Napiwki to dla większości Kubańczyków jedyna dostępna metoda pozyskania „twardej” waluty CUC, której siła nabywcza jest o wiele wyższa niż CUP. W wielu miejscach można się natknąć na Kubańczyków, którzy zabawiają turystów muzyką, sztuczkami, rysowaniem karykatur itp. Również oni mają nadzieję na otrzymanie napiwku, dzięki któremu polepszy się ich status materialny. Większość mieszkańców Kuby żyje w ubóstwie.

W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15% za obsługę. Kwota ta widnieje na rachunku, lecz poza nią powszechnie przyjęte jest zostawienie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5% łącznej kwoty rachunku.

Cena wycieczki nie obejmuje napiwków, ponieważ każdy uczestnik daje napiwek według własnego uznania, a ponieważ system napiwków jest elementem kultury, której będziesz gościem, należy się do niej dostosować. Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną!

Elektryczność
Na Kubie prąd ma napięcie 110 V. Gniazdka są takie jak w USA. Zalecamy zaopatrzenie się w odpowiednią przejściówkę.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy na Kubę to +53. Ceny połączeń telefonicznych z Kuby do Europy są wysokie, warto więc dopytać swojego operatora o inne możliwości.

Ostatnio coraz częściej na wyspie można znaleźć kafejki internetowe, ale prędkość Internetu jest w nich raczej niska. Hotele 5-gwiazdkowe często oferują płatne Wi-Fi.

Warunki higieniczne
Na Kubie higiena jest na niższym poziomie niż w Polsce. Jednak hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym. W mieście i poza miastem można nadal natrafić na tzw. toalety kucane i brak papieru toaletowego. Standard w toaletach publicznych lub na terenach wiejskich może wydawać się czasami prymitywny. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę nawilżonych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji (dostępny w aptekach). Wówczas potrzeba natychmiastowego dostępu do wody nie będzie tak nagląca.
Palenie
Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w środkach transportu. Zakaz obowiązuje również w restauracjach i hotelach. Jeżeli masz wątpliwości, jakie zasady obecnie obowiązują na Kubie, zapytaj pilota wycieczki.
Kultura i obyczaje

Kubańczycy są narodem otwartym i przyjaźnie nastawionym do turystów. Nie leży w ich naturze zwracanie innym uwagi, gdyż wychodzą z założenia, że każdy gość we własnym zakresie zorientuje się w panującej etykiecie po przyjeździe do ich kraju.

Pomimo że miejscowa ludność jest przyzwyczajona do tłumów odwiedzających, oczekuje się poszanowania lokalnych obyczajów. Najważniejsza jest ochrona przyrody. Często obszary, które odwiedzamy, są pod ścisłą ochroną, a utrzymanie ich w stanie niezmienionym jest priorytetem lokalnych społeczności i władz. Należy zawsze stosować się do poleceń pilota wycieczki i lokalnych przewodników.