Informacje Grenlanda

Przeczytaj wiele praktycznych informacji przed podróżą na Grenlandię
  • Język Grenlandzki, duński
  • Stolica Nuuk
  • Liczba ludności 56 200
  • Religia Protestantyzm
  • Waluta Korona duńska
  • Powierzchnia 2.166.086 km2

Warto wiedzieć

Dzień polarny i zorza polarna
Dzień polarny można przeżyć za kołem podbiegunowym np. w Ittoqqortootmiit aż do końca lipca. Białe noce występują również przed i po tym terminie. Podczas gdy na północ od koła podbiegunowego trwa dzień polarny, na południe od niego nocą też jest jasno. Zorza polarna występuje przez cały rok, i można ją zobaczyć wszędzie w Grenlandii, ale tylko w ciągu tych miesięcy, gdy choć na parę godzin robi się ciemno. 
Psy zaprzęgowe

Grenlandzkie psy zaprzęgowe widzi się od Sisimiut na wybrzeżu zachodnim po Ammassalik na wschodnim wybrzeżu oraz na północy. Nie są do przytulania, są przeznaczone do pracy i są bezcenne dla myśliwych. Pies grenlandzki to oddzielna rasa, która dostosowana jest budową do warunków na Grenlandii. Często zdarza się, że pies, który nie słucha lub zachowuje się agresywnie wobec pozostałych psów, jest karany przez powożącego zaprzęgiem maszera. Jest to zupełnie normalne i niezbędne, aby psy czuły respekt wobec siebie nawzajem oraz do maszera.

Przepisy celne

Od 1. listopada 2012 roku nowe przepisy celne obowiązujące w Grenlandii:
Wolno wwozić do kraju piwo, wino i wódkę.

Przepisy celne dla wjeżdżających do Grenlandii:
- 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek lub 50 sztuk cygar lub 250g tytoniu. 
- bibułki do robienia papierosów 200 sztuk, 
- alkohol 1l (powyżej 22% alkoholu) lub likier (2 litry (15-22% alkoholu),
- wino stołowe 2,25l (poniżej 15% alkoholu),
- piwo 2l, 
- napoje gazowane 2l, 
- perfumy 50gr,  
- woda toaletowa 250ml,  
- kosmetyki o łącznej wartości 1000 DKK,  
- czekolada i słodycze 4kg, 
- kawa lub herbata 4kg, 
- mięso, produkty mięsne lub drobiowe 5kg.

Różnica czasu
Różnica czasu między Polską a Grenlandią to 4 godziny (kiedy w Polsce jest 12, na Grenlandii jest 8). Zmiana czasu letniego i zimowego następuje w tym samym czasie co w Europie.
Transport
Infrastruktura w Grenlandii jest bardzo ograniczona. Do transportu między miastami używa się statków i samolotów, gdyż jest za mało dróg łączących miasta. W mieście można korzystać z autobusów, które odpowiadają stanowi dróg.
Ekonomia
Ceny na Grenlandii są wyższe niż w Europie. Świeże produkty takie jak owoce, warzywa i mleko są bardzo drogie, gdyż są importowane a przywozi się je samolotami. Papierosy i alkohol są również droższe w Grenlandii ze względu na wysokie podatki. Posiłek w kawiarni kosztuje ok. 100 DKK,  a w restauracji czy hotelu ok. 200 DKK. Z naszego doświadczenia wynika, że trzeba wziąć ze sobą min. 300 DKK na dzień na drobne wydatki. Przy zakupie np. dodatkowych napojów trzeba doliczyć jeszcze ok. 500 DKK na dzień.
100 DKK = ok 60 PLN
Napiwki

Podczas podróży poznajemy codzienne życie oraz lokalne zwyczaje. Mogą zdarzać się sytuacje, które nie będą się Wam podobać, lub do których nie jesteście przyzwyczajeni np. zwyczaj płacenia napiwków. W niektórych krajach płacenie napiwków jest bardziej usystematyzowane. Oczekuje się, że miejscowi przewodnicy lub kierowcy dostaną napiwek. Zatem ich pensja jest ustalana zgodnie z tym założeniem. W naszych programach podajemy przykładowe kwoty napiwków, tak byście od początku byli świadomi tych dodatkowych wydatków. Cena za wycieczkę nie zawiera napiwków, ponieważ nie ma tu jednej reguły, a sposób ich płacenia zależy od kultury kraju, do którego się jedzie. Należy więc ją uszanować. Dla porządku zaznaczamy jednak, że płacenie napiwków jest dobrowolne.
Na rejsach obowiązują inne zasady, sprawdź w programie danego rejsu.

Waluta i karty kredytowe
Na Grenlandii można płacić duńskimi koronami. W większych miastach w hotelach, restauracjach i w większości sklepów można płacić kartami typu Visa i in.  W większości miast są bankomaty.Na Grenlandii można płacić duńskimi koronami. W większych miastach w hotelach, restauracjach i w większości sklepów można płacić kartami typu Visa i in.  W większości miast są bankomaty.
Elektryczność
Na Grenlandii, podobnie jak w Danii, obowiązuje napięcie sieciowe 220V oraz używa się takich samych wtyczek.
Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Grenlandii to + 299. Dzwonienie z Grenlandii jest dość drogie, warto sprawdzić u swego operatora sieci komórkowej, gdzie jest zasięg oraz jakie są koszty połączeń z Grenlandią.
W miastach znajdują się kawiarnie internetowe. Z internetu można korzystać za darmo w bibliotekach. W większości hoteli za dostęp do internetu trzeba dodatkowo zapłacić.

Higiena
W hotelach, restauracjach i kawiarniach toalety są nowoczesne, podobne do europejskich. Odwiedzając jednak prywatne domy można trafić na tzw. toalety w workach. Dobrze jest wziąć ze sobą żel do dezynfekcji rąk, można go kupić w aptekach. Wtedy zmniejsza się potrzeba na wodę.
Savoir vivre
Grenlandczycy są przyjaźni i gościnni. Zwracanie ludziom uwagi nie leży w ich zwyczaju. Wychodzą z założenia, że goście powinni wiedzieć, jak należy zachowywać się po przyjeździe do ich kraju. Odwiedzając Grenlandię należy pamiętać, aby nie nazywać lokalnej ludności Eskimosami, lecz Inuitami.
Palenie

Podczas lotu samolotem oraz jazdy autobusem obowiązuje zakaz palenia. W pomieszczaniach które są miejscami publicznymi nie wolno palić.