Informacje Londyn

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji dotyczących podróży do Londynu.
  • Ludność 9,5 miliona osób
  • Data powstania miasta 43 rok
  • Język angielski
  • Religia Chrześcijaństwo
  • Waluta Funt brytyjski
  • Wysokość nad poziomem morza 11 metrów

Warto wiedzieć

Czas

Różnica czasu między Polską a Wielką Brytanią to -1 godzina.

Transport

Metro
Londyńskie metro, inaczej znane jako "The Tube", zaskakuje rozbudowaną siatką połączeń i łatwością użytkowania. Metro londyńskie liczy 11 linii, 272 stacje, codziennie korzysta z niego ponad 3,5 miliona podróżych.


Pieszo
W Londynie jest wiele do zobaczenia w ścisłym centrum, więc zwiedzanie pieszo jest zdecydowanie dobrym pomysłem.

Poziom cen

W Londynie filiżanka kawy w kawiarni kosztuje około 2 funtów. 3-daniowy posiłek w restauracji kosztuje średnio około 40 funtów, ale oczywiście może być dostępny we wszystkich przedziałach cenowych ( taniej - drożej). W pozostałej części Anglii ceny są zazwyczaj nieco niższe niż w Londynie.


Na wycieczkach, na których obiad lub kolacja są wliczone w cenę wycieczki, napoje są dodatkowo płatne.

Napiwki

Zwyczajowo zostawia się 10% napiwek w restauracjach jeżeli jesteś zadowolony z obsługi, lub można zaokrąglić rachunek do do pełnej dziesiątki funta. Kierowcy taksówek również oczekują napiwków, więc mile widziane będzie dodanie 2-3 funtów do kwoty rachunku

Waluta i karty kredytowe

Walutą obowiązującą w Anglii jest funt brytyjski (GBP). 1 GBP = około 5 PLN (maj 2024). Pieniądze najlepiej wymienić przed wyjazdem, jeszcze w Polsce.

Międzynarodowe karty kredytowe można wykorzystywać przy płatnościach w zasadzie wszędzie, lecz dobrze jest posiadać przy sobie gotówkę, zwłaszcza w małych sklepach czy ulicznych straganach. We wszystkich miastach znajdują się bankomaty, gdzie można wypłacać gotówkę.  

Elektryczność

W Wielkiej Brytanii używa się napięcia 230 V. Wtyczki mają trzy bolce i są innego typu niż polskie, więc potrzebny będzie adapter.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Anglii to +44. Ponieważ Zjednoczone Królestwo opuściło UE, roaming nie ma już zastosowania w przypadku podróży do Wielkiej Brytanii. Operatorzy komórkowi mogą ustalić limit na transmisję danych, dlatego należy sprawdzić u operatora, co obejmuje abonament.

Zdecydowana większość hoteli, restauracji, kawiarni itp. oferuje bezprzewodowy internet, z którego można bezpłatnie korzystać.

Woda pitna i higiena

W Anglii toalety publiczne są dość powszechne. Warto mieć w plecaku środek do dezynfekcji rąk czy chusteczki nawilżane.
W Anglii można pić wodę z kranu.

 
Obyczaje

Anglicy są znani na całym świecie z uprzejmości. Pamiętaj, aby w tłumie używać zwrotów grzecznościowych, takich jak "proszę" i "przepraszam".


Na schodach ruchomych, zwłaszcza w londyńskim metrze, należy korzystać z prawej strony schodów, jeśli chcesz stać nieruchomo, aby inni mogli przejść lewą stroną.

Palenie

W Wielkiej Brytanii palenie jest zabronione w budynkach publicznych i środkach transportu publicznego. Palenie jest również zabronione w kawiarniach i restauracjach, z wyjątkiem specjalnie wyznaczonych palarni.

Klasyczna Anglia

Zobacz największe atrakcje Anglii: od Stonehenge i Windsoru - rezydencji królów angielskich, po rzymskie miasto Bath i dom narodzin Churchilla - Pałac Blenheim

4,3
  • 29-04-2025
  • 7 dni
  • 7 298,–
od Warszawa