Wybierz się w podróż do Londynu

Uśmiechnięci mężczyźni sięgają po sos Worcestershire i rozchlapują go w około, podczas gdy młody chłopak, który wygląda, jakby należał do rockowego zespołu, wyciąga szyję, aby zobaczyć swoje odbicie w lustrzanym suficie. Z kuchni słychać jak świeży bekon został wrzucony na patelnię, a do środka wchodzą co chwilę nowe osoby aby usiąść i wypić filiżankę kawy, podziwiając wnętrze w stylu art deco. Niektórzy się nie spieszą, inni pochłaniają klasyczne angielskie śniadanie szybkimi kęsami, ponieważ na zewnątrz czeka już czarna taksówka. Praca wzywa. Nie wszyscy w Londynie są na wakacjach.

Ludność 9,5 miliona osób
Data powstania miasta 43 rok n.e
Język angielski
uważa się, że na fladze miasta przedstawiony jest miecz, którym ścięto świętego Pawła - patrona Londynu
Ciekawostki

Londyn posiada najstarszą kolej podziemną na świecie. Londyńskie metro zostało otwarte w 1863 roku dla pociągów spalinowych, a w 1890 roku stało się pierwszym na świecie metrem z pociągami elektrycznymi.

Izba Parlamentu, oficjalnie znana jako Pałac Westminsterski to największy pałac w kraju. Ma osiem barów, sześć restauracji, 1000 pokoi, 100 klatek schodowych, 11 dziedzińców, salon fryzjerski i strzelnicę.

Tętniące życiem londyńskie targi

Znajdziesz tu zarówno młodych, ambitnych i sławnych szefów kuchni ubranych jak zwykli klienci jak i przebiegłych starych kupców, którzy mają ogromną wiedzę o swoich dobrych produktach. Można tu spróbować oliwy z oliwek, powąchać świeżo zrobione pesto i przyjrzeć się wyrabianym na miejscu przetworom. Mała ekipa telewizyjna kręci apetyczne ujęcia do programu telewizyjnego dla wymagających smakoszy. Jest tu mnóstwo fantastycznych produktów, które cieszą podniebienia turystów.
Borough Market przy moście London Bridge to najstarszy londyński targ. Oprócz tutejszych przysmaków, na Camden Passage Market można kupić antykwaryczne książki, mniej lub bardziej ekskluzywną odzież używaną oraz zabytkowe meble i biżuterię z różnych epok. Na Brixton Market i legendarnej londyńskiej Electric Avenue przy dźwiękach muzyki ska i reggae można kupić dosłownie wszystko, od płyt i egzotycznych owoców po przybory kuchenne i starodawne suknie balowe, a na Portobello Road Market w zamożnej dzielnicy Notting Hill można zakupić oprócz owoców czy warzyw pomysłowe kreacje młodych londyńskich projektantów, zanim staną się bezcennym haute couture na europejskich wybiegach.

Świeżo upieczony chleb na witrynie w Borough Market

Zakupy i moda

Londyn jest jedną z największych światowych stolic mody. Na londyńskich ulicach można spotkać zarówno punków, dziewczyny w gotyckich szatach, szkolne mundurki, modę uliczną jak i garnitury. Konserwatywni Brytyjczycy noszą tradycyjne meloniki, a Sikhowie kolorowe turbany. Poza targowiskami, kultura zakupów rozwija się na Oxford Street i Kings Road, a także w dobrze znanym 150-letnim domu towarowym Harrods, który każdego dnia odwiedza prawie 40 000 osób. Przed Pałacem Buckingham można być pewnym, że giermkowie królowej są zawsze będą ubrani tak samo. Zmiana warty z żołnierzami w klasycznych czapkach z niedźwiedziej skóry i rozpoznawalnych czerwonych mundurach to jedna z największych atrakcji Londynu.

londyńska ulica handlowa

Teatry i muzea

Wakacje w Londynie to także musicale, sztuka i teatr. Wystawiane są cyklicznie klasyki, dz dzieł takich jak „Dźwięki muzyki” czy „Upiór w operze”, po neoklasykę o chłopcu z klasy robotniczej Billym Elliocie, który złamał rodzinny schemat i dziedzictwo społeczne, aby zostać tancerzem baletowym zamiast górnikiem. Odkryć tu można także wspaniałe muzea South Kensington - Muzeum Nauki, Muzeum Historii Naturalnej oraz Victoria & Albert, największe na świecie muzeum wzornictwa i rzemiosła. Szczególnie popularne jest również British Museum na Great Russell Street, gdzie wśród siedmiu milionów artefaktów można zobaczyć coś tak niebrytyjskiego jak na przykład egipskie mumie.

Imperial War Museum to jedna z największych atrakcji Londynu dla miłośników militariów i historii

Wieloetniczne miasto

Poczuj puls dzisiejszego Londynu i zobacz stary, zrewitalizowany East End ( wschodnia częśc Londynu) zamieszkany przez imigrantów i klasę robotniczą, który stał się rajem dla projektantów i artystów. Niektóre z dzieł sztuki nowoczesnej można zobaczyć w Whitechapel Art Gallery, ale wspaniałe doświadczenia kulturalne oferują także galerie South Bank Centre na południowym brzegu Londynu. Świątynia sztuki nowoczesnej Tate Modern znajduje się w dawnej elektrowni Bankside, a jej potężna wieża o wysokości prawie stu metrów wyróżnia się na tle londyńskiej panoramy. Znajdują się tam zmieniające się wystawy i zawsze wspaniałe wrażenia wizualne - w tym z restauracji i baru na szczycie, który oferuje wspaniałe widoki na Tamizę.

Galeria Sztuki Współczenej Tate Modern z Mostem Milenijnym na pierwszym planie

W Londynie każdy znajdzie coś dla siebie

Jeśli znajdziesz się w okolicy Tamizy, możesz przejść przez niezwykły Most Milenijny, który prowadzi do finansowej dzielnicy City i słynnej katedry św. Pawła. Oczywiście wakacje w Londynie to również nowe popularne atrakcje, takie jak London Eye - 135-metrowy diabelski młyn, którego budowa zajęła ponad siedem lat, zanim został ukończony nad brzegiemTamizy na przełomie tysiąclecia. W Hyde Parku znajduje się Speakers Corner, gdzie przemawiali zarówno sławni, jak i mało znani ludzie - od Karola Marksa po lokalnych ekscentryków. Są też interesujące zabytki, takie jak stary zamek królewski Tower of London, gdzie można zobaczyć słynnych Beefeaters, cenne klejnoty koronne i usłyszeć krwawe historie o Henryku VIII i jego żonach, którym odcięto głowy.

Katedra św. Pawła

Londyn dla smakoszy

Podróżując do Londynu po raz pierwszy, z pewnością zobaczysz także Big Bena, Opactwo Westminsterskie i Tower Bridge, który oferuje jedne z najlepszych widoków na Londyn. Ale Londyn to także spacery po jego wschodniej części z wypełnionymi teatrami i podziemną sceną w Soho. To wycieczki piłkarskie na mecze Chelsea lub Arsenalu lub wakacje, podczas których to kulinaria są w centrum uwagi - tak jak na Borough Market. Jeśli jesteś poszukiwaczem smaków, Londyn oferuje wiele możliwości, aby zadowolić miłośników jedzenia. Niezależnie od tego, czy jest to indyjski street food, trzygwiazdkowy Michelin w The Fat Duck, czy obfite angielskie śniadania z jajkami, bekonem i sosem worchester w Pellici's na Bethnal Green Road oraz pieczona fasola i kiełbaski w The Wolseley na Piccadilly. Swoją gastronomiczną podróż warto zakończyć w legendarnych londyńskich pubach, gdzie starsi panowie z czerwonymi nosami rzucają się sobie nawzajem na szyje i śpiewają melancholijne piosenki.

Tower Bridge – londyński most zwodzony nad Tamizą

Klasyczna Anglia

Zobacz największe atrakcje Anglii: od Stonehenge i Windsoru - rezydencji królów angielskich, po rzymskie miasto Bath i dom narodzin Churchilla - Pałac Blenheim

4,3
  • 07-08-2024
  • 7 dni
  • 7 998,–
od Warszawa