Peru – na szlaku Machu Picchu

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Zapraszamy na wyprawę w przeszłość, która przybliży nam owianą legendami, utraconą kulturę Inków.

Naszą przygodę rozpoczniemy w Limie, stolicy Peru, od zwiedzania wyjątkowej starówki i ekscytującego Muzeum Archeologicznego Larco. Dalej trasa poprowadzi nas do centrum dawnego imperium Inków, czyli Świętej Doliny. W wysokich Andach zobaczymy przez wieki nieodkryte miasto Machu Picchu, gdzie nawet dzisiaj poczujemy ducha niegdyś potężnej cywilizacji Inków. W osadach Ollantaytambo i Pisac zobaczymy najcenniejsze inkaskie zabytki, a w Cusco odwiedzimy Stare Miasto wpisane na listę UNESCO, świątynię słońca Qricancha oraz imponujący fort Sacsayhuamán. Naszą wyprawę zakończymy nad ogromnym jeziorem Titicaca i jego pływającymi wyspami trzcinowymi zbudowanymi przez plemię Uros, które bez wątpienia są jedną z największych atrakcji Ameryki Południowej.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Tak

 • Waluta USD

Program wycieczki 10 dni
Dzień 1
Przelot Warszawa - Lima
Dzień 2
Lima. Zwiedzanie starego miasta, kościoła św. Franciszka i Muzeum Archeologicznego Larco w dzielnicy Pueblo Libre
Dzień 3
Przelot Lima - Cusco i przejazd przez Świętą Dolinę Inków do miejsowości Ollantaytambo
Dzień 4
Ollantaytambo. Przejazd pociągiem i zwiedzanie Machu Picchu
Dzień 5
Ollantaytambo – Cusco. Ruiny w Ollantaytambo, Pisac, Qenqo i kompleks świątynno – obronny Sacsayhuaman
Dzień 6
Cusco. Świątynia Słońca Qricancha. Zwiedzanie historycznej części miasta. Czas do własnej dyspozycji.
Dzień 7
Cusco – Puno. Ekscytująca podróż przez Andy
Dzień 8
Jezioro Titicaca: pływające wyspy trzcinowe plemienia Uros i wyspa Taquile
Dzień 9
Przelot do Limy i powrót do domu.
Dzień 10
Przylot do Warszawy

Hotele

Nasze hotele

Tutaj możesz zobaczyć hotele, w których najczęściej zatrzymujemy się podczas wycieczek objazdowych. Należy pamiętać, że mogą wystąpić zmiany w zakresie rezerwowanych hoteli. W takich przypadkach wybrany będzie hotel o jednakowym lub wyższym standardzie.

El Tambo II

 • 70 pokoi
 • Całodobowa recepcja
 • Taras słoneczny
 • Restauracja
 • Wi-fi (bezpłatne)

Hotel położony tylko ok. 800 m od centrum Miraflores. W hotelu bezpłatny dostęp do sieci wi-fi.

Pokoje
W pokoju znajduje się jedno dużo łóżko lub dwa pojedyncze, telewizor, sejf i bezpłatne wi-fi.

Więcej o hotelu można przeczytać tutaj:
https://eltamboperu.com/Hoteles/-Ld4kk5Ev7o_UCdDayty

Sol Natura

 • 26 pokoi
 • w centrum
 • Recepcja czynna całą dobę
 • Restauracja
 • Wi-fi (gratis)

Niewielki, przytulny hotel doskonale położony w centrum Ollantaytambo - ok. 200 metrów do głównego placu miasta, gdzie znajduje się wiele restauracji i kawiarni. Z hotelu roztacza się wspaniały widok na pobliskie góry z ich ośnieżonymi szczytami. Okolica uważana jest za najcenniejsza w pozostałości cywilizacji Inków w Świętej Dolinie Urubamby.

Ponadto, dworzec kolejowy jest w odległości krótkiego spaceru (3 minuty), więc jest to idealne miejsce aby dotrzeć do Machu Picchu, do którego nie docierają żadne inne środki transportu poza pociągami. Do dyspozycji Gości jest restauracja śniadaniowa oraz bezpłatny bezprzewodowy dostęp do internetu w całym hotelu.

Pokoje
Do dyspozycji gości gustownie urządzone pokoje z dużym podwójnym łóżkiem, TV, sejfem i suszarką do włosów.

Więcej o hotelu:  https://sol-natura.hotelvallesagrado.com/en/

San Augustin International

 • 75 pokoi
 • Całodobowa recepcja
 • Restauracja
 • Wi-fi (bezpłatne)

Hotel położony jest w centrum Cusco, w pobliżu placu głównego. W hotelu znajduje się restauracja i bezpłatny dostęp do sieci wi-fi.

Pokoje
W pokoju znajduje się jedno duże łóżko lub dwa pojedyncze, telewizor, sejf i bezpłatne wi-fi.

Więcej o hotelu można przeczytać tutaj:
http://www.hotelessanagustin.com.pe/en/hotels/internacional-cusco/

Terra Viva Puno

 • 30 pokoi
 • Całodobowa recepcja
 • Wi-fi (bezpłatne)

Hotel położony jest w historycznej części miasta. W hotelu bezpłatny dostęp do sieci wi-fi.

Pokoje
W pokoju znajduje się jedno dużo łóżko lub dwa pojedyncze, telewizor, sejf i bezpłatne wi-fi.

Więcej o hotelu można przeczytać tutaj:
https://tierravivahoteles.com/en/tierra-viva-puno-plaza/

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot Warszawa - Lima
Witamy w Ameryce Południowej

Spotkanie z pilotem Albatros Travel na lotnisku Okęcie, a następnie wylot z Warszawy do Limy, stolicy Peru. Po przylocie i odebraniu bagaży, przejazd do hotelu w dzielnicy Miraflores.

Nocleg w Limie.

Dzień 2
Lima. Zwiedzanie starego miasta, kościoła św. Franciszka i Muzeum Archeologicznego Larco w dzielnicy Pueblo Libre
Odwiedzamy kościół św. Franciszka w Limie

Lima, stolica Peru, została założona w 1535 roku. Przez wiele lat była najważniejszym miastem na kontynencie, a dzisiaj jest największą metropolią w Peru. Miasto szczyci się swoimi tradycjami oraz kolonialną zabudową, mimo że krajobraz miejski powoli zostaje zdominowany przez nowoczesną architekturę. Wybierzemy się na spacer po starym mieście w Limie, które dzięki dobrze zachowanym budynkom w stylu kolonialnym trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Więcej uwagi poświęcimy Plaza de Armas (Plac Broni), gdzie m.in. stoi Pałac Rządowy, który jest jednocześnie rezydencją Prezydenta Peru. Poza tym można tu podziwiać miejski Ratusz i imponującą, bogato zdobioną katedrę zbudowaną w kilku różnych stylach tj. gotyk, renesans, barok i neoklasycyzm - co sprawia, że jest to budowla wyjątkowa pod każdym względem.

Zobaczymy również zespół klasztorny franciszkanów – jeden z najlepszych przykładów hiszpańskiego baroku. Jego budowę rozpoczęto w 1546 roku. Słynna jest piękna klasztorna biblioteka z ponad 20 tys. starych ksiąg jednak najwięcej emocji budzą katakumby, które zostały odkryte przez archeologów w 1943 roku, gdy udało się otworzyć kościelne piwnice. Ocenia się, że do odzyskania przez Peru niepodległości na początku XIX wieku, pochowano tu ponad 70 tys. osób.

Następnie udamy się do muzeum archeologicznego Larco w dzielnicy Pueblo Libre, które szczyci się jedną z największych na świecie kolekcji sztuki prekolumbijskiej między innymi kultur Moche i Nazca. Dowiemy się tutaj więcej o kulturze rdzennych Indian mieszkających w Peru jeszcze przed Inkami oraz o samych Inkach. Obejrzymy ich fantastyczną ceramikę, złotą biżuterię oraz inne cenne przedmioty ze złota należące do Inków. Skarby te stały się przyczyną upadku imperium Inków, ponieważ to właśnie żądza złota była głównym motywem dla hiszpańskich konkwistadorów do podboju tych ziem, co w końcu doprowadziło do kolonizacji całej Ameryki Południowej.

Nocleg w Limie.

Dzień 3
Przelot Lima - Cusco i przejazd przez Świętą Dolinę Inków do miejsowości Ollantaytambo
Święta Dolina Inków

Z Limy polecimy do Cusco, położonego na wysokości 3326 m n.p.m. Aby uniknąć choroby wysokościowej, od razu po wylądowaniu przejedziemy w stronę Świętej Doliny Inków, zwanej również Doliną Urubamby i położonej nieco niżej, na wysokości około 2900 m.n.p.m. Zostaniemy tu przez następne dwa dni, aby przyzwyczaić się do wysokości. Trasa będzie niezwykle malownicza. Najpierw przejedziemy przez wyżyny, na których Indianie uprawiają fasolę i kukurydzę, a następnie zjedziemy do Świętej Doliny z pięknym widokiem na rzekę Urubamba wciśniętą w porośnięte bujnymi lasami andyjskie zbocza gór i ośnieżone szczyty.

Po południu dojedziemy do Ollantaytambo. Jest to jedyne miasteczko inkaskie, które nadal jest zamieszkane oraz zachowało swój pierwotny miejski układ z czasów Inków. To malownicze miasto było centrum administracyjnym i węzłem komunikacyjnym Imperium Inków, dzięki swojemu strategicznemu położeniu u wejścia do doliny. Główną atrakcją tutaj, wzbudzającą ogromne zainteresowanie wśród turystów, jest Świątynia Słońca, która była także fortecą i rezydencją ówczesnego władcy. Nasz hotel znajduje się w pobliżu starej dzielnicy, polecamy więc spacer jej krętymi wąskimi uliczkami.

Nocleg w Ollantaytambo.

Dzień 4
Ollantaytambo. Przejazd pociągiem i zwiedzanie Machu Picchu
Machu Picchu

Dziś wybieramy się na północ, w wyjątkową podróż pociągiem przez Świętą Dolinę Inków. Z powodu niedostępnego terenu, do Machu Picchu nie docierają żadne inne środki transportu poza pociągami do stacji Aguas Calientes, skąd następnie busem dojedziemy do celu naszej wyprawy. Czeka nas więc spektakularna podróż wzdłuż rzeki i otaczającej ją bujnej przyrody. Legendarna osada Inków leży na wysokości 2.430 m.n.p.m. na wąskim grzbiecie wysoko nad rzeką Urubamba, otoczona bujną zielenią amazońskich lasów deszczowych i często spowita mgłą i chmurami. Machu Picchu to doskonałe połączenie imponujących zdolności twórczych człowieka i natury.
Ze względu na swą unikalność miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a w 2007 roku zostało uznane za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Miasto przez wiele lat było zapomniane, aż do dnia 24 lipca 1911 roku, kiedy to amerykański historyk Hiram Bingham odnalazł je zupełnie przez przypadek. W rzeczywistości szukał inkaskiego miasta Vilcabamba, które podobno było ostatnim bastionem Inków w walce z Hiszpanami. Vilcabamba została odnaleziona jakiś czas później w zupełnie innym miejscu, ukrytym głęboko w dżungli. Wokół Machu Picchu unosi się aura tajemniczości. Nie ma wzmianek na jego temat w hiszpańskich opisach nowego królestwa, stąd wniosek, że Hiszpanie nigdy tu nie dorarli. Nic zresztą dziwnego, bo zajmujące powierzchnię 5 km2 miasto płożone na jednym z grzbietów andyjskich z trzech stron otoczone jest przez rzekę Urubamba, a z czwartej osłania je szczyt Huayana Picchu, co czyni je wyjątkowo trudno dostępnym. Przez kilka stuleci o Machu Picchu wiedzieli tylko miejscowi Indianie Keczua, którzy przekazywali sobie tę wiedzę z pokolenia na pokolenie. Machu Picchu zbudowano w ciągu 30 lat z inicjatywy dziewiątego króla Inków o imieniu Pachacutec i prawdopodobnie służyło  władcy i jego świcie jako sanktuarium. Miasto zostało opuszczone zaledwie 100 lat później, około 1535 roku z nieznanej do tej pory przyczyny.
Zwiedzanie Machu Picchu z przewodnikiem będzie trwało około dwóch godzin, a następnie będziemy mieli czas na samodzielne podziwianie legendarnego miasta i jego wspaniałego otoczenia.

Po południu wracamy pociągiem do Ollantaytambo.

Nocleg w Ollantaytambo.

Dzień 5
Ollantaytambo – Cusco. Ruiny w Ollantaytambo, Pisac, Qenqo i kompleks świątynno – obronny Sacsayhuaman
kolorowe Cuzco

Dzień zaczynamy od zwiedzania ruin w Ollantaytambo i wizyty w malowniczo położonej wiosce Pisac, położonej w górnej części Świętej Doliny, gdzie Inkowie wybudowali duży fort z wartowniami służący jako strażnica u wejścia do doliny, ale także jako centrum administracyjne zarządzania ludnością. Pisac razem z Ollantaytambo, są uważane za najcenniejsze pozostałości cywilizacji Inków w Świętej Dolinie Urubamby.

Zobaczymy też ogromną fortecę Sacsayhuamán, wzniesioną na obrzeżach Cuzco. Kompleks wygląda imponująco, ale w rzeczywistości pozostało tylko 20% oryginalnej budowli, ponieważ kamienie z tego miejsca zostały użyte przez Hiszpanów do budowy kościołów i domów w Cuzco. Jest to jedna z najważniejszych inkaskich  budowli na terenie Andów. Olbrzymi  kompleks, otoczony jest 3 rzędami murów obronnych o charakterystycznym zygzakowatym kształcie i wzniesiony z gigantycznych, znakomicie dopasowanych głazów. Największy użyty kamień ma wymiary 9 m wysokości, 5 m szerokości i 4 m grubości. Jego waga wynosi około 350 ton! Fort ten jest kolejnym dowodem na niesamowite architektoniczne i inżynieryjne umiejętności Inków, którzy opanowali do perfekcji sztukę wznoszenia ogromnych konstrukcji zbudowanych z gigantycznych bloków skalnych, które docinali i układali, jak puzzle. W niektórych miejscach kamienie są tak doskonale dopasowane, że nie da się między nie włożyć nawet żyletki. Sacsayhuamán miał niewielkie znaczenie obronne, spełniał przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Ze wzgórza, na którym zbudowana jest twierdza roztacza się przepiękny widok na dolinę i całe Cuzco.

Następnie przedziemy do Cusco, gdzie udamy się na spacer po pięknych uliczkach miasta. Cusco to dawna stolica Inków, położona w urzekającym miejscu w Andach, często nazywana „La ciudad imperial” czyli „Cesarskim Miastem”. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, charakteryzuje się białymi budynkami w kolonialnym stylu, wspaniałymi kościołami pokrytymi złotem oraz monumentalnymi pałacami, będącymi mieszanką hiszpańskiej i inkaskiej architektury. Na szczęście część zabytkowych budowli pochodząca z czasów Inków przetrwała brutalną hiszpańską konkwistę. Cuzco, to bez wątpienia centrum Doliny Inków jednak na całym tym obszarze możemy nadal podziwiać wspaniałe pozostałości po imperium w postaci impnującujących kompleksów ruin, pomysłowych kanałów, systemu nawadniania czy tarasowych upraw położonych na stromych zboczach gór, będących dowodem wysokiego rozwoju technicznego i kulturalnego Inków.

Stolica Inków pierwotnie przypominała kształtem pumę, ponieważ Inkowie wznosząc swoje miasta wzorowali się na postaciach różnych zwierzęt. Cusco ma właśnie kształt pumy, Machu Picchu kondora, a Pisac kuropatwy.

Zakwaterowanie w Cusco.

Dzień 6
Cusco. Świątynia Słońca Qricancha. Zwiedzanie historycznej części miasta. Czas do własnej dyspozycji.
Świątynia Słońca Qricancha

Dziś odwiedzimy najważniejszą świątynię Inków, Coricancha, znajdującą się wewnątrz kościoła św. Dominika. Specjalne techniki stosowane przez Inków podczas budowy sprawiały, że budynki te znosiły trzęsienia ziemi dużo lepiej niż budynki kolonialne. Przykładowo kościół św. Dominika doznał poważnych uszkodzeń podczas trzęsień ziemi w 1650, 1950 i 1986 roku, natomiast fundamenty świątyni inkaskiej, na której wzniosiono kościół, przetrwały bez uszczerbku do dzisiaj.

Słowo coricancha pochodzi z języka Indian Quechua i oznacza „złoty dziedziniec”. Ściany świątyni pokryte bowiem były w czasach inkaskich arkuszami złota o wadze nawet kilku kilogramów. Złoto i inne skarby znajdujące się w świątyni zostały zrabowane przez ludzi hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro, a jedyne, co pozostało, to ogołocone mury, które i tak są uważane za jedne z najdoskonalszych przykładów sztuki kamieniarskiej w Peru.

Zobaczymy kilka z najważniejszych atrakcji miasta, w tym główny plac, Plaza de Armas oraz katedrę, w której znajduje się wiele bezcennych skarbów sztuki kolonialnej. Jej budowa rozpoczęła się w 1559 roku i trwała prawie 100 lat.

Po południu zaplanowaliśmy czas do własnej dyspozycji. Cusco to jedno z najciekawszych miast w Peru więc każdy znajdzie tu miejsca, które go zainteresują. 

Nocleg w Cusco.
 

Dzień 7
Cusco – Puno. Ekscytująca podróż przez Andy
Tradycyjne łodzie z trzciny na jeziorze Titicaca

Po śniadaniu wsiadamy do autokaru i udajemy się na pełną wrażeń podróż po tak zwanym „altiplano”, czyli płaskowyżu w Andach Środkowych położonym na wysokości 3300 – 3800 m n.p.m. Dzisiejsza trasa wycieczki wiedzie przez najpiękniejsze krajobrazy, jakie oferuje Peru: andyjskie równiny położone pośród majestatycznych gór, surowe, dzikie pasmo górskie La Raya, Świętą Dolinę Inków, małe, autentyczne wioski i pola z pasącymi się na nich lamami i alpakami. Będzie to dzień z najdłuższym przejazdem podczas naszej wycieczki, z kilkoma przerwami po drodze, pełen ekscytujących przeżyć oraz wspaniałych krajobrazów.

Jeden z przystanków zaplanowaliśmy w Raqchi, które było obronną wioską oraz głównym punktem kontrolnym w sieci dróg biegnących z Cuzco, i który rozrastał się wraz z rozwojem państwa Inków. Znajduje się w dolinie znanej ze swoich świętych miejsc, a większość wejść do doliny znajdowała się w ciągnącym się na 4 km murze. Najbardziej imponującą budowlą jest Świątynia Viracocha zbudowana na cześć boga Viracocha (wg wierzeń Inków był on stwórcą całego świata), która jest ogromną dwupiętrową budowlą o długości 92 metrów. Środkowa ściana ma około 20 metrów wysokości i była otoczona 11 kolumnami z każdej strony, stanowiącymi wparcie dla dwu-spadzistego dachu, który niegdyś przykrywał budynek. Jest to bardzo piękny przykład architektury Inków, a świątynia odgrywała dla Inków ważną rolę w czczeniu ich największego boga, Viracocha.

Po drodze zjemy obiad, a zanim dotrzemy do Puno zrobimy jeszcze przerwę w Pukara, w okolicy której znajdują się ważne stanowiska archeologiczne poświęcone starożytnej, preinkaskiej kulturze, której przedstawiciele zamieszkiwali niegdyś te tereny. Odwiedzimy tutaj małe muzeum, w którym znajduje się kilka ekscytujących monolitów (kamiennych posągów), między innymi z motywami religijnymi, które przedstawiają także składanie ofiar z wrogów.

Wczesnym wieczorem dotrzemy nad jezioro Titicaca, które z powierzchnią 8 372 km2  jest trzecim największym jeziorem w Ameryce Południowej. Jest ono najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata oraz największym wysokogórskim - znajduje się na wysokości 3812 metrów n.p.m. To piękne jezioro znane jest nie tylko ze swojego położenia wysoko w Andach lecz przede wszystkim ze znaczenia w religijnych mitach Inków. Według starodawnych inkaskich wierzeń to właśnie tu narodziło się słońce.
Samo Puno to małe miasteczko, w którym nadal dominuje tradycyjna kultura, a łodzie z trzciny pływają wzdłuż brzegów jeziora.
Zakwaterowanie w Puno.

Dzień 8
Jezioro Titicaca: pływające wyspy trzcinowe plemienia Uros i wyspa Taquile
Wyspy trzcinowe plemienia Uros

Dziś po śniadaniu udamy się w niezapomniany rejs łodzią po najwyżej położonym jeziorze świata, Titicaca. Piękno i atmosfera tego miejsca zapierają dech w piersiach. Słońce świeci mocno, powietrze jest czyste, woda ciemno niebieska, a horyzont wydaje się nie mieć końca.

Jezioro ma 190 km długości i 80 km szerokości. Na mocy dwustronnej umowy granicznej z 1932 roku, Titicaca jest podzielona między Peru (56%) i Boliwię (44%).
Na jeziorze Titicaca znajduje się kilka naturalnych wysp oraz ponad 40 sztucznych.
Naszym pierwszym przystankiem będą pływające trzcinowe wyspy plemienia Uros, gdzie zejdziemy na ląd na jednej z nich, aby odwiedzić rodzinę należącą do tego plemienia. Opowiedzą nam oni, jak budują swoje domy, w jaki sposób konserwują trzcinowe wyspy i jak na nich żyją. Mieszkańcy pływających wysp utrzymują się z rybołówstwa, rzemiosła i turystyki. Po tej wymianie doświadczeń z naszymi gospodarzami, będziemy kontynuować podróż w kierunku wyspy Taquile, która liczy 2200 mieszkańców, zwanych taquileños. W przeciwieństwie do ludności Uros, która mówi w języku Aymara, mieszkańcy Taquile posługują się  ojczystym językiem Quechua. Wyspa kiedyś była częścią Imperium Inków, dlatego nawet dziś można zobaczyć tutaj kilka stanowisk archeologicznych.

Po zejściu na ląd, udamy się na spacer wzdłuż wyspy, aby podziwiać piękne widoki! Następnie zjemy obiad u lokalnej rodziny. Poznamy też jedną z osobliwości wyspy, którą są robótki na drutach, jednak tutaj zajmują się tym tylko mężczyźni i od lat przekazują tę tradycję z ojca na syna. Ta stara tradycja została uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe świata.
Po południu wrócimy do naszego hotelu w Puno.

Nocleg w Puno.

Dzień 9
Przelot do Limy i powrót do domu.

Po śniadaniu udamy się na lotnisko w Juliaca, skąd odlecimy samolotem najpierw do Limy a następnie do Warszawy.

Dzień 10
Przylot do Warszawy

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju 1-osobowego

1398 PLN

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Lima - Warszawa w obie strony z przesiadką
 • Przeloty wewnętrzne: Lima-Cuzco i Julianca-Lima
 • Wycieczki i bilety wstępu wymienione w programie
 • Zakwaterowanie w hotelach w pokojach dwuosobowych
 • Wyżywienie: codziennie śniadania, lunch w dniach: 7, 8
 • Transport autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Podróżując przez USA wymagane jest uzyskanie elektronicznej autoryzacji ESTA (koszt 21 USD)
 • Dodatkowych posiłków (ok. 70-100 PLN/os/dziennie)
 • Napojów
 • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (około 50 USD od osoby)
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego, co nie zostało wymienione w „cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące podróży

Co powinienem spakować?

Zalecamy zabranie ubrań, które można nosić warstwowo. Temperatury mogą się zmieniać w zależności od miejsca lub pory dnia. Nad jeziorem Titicaca rano i wieczorem jest dość chłodno, przyda się sweter lub kurtka a nawet cienka czapka.

Lista rzeczy do spakowania

 • Mały plecak na wycieczki
 • Dobre buty do wędrówki
 • Sandały sportowe
 • Wiatrówka i sweter, ponieważ wieczorami, gdy jesteśmy na dużych wysokościach, może być trochę chłodno
 • Kurtka przeciwdeszczowa
 • Krem przeciwsłoneczny (o bardzo wysokim faktorze), kapelusz i okulary przeciwsłoneczne (nad jeziorem Titicaca słońce jest bardzo silne)
 • Środek odstraszający owady ( przyda się podczas zwiedzania Machu Picchu)
 • Letnie ubrania (bawełniane)
 • Lornetka
 • Latarka
 • Środek dezynfekcyjny do rąk

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Choroba wysokościowa

Przy pobycie na wysokości ponad 2500m istnieje ryzyko choroby wysokościowej.
Objawami są: ból i zawroty głowy oraz duszność i brak tchu. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, trzeba niezwłocznie zejść niżej. Kiedy jesteśmy na tak znacznej wysokości, należy dbać o odpowiednie nawodnienie i pić minimum 3 litry wody dziennie.  
Istnieją lekarstwa przeciw chorobie wysokościowej, które również można brać profilaktycznie. Przed wyruszeniem w podróż, radzimy skonsultować się ze swoim lekarzem.

Miejsca, które odwiedzamy podczas wycieczki znajdują się na następujących wysokościach:

 • Lima: 0 m.n.p.m.
 • Święta Dolina Inków: 2 900 m.n.p.m.
 • Machu Picchu: 2 400 m.n.p.m.
 • Cusco: 3 400 m.n.p.m.
 • Jezioro Titicaca: 3 800 m.n.p.m

Więcej o Peru

Tutaj dowiesz się więcej o Peru: https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/ameryka-poludniowa/peru

Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi pogody i klimatu, różnicy czasu, napiwków, wymogów wizowych i szczepień.

Z ręką na sercu

Informacja

Władze peruwiańskie podejmują ciągłe działania w celu ochrony ruin Machu Picchu. Może to oznaczać czasowe zamknięcia części tego stanowiska archeologicznego dla zwiedzających i uniemożliwienie swobodnego poruszania się po kompleksie. Zalecamy, aby zawsze stosować się do poleceń zarządcy kompleksu i naszego pilota.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki