Fakty o Ugandzie

Poniżej możesz przeczytać szereg praktycznych informacji w związku z wyjazdem do Ugandy. Przeczytaj na przykład o różnicy czasu, walucie i wodzie pitnej.
  • Ludność 43 mln.
  • Stolica Kampala
  • Język język angielski, luganda, suahili i arabski
  • Religia katolicyzm, protestantyzm i muzułmanizm
  • Waluta szylingi ugandyjskie (UGX)
  • Powierzchnia 241.038 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Ugandą zmienia się w zależności od tego, czy w Polsce obowiązuje czas letni czy zimowy.
Czas letni: + 1 godzina
Czas zimowy: + 2 godziny

Transport w Ugandzie

Autobusy w Ugandzie nie mają takiego samego standardu co w Europie. Oczywiście wybraliśmy najlepszą kategorię z klimatyzacją tam, gdzie to możliwe.

Waluta i karty kredytowe

Walutą w Ugandzie jest szyling ugandyjski (UGX).

Zalecamy wymianę waluty przed wylotem lub zabranie waluty w dolarach amerykańskich. Z naszego doświadczenia wynika, że wypłacanie gotówki z karty kredytowej może być problematyczne, ale warunki te stale się zmieniają, a karty kredytowe stają się coraz bardziej popularne. Bankomaty są dostępne w większych miastach, ale nie zawsze można oczekiwać, że będą działać.

Karty kredytowe są akceptowane w większości hoteli.

Napiwki

W Ugandzie zwyczajowo daje się napiwki przewodnikom, kierowcom i tragarzom.

W restauracjach zwyczajem jest zaokrąglanie rachunku o napiwek w wysokości 10%.

Elektryczność

W Ugandzie używa się napięcia 240 V, a wtyczki mają trzy płaskie, kwadratowe bolce jak w Wielkiej Brytanii. Taka jest tam elektryczność. Dlatego konieczne jest zabranie ze sobą adaptera.

W domkach i obozach safari mogą występować okresy dnia z ograniczonym dostępem do prądu.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Ugandy to 256. Aby zadzwonić poza Ugandę, naciśnij 000, a następnie kod kraju i numer, z którym chcesz się połączyć. Zasięg telefonii komórkowej może być różny w zależności od miejsca w Ugandzie. Sprawdź u swojego operatora telefonii komórkowej zasięg i ceny połączeń z i do Ugandy.

Dostęp do Internetu jest w większości hoteli w większych miastach, a także w niektórych większych lodge'ach i obozach safari. Jednak w lodgach i obozach połączenie może być zawodne i trochę drogie.

Woda pitna i higiena

Hotele, kwatery i większe restauracje posiadają nowoczesne toalety. Na obszarach wiejskich i w toaletach publicznych standardy mogą być prymitywne. Dla bezpieczeństwa zabierz ze sobą własny papier toaletowy lub paczkę chusteczek higienicznych i ewentualnie żel do odkażania rąk.

W Ugandzie nie należy pić wody z kranu, dlatego zaleca się zakup wody butelkowanej.

Palenie w miejscach publicznych

W Ugandzie obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych.

Kultura i obyczaje

Mieszkańcy Ugandy są na ogół otwarci i gościnni. Podczas zwiedzania kościołów zalecamy, aby ubrania zakrywały kolana i ramiona.