Informacje Tanzania

Poniżej możesz zapoznać się z praktycznymi informacjami na temat podróży do Tanzanii.
 • Stolica Dodoma
 • Ludność 51,8 mln
 • Język Suahili
 • Religia Islam i katolicyzm
 • Waluta Szyling tańzański

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Tanzanią zmienia w zależności od tego, czy w Polsce obowiązuje czas letni czy zimowy:
Lato: +1 godzina
Zima: +2 godziny

Napiwki

Na wycieczce w Tanzanii będziemy mieć kontakt z życiem codziennym i zwyczajami mieszkańców. Możemy spotkać się z sytuacjami, które nie będą się nam podobać lub do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, takich jak na przykład powszechny zwyczaj dawania napiwków. Przyjętym zwyczajem jest to, że lokalni przewodnicy, kierowcy i strażnicy na safari otrzymują podczas wyprawy określoną kwotę napiwków, ponieważ wynagrodzenia w branży usługowej są często ustalane z uwzględnieniem napiwków klientów. W naszym programie wycieczki podajemy szacunkową kwotę, żeby mogli ją Państwo od razu uwzględnić w swoich wydatkach. Cena wycieczki nie zawiera napiwków, ponieważ są one kwestią indywidualną, a system napiwków jest częścią kultury, którą zdecydowali się Państwo odwiedzić i którą w związku z tym należy uszanować. Musimy jednak dla porządku pokreślić, że napiwki i ich wysokość są kwestią dobrowolną.

Waluta i karty płatnicze

Walutą w Tanzanii jest szyling tanzański (50 PLN = ok. 3 tys. TZS). W całej Tanzanii można wymienić większość walut, jednakże często po niskim kursie. Dlatego lepiej jest wymienić pieniądze już w kraju albo zabrać ze sobą dolary amerykańskie.

Z naszego doświadczenia wynika, że wypłata gotówki kartą płatniczą z bankomatu może być problemem, jednakże sytuacja ciągle się zmienia i karty płatnicze zyskują na popularności. W większych miastach znajdziemy bankomaty, które mogą być jednak niesprawne. Większość dużych hoteli i sklepów z pamiątkami akceptuje płatności kartą.

Elektryczność

W Tanzanii stosuje się prąd o napięciu 220-250 V, a wtyczki mają najczęściej trzy kwadratowe bolce (podobnie jak w Wielkiej Brytanii). W związku z tym używanie ładowarek lub sprzętu elektrycznego z polską wtyczką wymaga adaptera. Adaptery można zakupić w większych tanzańskich miastach, a także często pożyczyć/wypożyczyć w hotelach i lodżach.

Podczas safari w obiektach noclegowych typu lodża i obóz prąd dostępny jest często tylko w godzinach około 5-10 rano i ponownie około 18-23 wieczorem.

Telefon i internet

Numer kierunkowy do Tanzanii to +255. W celu uzyskania połączenia zagranicznego należy wybrać 000 a następnie kod kraju oraz numer telefonu, na który chcemy zadzwonić. Zasięg sieci komórkowej różni się w zależności od lokalizacji. Informacji o zasięgu udzieli Państwu operator telefonii komórkowej.

Internet jest dostępny w większości hoteli w większych miastach oraz w niektórych większych obiektach noclegowych typu lodża i obóz podczas safari. W obiektach typu lodża i obóz połączenie internetowe może być jednak niestabilne i drogie

Posiłki i napoje

Posiłki w obiektach typu lodża i w hotelach są bardzo dobrze przygotowane, w związku z czym problemy żołądkowe należą do rzadkości. W Tanzanii nie wolno pić wody z kranu, dlatego należy zawsze kupować wodę butelkowaną.

Odzież

Na wyprawę safari należy zabrać:

 • Lekkie buty i sandały na safari samochodowe oraz dobre buty turystyczne na safari piesze
 • Lekką odzież bawełnianą, w tym również z długim rękawem i długimi nogawkami (dla ochrony przed słońcem), najlepiej w kolorach safari
 • Czapkę z daszkiem lub kapelusz przeciwsłoneczny
 • Wełniany sweter lub bluzę polarową na poranki i wieczory na safari
 • Nieprzemakalną i wiatroodporną kurtkę
 • Kąpielówki i stroje kąpielowe (wiele obiektów typu lodża na safari posiada baseny)
 • Lornetkę
 • Krem ochronny do opalania
 • Spray przeciw komarom


Zalecamy noszenie odzieży w kolorach safari, tj. khaki, piaskowym lub ciemnym. Białe ubrania mogą wystraszyć zwierzęta, a niebieska odzież przyciąga muchy. Należy unikać intensywnych i jaskrawych kolorów.