Informacje Zimbabwe

Poniżej znajduje się wiele praktycznych informacji na temat podróży do Zimbabwe.
  • Język Angielski i różne języki bantu
  • Stolica Harare
  • Liczba ludności 14 5 mln
  • Religia Chrześcijaństwo i islam
  • Waluta Dolar amerykański
  • Powierzchnia 390.759 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską, a Zimbabwe zależy od tego, czy u nas jest czas letni czy zimowy.

Lato: brak różnicy czasowej
Zima: +1 godz.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniemy się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. Mogą pojawić się nowe dla nas okoliczności albo sytuacje, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, na przykład zwyczaj dawania napiwków. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy towarzyszący nam w trakcie podróży będą oczekiwać drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by ją przygotować. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju i należy go uszanować. Tylko formalnie pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Rejsy wycieczkowe rządzą się innymi zasadami. Zobacz program wybranej przez siebie wycieczki.

Karty kredytowe

W Zimbabwe obowiązuje system wielowalutowy. Turyści mogą płacić dolarami amerykańskimi lub randem południowoafrykańskim. Większość walut można wymienić w całym kraju, ale niektóre kantory skupują korony duńskie po niekorzystnym kursie. Dlatego lepiej kupić walutę przed rozpoczęciem podróży.

Uwaga! W Zimbabwe nie ma możliwości pobierania gotówki z bankomatów, są też problemy za płatnością międzynarodową kartą kredytową. Polecamy zabrać ze sobą dolary amerykańskie, a część gotówki przygotować w niskich nominałach 1- lub 5-dolarowych, którymi można płacić za napoje, upominki lub posiłki nieuwzględnione w cenie wycieczki.

Z doświadczenia wiemy, że pobieranie gotówki z bankomatu może być problemem, ale te warunki ulegają ciągłym zmianom i coraz częściej honorowane są karty kredytowe. Kartą kredytową można płacić w większości dużych ośrodkach (lodge) i sklepach z upominkami.

Elektryczność

W Zimbabwe prąd ma napięcie 220V. Często gniazda są na 3 płaskie bolce, dlatego warto zabrać ze sobą przejściówkę wielofunkcyjną.

W ośrodkach safari lodge prąd z agregatów podawany jest w określonych przedziałach czasowych, rano od 5 do 10, a potem od 18 do 23.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Zimbabwe to +263. Za odbieranie i wykonywanie połączeń w Zimbabwe naliczane są wysokie opłaty. To samo dotyczy wysyłania sms-ów i korzystania z transmisji danych. Sprawdź taryfę u swojego operatora.

Większość hoteli w dużych miastach i niektóre duże obiekty safari lodge udostępniają Internet. Na safari Internet może być słabej jakości, a ponadto drogi.

Higiena

Warunki sanitarne w hotelach i dużych restauracjach są nowoczesne/zachodnie. W miastach możesz się natknąć na tzw. ubikacje kucane, w których zazwyczaj nie ma papieru toaletowego. Standard toalet publicznych i sanitariatów poza miastami może się wydać prymitywny. Polecamy zabranie w podróż papieru, paczki chusteczek do higieny intymnej, płyn do dezynfekcji rąk etc. Jeśli się dobrze przygotujesz, nie odczujesz dyskomfortu z powodu braku wody.

Palenie

Obowiązuje zakaz palenia papierosów w samolotach i innych środkach transportu. Palenie jest również niedozwolone w większości miejsc publicznych.

Z Victoria Falls przez Afrykę pociągiem Rovos Rail

Niezwykła podróż luksusowym pociągiem przez Zimbabwe i RPA - w połączeniu z imponującymi Wodospadami Wiktorii i klasycznym safari w stylu Karen Blixen.

4,7
  • 2 terminy
  • 13 dni
  • Od 25 998,–
od Warszawa