Podróżowanie do Ugandy

Republika Ugandy to państwo śródlądowe we wschodniej części Afryki Środkowej. Od południowego wschodu graniczy z Jeziorem Wiktorii, od wschodu z Kenią, a od północy z Sudanem Południowym. Na zachodzie Uganda graniczy z Demokratyczną Republiką Konga i Rwandą, a na południu z Tanzanią. Dzika przyroda w Ugandzie jest mniej liczna niż w słynnych parkach narodowych Tanzanii, Botswany i Kenii. Z drugiej strony, liczba turystów jest też nieco mniejsza i często można się poczuć, jakby miało się całą sawannę dla siebie. Rezerwat Bwindi w południowo-zachodniej Ugandzie jest jednym z zaledwie trzech miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć rzadkie i fascynujące goryle górskie. Gdy już znajdziesz te rzadkie małpy człekokształtne w gęstym lesie, czekają Cię niesamowite przeżycia.

Ludność 43 mln.
Stolica Kampala
Język angielski, luganda, suahili, arabski
Ciekawostki

Churchill nazwał Ugandę Perłą Afryki?

Uganda jest drugim na świecie producentem bananów?

Przyroda Ugandy

Republika Ugandy jest państwem śródlądowym położonym we wschodniej części Afryki Środkowej. Od południowego wschodu graniczy z Jeziorem Wiktorii, od wschodu z Kenią, a od północy z Sudanem Południowym. Na zachodzie Uganda graniczy z Demokratyczną Republiką Konga i Rwandą, a na południu z Tanzanią. Kontrastowe krajobrazy Ugandy obejmują jałowe i górskie regiony, rozległe sawanny, bujne lasy deszczowe oraz mieniące się jeziora i rzeki. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, Uganda jest obdarzona największym jeziorem Afryki, Jeziorem Wiktorii; najwyższym pasmem górskim kontynentu Górami Ruwenzori; oraz źródłem najdłuższej rzeki świata, Nilu. Gęste lasy deszczowe są domem dla goryli górskich, a w bujnym nizinnym lesie deszczowym Kibale istnieje szansa na zobaczenie szympansów.

Rodzina goryli górskich

Parki narodowe Ugandy

Zarówno dzikie zwierzęta, jak i liczba turystów w Ugandzie są nieco mniejsze niż w słynnych parkach narodowych Tanzanii, Botswany i Kenii, a często poczujesz się, jakbyś miał całą sawannę dla siebie. Park Narodowy Murchison Falls, największy park narodowy w Ugandzie o powierzchni 3840 kilometrów kwadratowych, jest przecięty przez Nil, a jego bogaty, zróżnicowany krajobraz obejmuje gęsty, pofałdowany las deszczowy na południowym zachodzie i sawannę w przeciwnym kierunku. Las jest domem dla szympansów, a rzeka przyciąga antylopy, bawoły, żyrafy i słonie. Te majestatyczne ssaki powoli wracają do zdrowia po spustoszeniu spowodowanym wojnami domowymi, w których znalazły się w krzyżowym ogniu wojska.

Nil przepływa przez Park Narodowy Murchison Falls

Bwindi

Park Narodowy Bwindi Impenetrable sąsiaduje z rozległymi lasami deszczowymi sąsiedniego Kongo i jest najbardziej znany jako dom rzadkich goryli górskich. Wiecznie zielony las deszczowy jest skomplikowaną siecią lian i bujnej roślinności, a las jest domem dla ponad 160 różnych gatunków drzew, ponad 100 różnych rodzajów paproci i niezliczonych gatunków ptaków. Eksploracja parku może być wyzwaniem, ale nagrodą jest miejsce z przodu, aby zobaczyć grę i codzienne życie goryli górskich. Oprócz Bwindi, goryle górskie występują tylko w Demokratycznej Republice Konga i innym sąsiednim kraju, Rwandzie. Na całym świecie pozostało mniej niż 1.000 goryli górskich. Oprócz goryli górskich w Bwindi można zobaczyć małpy z gatunku Schmidt's guenon i colobus monkey.

Król parku Bwindi

Queen Elizabeth & Kibale

Park Narodowy Queen Elizabeth jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym parkiem narodowym w Ugandzie zarówno pod względem krajobrazu jak i roślinności. Występuje tu również niezwykle duża różnorodność gatunków ssaków i ptaków. Sawanna parku narodowego jest domem dla wielu antylop, a także drobnej populacji lwów, lampartów i hien. Wszędzie można spotkać duże słonie afrykańskie, a także mniejsze słonie leśne. Istnieje również mała populacja szympansów, które można odwiedzić za specjalnym pozwoleniem i przewodnikiem.

Park Narodowy Lasu Kibale sąsiaduje z Parkiem Narodowym Królowej Elżbiety i składa się głównie z lasu deszczowego, którego znaczna część jest dziewicza, wysoka i gęsta. Najbardziej znanymi mieszkańcami lasu są niewątpliwie szympansy,  Kibale jest również domem dla 10 innych gatunków małp, co czyni go jednym z najlepszych na świecie pod tym względem. Pod względem botaniki las jest również ciekawy i oferuje przytłaczającą różnorodność drzew i kolorowych kwiatów.

Stado słoni w Parku Narodowym Queen Elizabeth
Udostępnij