Podróż do Zimbabwe

Na bezdroża parku Mana Pools można się dostać tylko pieszo albo łodzią turystyczną.  Tym sposobem zetkniesz się naprawdę oko w oko z naturą. Także nocą. Wyobraź sobie taką scenę:

Z gąszczu drzew wychodzi młody słoń, jest prawie na wyciągnięcie ręki, 20 m od Ciebie. Wachluje się uszami, przygląda się w naszym kierunku, stawia kilka kroków, jakby w naszą stronę, ale zaraz bez ostrzeżenia odwraca się i znika w tumanach kurzu. Są też poza Wodospadami Wiktorii, inne atrakcje, dla których warto spędzić wakacje w Zimbabwe. Niezaprzeczalnie wizyta nad wodospadem, którego wysokość przekracza 100 m, a szerokość jest bliska 2 km, jest doskonałym pretekstem do wybrania tego kierunku.

Liczba ludności 14,5 mln
Stolica Harare
Język Angielski i różne języki bantu
Ptak na fladze Zimbabwe symbolizuje drogę kraju ku lepszym czasom
Ciekawostki

Większą część sawanny Zimbabwe porastają w jej wschodniej części mahoniowce, drzewa tekowe i baobaby.

Zimbabwe jest ojczyzną skautingu. Dwoje przyjaciół, R.S.S. Baden – Powell i F.R. Burnham, spotkali się podczas partyzanckiej wojny Chimurenga i wymyślili współcześnie nam znany ruch skautingu.

Historia Zimbabwe

Do czasu oderwania się od Wielkiej Brytanii, które nastąpiło w 1964 r., Zimbabwe nosiło nazwę Rodezja. Dzisiejsza nazwa pochodzi od ruin Wielkiego Zimbabwe, leżących w głębi kraju, a stanowiących pozostałości zabudowy miejskiej. Tu był główny ośrodek wielkiego królestwa - imperium Monomotapa. Państwo panowało nad wielkim obszarem, odpowiadającym dzisiejszym terytoriom Zimbabwe i Mozambiku. Jego potęgę zbudowano na kontaktach handlowych z sąsiadami dzięki przystaniom na południowym wybrzeżu w delcie rzeki Zambezi.  Dzisiaj zdecydowana większość 12 mln mieszkańców Zimbabwe żyje w biedzie, z powodu upadku gospodarczego, do którego doprowadził dobrze wszystkim znany prezydent Mugabe.

Park Narodowy Mana Pools

Park Narodowy Mana Pools położony jest wzdłuż północnej granicy Zimbabwe. W okresie zimowym występuje tu największe zagęszczenie dzikiej zwierzyny na kontynencie afrykańskim. Nasz wybór jest wynikiem szczególnej staranności. Ten liczący 2 tys. km2 park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na niezwykłe bogactwo przyrodnicze, przede wszystkim zróżnicowaną roślinność. Występują tu mahoniowce i drzewa akacjowe nad rzeką Zambezi, gęsto zalesione urwiska, hebanowce i baobaby. Z wielu gatunków zwierząt można wyliczyć duże stada słoni i bawołów, które rzeka Zambezi przyciąga jak nektar. Za nimi podążają lwy i hieny. Są tu antylopy niala, impala, gepardy i inne typowe gatunki zwierząt Afryki. W Zimbabwe jest również największe zagęszczenie hipopotamów nilowych i krokodyli, które można zobaczyć, na przykład na inspirującej dla zmysłów wycieczce kanadyjką, którą spłyniemy nurtem rzeki Zambezi w kierunku Mozambiku.

Inne parki narodowe w Zimbabwe

Wycieczkę szlakiem wodnym można kontynuować, np. wybierając się na jezioro Kariba. Ten zbiornik pochodzenia antropogenicznego licznie odwiedzają bawoły, impale, zebry, słonie, które na pewno łatwo zobaczysz z łodzi.  Obszar zamieszkuje również wiele gatunków ptaków. Podczas pobytu w Zimbabwe możliwe jest zorganizowanie wielu atrakcji, np. wyjazdu do Parku Narodowego Hwange, który pod względem powierzchni (14 tys. m2) jest największym w kraju. W parku występuje 100 gatunków ssaków i ponad 400 gatunków ptaków. Park położony jest w północno-zachodniej części kraju, blisko drogi z Bulawayo, przy której leży największa atrakcja Zimbabwe - Wodospady Wiktorii. Zapoznaj się z naszą ofertą wypraw na safari: Safari

Wodospady Wiktorii

Wodospady Wiktorii są również wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Po stronie Zimbabwe, w Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii kusi szansa spotkania pawianów. Na brzegu długiego na prawie 2 km wodospadu utworzyło się kilka małych wysp, które dzielą masę napływającej wody. Największa z nich nosi nazwę Wyspy Livingstone, a opływająca ją i inne wyspy rzeka dzieli się na cztery główne kaskady. Najbliżej Zimbabwe płynie Diabelska Katarakta. Stąd Livingstone wypatrywał przygód. To właśnie David Livingstone nadał wodospadowi nazwę na cześć swojej królowej, Wiktorii.

Pociągiem przez Afrykę - Rovos Rail

Niezwykła podróż luksusowym pociągiem przez Zimbabwe i RPA - w połączeniu z imponującymi Wodospadami Wiktorii i klasycznym safari w stylu Karen Blixen.

4,7
  • 2 terminy
  • 13 dni
  • Od 25 998,–
od Warszawa
Udostępnij