Informacje Maroko

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Maroka
 • Język Arabski i berberyjski
 • Stolica Rabat
 • Ludność 33 mln
 • Religia Islam sunnicki
 • Waluta Dirham
 • Powierzchnia 458.730 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Marokiem różni w zależności od tego, czy w Polsce jest czas letni, czy zimowy:

Czas letni: - 2 godziny

Czas zimowy: - 1 godzina

Transport w Maroko
Autobusy w Maroku nie mają takiego samego standardu jak w Europie. Wybraliśmy najlepszą kategorię z klimatyzacją tam, gdzie to możliwe.
Poziom cen

Dobry posiłek w restauracji kosztuje za około 35 PLN. Przykładowe ceny: Duża woda (Rabat): 11 MAD (4,50 zł), 1l coca-cola: 10 MAD (4 zł), Świeża bagietka na ciepło z serem, warzywami i mięsem: 12-18 MAD (5-7,50 zł),Pizza wegetariańska dla dwóch osób: 40 MAD (16,50 zł)

Napiwki

W Maroku dawanie napiwków jest powszechną praktyką w branży turystycznej. To normalne, że wszyscy pasażerowie płacą napiwek kierowcy autobusu, lokalnym przewodnikom czy kelnerom w restauracji. Dobrze mieć przy sobie drobne pieniądze na ten cel. Dobrym obyczajem jest, aby dodać 5-10% do rachunku w restauracji.

W przypadku rejsów obowiązują inne zasady, patrz program szczegółowy dla podróży.

Waluta i karty kredytowe

Walutą w Maroku jest marokański Dirham (MAD). 1 dkr. = ok. 0,40 PLN (2017)

Korzystanie z elektronicznych kart płatniczych / kart kredytowych staje się coraz powszechniejsze w Maroku. We wszystkich większych miastach sa bankomaty. Większość dużych sklepów / hoteli / restauracji również akceptuje karty kredytowe / debetowe. Zalecamy jednak posiadanie niewielkiej ilości gotówki w USD lub EUR.

Elektyryczność
Maroko, podobnie jak Polska, napięcie w gniazdkach ma 220 woltów w większości miejsc, ale może również możemy spotkać 170 woltów. Zazwyczaj złącza są identyczne jak polskie, ale czasami mogą występować różne typy, dlatego prosimy zaopatrzyć się w adapter.
Telefon i internet
Międzynarodowy numer kierunkowy do Maroka to + 212. Połączenia z Maroka są drogie, dlatego prosimy o zapoznanie się z cennikiem Państwa operatora sieci komórkowej. We wszystkich większych miastach znajdują się kafejki internetowe, a większość hoteli oferuje usługi internetowe za opłatą.
Higiena

Hotele i większe restauracje mają nowoczesne toalety. Poza miastem można jednak spotkać tak zwane toalety pedałowe i może wystąpic brak papieru toaletowego. Standard publicznych toalet lub na obszarach wiejskich może również wydawać się prymitywny. Prosimy zaopatrzyc się w papier toaletowy lub paczkę mokrych chusteczek i ewentualnie żel do dezynfekcji rąk.

Picie wody z kranu nie jest wskazane, doradzamy też unikanie kostek lodu.

Kultura

Nie jest wymagany specjalny stórj, ale należy zwrócić uwagę na mieszkańców i kulturę islamską.  Jeśli planujesz odwiedzić meczet, należy zdjąć buty. Kobiety powinny mieć zakryte ręce i powinny nosić nakrycie głowy.

Palenia
Podczas wszystkich lotów i transportu obowiązuje zakaz palenia. W MAroku jest zakaz palenia pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, chyba że odbywa się to w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu dla palących.

Maroko wycieczki

 • Hiszpania i Maroko – śladami Maurów

  Wspaniała architektura, historyczne miasta i zapierające dech w piersiach widoki podczas wycieczki do Hiszpanii i Maroko.

  4,3
  • 2 terminy
  • 11 dni
  • Od 8 998,–
  od Warszawa
 • Królewskie miasta Maroka i relaks w Agadirze

  Dołącz do naszej magicznej podróży po starych, królewskich miastach, górach Atlas, piaskach Sahary i zrelaksuj się na plaży w nadmorskim kurorcie Agadir

  4,1
  • 3 terminy
  • 12 dni
  • Od 9 998,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej