Informacje Kostaryka

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje.
 • Język hiszpański
 • Stolica San José
 • Ludność 4, 8 mln
 • Religia katolicyzm
 • Waluta colón
 • Powierzchnia 51.100 km2

Warto wiedzieć

Czas

Różnica czasu w Kostaryce w stosunku do czasu polskiego wynosi:

czas letni: -8h

czas zimowy: -7h

Transport
Autokar
Transport w Kostaryce ma odmienny standard od europejskiego, Albatros Travel korzysta z autokarów dobrej jakości, wyposażonych w klimatyzację.
Ceny
Ceny w Kostaryce są wyższe niż w Polsce.
Napiwki

W Kostaryce przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Zazwyczaj turyści dają napiwki kierowcom, lokalnym przewodnikom, obsłudze hotelowej itp. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i przekazuje je odpowiednim osobom. W opisie wybranej wycieczki znajdziesz nasze sugestie dotyczące napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników.

Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną!

Jeśli do rachunku nie doliczono opłaty za obsługę, należy zostawić kelnerowi niewielki napiwek.

Waluta i karty kredytowe

Walutą Kostaryki jest colon (CRC).

W przypadku większości wycieczek do Kostaryki wystarczy mieć przy sobie dolary amerykańskie. Jeżeli płacisz w dolarach, resztę otrzymasz w lokalnej walucie, tak więc nie ma potrzeby wymiany waluty na colon. Colon nie jest dostępny w kantorach w Polsce.

Jeżeli zabierzesz gotówkę w dolarach, pamiętaj, aby nominały banknotów były niskie, nie większe niż 20-dolarowe. Nie jest możliwe płacenie dużymi, 50- lub 100-dolarowymi banknotami, ponieważ są one często podrabiane.

We wszystkich restauracjach, hotelach i większych sklepach honorowane są karty Visa. Można posługiwać się też kartami MasterCard i American Express, ale nie są one tak powszechne jak Visa. Gotówkę można wypłacać z bankomatów.

Elektryczność
W Kostaryce napięcie wynosi 110 V. Gniazdka mają płaskie otwory (typ amerykański), dlatego warto zabrać uniwersalną przejściówkę.
Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Kostaryki to +506. Ceny połączeń prosimy sprawdzić u swojego operatora przed wyjazdem.

Większość hoteli w Kostaryce oferuje bezpłatny dostęp do szybkiego Internet.

Warunki higieniczne
W Kostaryce higiena jest na niższym poziomie niż w Polsce, natomiast hotele i restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym. W toaletach publicznych poza dużymi miastami warunki są dość prymitywne, dlatego przed podróżą warto spakować nawilżone chusteczki oraz żel do dezynfekcji.
Kultura i obyczaje

Turyści w Kostaryce są bardzo mile przyjmowani przez mieszkańców. Pomimo że miejscowa ludność jest przyzwyczajona do tłumów odwiedzających, oczekuje się poszanowania lokalnych obyczajów. Najważniejsza jest ochrona przyrody. Często obszary, które odwiedzamy, są pod ścisłą ochroną, a utrzymanie ich w stanie niezmienionym jest priorytetem lokalnych społeczności i władz. Należy zawsze stosować się do poleceń pilota wycieczki i lokalnych przewodników.

Jeżeli otrzymasz zaproszenie do prywatnego domu, dobrze jest przygotować jakiś drobny upominek. Przed imionami żeńskimi używany jest zwrot Dona, a męskimi – Don.

Gastronomia
Głównymi składnikami w kuchni kostarykańskiej są ryż i fasola. Stanowią one podstawę większości posiłków, a do nich dodawany jest kurczak. Daniem narodowym jest gallo pinto, czyli „malowany kogut. Napojem narodowym Kostarykan jest kawa – polecamy spróbować szczególnie grano d'oro.
Palenie
Paleniejest zabronione we wszystkich środkach transportu, w restauracjach oraz hotelach. W miejscach publicznych obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Kostaryka wycieczki

 • Nowość

  Kanał Panamski - rejs z Miami do San Francisco

  Popłyń w rejs przez Kanał Panamski, z Miami do San Francisco, na pokładzie statku Emerald Princess

  4,5
  • 23-01-2021
  • 19 dni
  • 15 998,–
  od Warszawa
 • W poszukiwaniu Tajemnic Majów – od Panamy do Gwatemali

  Jedna wyprawa - wiele atrakcji! Zwiedzanie Panamy, Kostaryki, Hondurasu, Salwarodu, Nikaragui i Gwatemali. Piękno przyrody i fascynująca cywilizacja Majów.

  4,5
  • 10-11-2021
  • 19 dni
  • 19 998,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej