Informacje Honduras

Tutaj możesz przeczytać wiele praktycznych informacji przed podróżą do Hondurasu
  • Język Hiszpański
  • Stolica Tegucigalpa
  • Ludność 8 mln
  • Religia Rzymsko-katolicka
  • Waluta Lempira
  • Powierzchnia 112.000 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Hondurasem zależy od tego, czy mamy czas letni, czy zimowy

Czas letni: -8 godzin
Czas zimowy: -7 godzin

Napiwki

W Hondurasie napiwki są normalnością. Turysta zostawia zwykle napiwek kierowcom autobusów, lokalnym przewodnikom, boyom hotelowym, pracownikom restauracji itp. Wiele barów, kawiarni, klubów nocnych i restauracji hotelowych dopisuje do rachunku dodatek za obsługę w wysokości 10-15%. Kwota ta widoczna jest na rachunku, ale poza tym w zwyczaju jest pozostawienie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5-10 %. Jeżeli na rachunku nie widnieje opłata za obsługę, zwykle daje się napiwek o wysokości 10 %.

W praktyce kwestię napiwków można rozwiązać ustalając z pilotem, że zbierze on kwotę przeznaczoną na napiwki od całej wycieczki i zadba o to, by właściwe osoby otrzymały właściwą kwotę.

Należy zaznaczyć, że choć napiwki są normą, ich dawanie jest oczywiście dobrowolne. Jak wspomniano, jest to powszechnie przyjęta praktyka.

Transport

Autokar
Standard autokarów w Hondurasie nie do końca odpowiada temu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie, ale Albatros korzysta z klimatyzowanych autokarów o dobrym standardzie.

Samolot
Dłuższe odcinki pokonujemy lotami krajowymi. Pilot wycieczki udzieli uczestnikom praktycznych informacji o odprawie lotniskowej oraz czasie lotu na danym połączeniu.

Jedzenie i picie

Honduras jest znany z wyśmienitych potraw przyrządzanych z ryb i skorupiaków. Jest tam wiele naprawdę dobrych restauracji, które specjalizują się w owocach morza. Typowe składniki to tortille, fasola, ryż, ser lub smażone banany.

Ekonomia

Stołowanie się w restauracjach jest w Ameryce Środkowej stosunkowo tanie. Posiłek (zarówno lunch jak i kolację) można zjeść za około 100 koron, a zatem, wliczając napoje, można bez problemu zmieścić się w ok. 300 koronach na dzień. Pamiątki i lokalne rękodzieła występują we wszystkich przedziałach cenowych, ale w zasadzie są stosunkowo tanie. 

Waluta i karty kredytowe

W Hondurasie prawie zawsze można płacić w dolarach. Resztę otrzymuje się zwykle w krajowej walucie i w ten sposób można zdobyć trochę lokalnych pieniędzy bez konieczności korzystania z kantoru. W Danii nie ma możliwości kupienia honduraskiej waluty.

Jeżeli zdecydują się Państwo zabrać ze sobą dolary, prosimy pamiętać, by nie zabierać banknotów o nominale większym niż 20. Zwykle nie ma możliwości płacenia 50- i 100-dolarowymi banknotami, gdyż są one często podrabiane.

W większości restauracji, hoteli oraz w większych sklepach akceptowane są karty Visa. Karty Visa można także używać do wybierania pieniędzy z bankomatu. Karty MasterCard i American Express są także honorowane, jednak tak powszechnie, jak Visa.

Elektryczność

W Hondurasie prądu ma napięcie
110/120/220 V, prąd zmienny, 60Hz.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Hondurasu to +504. Połączenia z Europą są drogie. Tak samo korzystanie z transmisji danych. Sprawdź u swojego operatora sieci zasięg i koszty połączeń.  

Kafejki internetowe są dostępne w większości miast, ale z doświadczenia wiemy, że może brakować czasu na ich odwiedzanie, chyba że w dni wolne lub po zakończeniu programu. Większość hoteli na trasie naszej wycieczki posiada dostęp do Internetu, ale połączenie nie zawsze jest tak szybkie, jak w Europie.

Woda pitna i higiena

W Hondurasie higiena jest na nieco niższym poziomie niż w Europie. Mimo to hotele i większe restauracje posiadają łazienki o nowoczesnym, europejskim standardzie. W publicznych toaletach lub na obszarach wiejskich standard może być niższy, co przejawia się np. brakiem papieru toaletowego. Radzimy zaopatrzyć się we własny papier toaletowy lub paczkę mokrych chusteczek, a także ewentualnie żel do dezynfekcji rąk (dostępny w aptekach). Wówczas brak dostępu do wody nie będzie aż tak uciążliwy.

Do picia, mycia zębów lub sporządzania kostek lodu, należy używać kupionej w sklepie wody butelkowanej lub przegotowanej wody z kranu.

Palenie

Podczas wszystkich lotów i przejazdów autokarem palenie jest zabronione. Zakaz obowiązuje  także w większości restauracji i hoteli.

Kultura

Ogólnie rzecz biorąc, turyści są bardzo mile widziani w Hondurasie. Niektóre obszary są jednak bardziej otwarte na turystów, a inne mniej. Choć miejscowa ludność generalnie jest przyzwyczajona do dużej liczby turystów, prosimy odnosić się z szacunkiem do tutejszych obyczajów. Najważniejsza dla kraju jest ochrona środowiska. Odwiedzane przez nas obszary są najczęściej chronione, a zachowanie ich w niezmienionym stanie jest priorytetem dla władz i lokalnej ludności. Dlatego prosimy o stosowanie się do poleceń pilota i miejscowych przewodników. 

Jeżeli zamierzają państwo fotografować osoby, prosimy pamiętać, by wcześniej zapytać je o zgodę.

W poszukiwaniu Tajemnic Majów – od Panamy do Gwatemali

Jedna wyprawa - moc atrakcji! Zwiedzanie Panamy, Kostaryki, Hondurasu, Salwarodu, Nikaragui i Gwatemali. Piękno przyrody i fascynująca cywilizacja Majów.

4,5
  • 10-11-2021
  • 19 dni
  • 19 998,–
od Warszawa