Informacje o Kolumbii

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Kolumbii.
  • Język hiszpański
  • Stolica Bogotá
  • Ludność 47, 2 mln
  • Religia katolicyzm
  • Waluta peso kolumbijskie
  • Powierzchnia 1.141.748 km²

Warto wiedzieć

Czas

Różnica czasu w Kolumbii w stosunku do czasu polskiego wynosi:

czas letni: -7h
czas zimowy: -6h

Transport

Autokar
Transport w Kolumbii ma odmienny standard od europejskiego, Albatros Travel korzysta z autokarów dobrej jakości, wyposażonych w klimatyzację.

Samolot
Dłuższe dystanse podczas wycieczek w Kolumbii pokonywane są połączeniami lotniczymi. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą, w tym o czasie przelotu, udziela pilot wycieczki.

Ceny
Ceny w Kolumbii są niższe niż w Polsce.
Napiwki

W Kolumbii przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Zazwyczaj turyści dają napiwki kierowcom, lokalnym przewodnikom, obsłudze hotelowej itp. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i przekazuje je odpowiednim osobom. W opisie wybranej wycieczki znajdziesz nasze sugestie dotyczące napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników.

Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną!

W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15% za obsługę. Kwota ta jest doliczona do rachunku. Przyjęte jest jednak zostawianie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5% łącznej kwoty rachunku.

Waluta i karty kredytowe

Walutą Kolumbii jest peso kolumbijskie (COP). Warto płacić kartą (Visa, Mastercard) w sklepach i restauracjach. Korzystne jest wybieranie lokalnej waluty z bankomatów, które znajdują się w każdym mieście.

Elektryczność
W Kolumbii napięcie wynosi 110 V. Gniazdka mają płaskie otwory (typ amerykański), dlatego warto zabrać uniwersalną przejściówkę.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Kolumbii to +57. Ceny połączeń telefonicznych prosimy sprawdzić u swojego operatora przed wyjazdem.

Wiele hoteli w Kolumbii oferuje dostęp do Internetu, choć prędkość połączenia nie zawsze jest tak wysoka jak w Polsce.

Warunki higieniczne
W Kolumbii higiena jest na niższym poziomie niż w Polsce, natomiast hotele i restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym. W toaletach publicznych poza dużymi miastami warunki są dość prymitywne, dlatego przed podróżą warto spakować nawilżone chusteczki oraz żel do dezynfekcji.
Kultura i obyczaje

Kolumbijczycy są narodem otwartym i przyjaźnie nastawionym do turystów.

Pomimo iż miejscowa ludność jest przyzwyczajona do tłumów odwiedzających, oczekuje się poszanowania lokalnych obyczajów. Najważniejsza jest ochrona przyrody. Często obszary, które odwiedzamy, są pod ścisłą ochroną, a utrzymanie ich w stanie niezmienionym jest priorytetem lokalnych społeczności i władz. Należy zawsze stosować się do poleceń pilota wycieczki i lokalnych przewodników.

Palenie
Zabronione jest palenie we wszystkich środkach transportu. W restauracjach i hotelach obowiązuje całkowity zakaz palenia poza strefami wyznaczonymi do tego celu.