Informacje Panama

Przeczytaj informacje praktyczne związane z podróżą do Panamy
  • Język Hiszpański
  • Stolica Panama
  • Ludność 3,7 mln
  • Religia Rzymskokatolicka
  • Waluta Balboa (PAB)
  • Powierzchnia 75.420 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Panamą zależy od tego, czy u nas jest czas letni czy zimowy.

Lato: -7 godzin
Zima -6 godzin

Napiwki

W Panamie do rachunku w restauracji, kawiarni, klubie nocnym często doliczane jest 10-15% za obsługę serwisową. Dodatek wymieniony jest w osobnej pozycji. Dobrym obyczajem jest pozostawienie dodatkowych drobnych, 5-10% napiwku. Jeśli do rachunku nie doliczono obsługi serwisowej, możesz zostawić napiwek w wysokości 10-15% rachunku.

Napiwki są elementem kultury Panamy, a zwyczaje należy respektować. Tylko dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Transport

Autokar
Autokary w Panamie odbiegają standardem od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Albatros Travel czarteruje zazwyczaj autokary lepszej klasy, z klimatyzacją.

Przelot
Wycieczki z Albatros Travel, podczas których do pokonania jest dłuższy odcinek podróży w Ameryce Centralnej, zakładają przeloty wewnętrzne. Pilot lub przewodnik zadba o przekazanie uczestnikom wycieczki praktycznych informacji dotyczących odprawy i godzin przelotu na każdym odcinku podróży.

Ceny

Jedzenie w restauracji w Panamie jest stosunkowo tanie. Za posiłek (śniadanie lub lunch) zapłacisz około 50 PLN.  Wyżywienie całodzienne z napojami nie powinno kosztować więcej niż 150 PLN. Pamiątki i rękodzieło można kupić stosunkowo tanio, chociaż ceny kształtują się rozmaicie.

Waluta i karty kredytowe

Balboa (PAB) to jednostka monetarna Panamy. W rzeczywistości jednostką płatniczą jest dolar amerykański, w którego warto się zaopatrzyć przed wyjazdem. Reszta wydawana jest w walucie lokalnej - w ten sposób można będzie pozyskać drobne, bez potrzeby specjalnego wymieniania pieniędzy. Nie da się kupić balboa w Polsce.

Polecamy zaopatrzenie się w dolary w banknotach o nominale maksymalnie 20-dolarowym. Może okazać się niemożliwe płacenie banknotami 50- lub 100-dolarowymi, które są uznawane za najczęściej podrabiane.

Kartą Visa można płacić w większości restauracji, w hotelach i większych sklepach i wyciągać gotówkę z bankomatów. Honorowane są również karty MasterCard i American Express i są równie powszechne w użyciu jak Visa.

Elektryczność

W Panamie napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 120 volt AC, 60Hz. Gniazdka mają płaskie wejścia, takie jak w USA, należy więc zabrać taką przejściówkę.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Panamy to +507. Ceny połączeń wychodzących są bardzo wysokie. Kosztowne są również połączenia internetowe. Sprawdź ceny połączeń u swojego operatora przed wyjazdem.

W większości hoteli świadczone są usługi internetowe, a połączenie jest zazwyczaj bez zarzutu.

Woda pitna i higiena

W Panamie nie ma takiej dbałości o higienę, jak w Europie Zachodniej. Warunki sanitarne w hotelach i dużych restauracjach są jednak nowoczesne/zachodnie. Toalety publiczne na obszarach wiejskich są raczej prymitywne, może brakować papieru itp. Polecamy zabranie w podróż papieru, paczki chusteczek do higieny intymnej, płyn do dezynfekcji rąk etc. Jeśli się dobrze przygotujesz, nie odczujesz dyskomfortu z powodu braku wody.

W Panama City i Colón można pić wodę z kranu. W innych częściach kraju należy pić wodę butelkowaną, a wodę z kranu przed użyciem przegotować.

Jedzenie i picie

W Panama City i Colón restauracje serwują kuchnię francuską, hiszpańską i amerykańską. Można również natknąć się na restauracje z kuchnią azjatycką. Dania narodowe są zazwyczaj pikantne i dobrze doprawione ziołami. Częstym elementem menu jest ryba i kurczak i bogaty wybór warzyw. Z napojów kupisz wszystko, czego tylko dusza zapragnie, od wina, piwa po napoje wysokoprocentowe.

Palenie

Obowiązuje zakaz palenia papierosów w samolotach i transporcie autobusowym. W większości restauracji i hoteli palenie również nie jest dozwolone.

Kultura

W Panamie turyści są ogólnie bardzo dobrze przyjmowani. Panamczycy są do turystyki w większości miejsc przyzwyczajeni. Pomimo, że dla ogółu mieszkańców tłumy podróżników są codziennością, należy szanować lokalne obyczaje. Priorytetowo traktowana jest ochrona przyrody. Będziemy odwiedzać głównie obszary chronione, które podlegają polityce konserwacji, za którą odpowiadają władze i lokalna społeczność. Należy bez wyjątku stosować się do poleceń pilota i lokalnych przewodników.

W obiektach sakralnych mogą obowiązywać specjalne zasady dotyczące fotografowania.

W poszukiwaniu Tajemnic Majów – od Panamy do Gwatemali

Jedna wyprawa - moc atrakcji! Zwiedzanie Panamy, Kostaryki, Hondurasu, Salwarodu, Nikaragui i Gwatemali. Piękno przyrody i fascynująca cywilizacja Majów.

4,5
  • 10-11-2021
  • 19 dni
  • 19 998,–
od Warszawa