Szczepienia przed wyjazdem na Borneo

Poniżej podane są informacje o zalecanych szczepieniach ochronnych przed podróżą na Borneo.

Żółta febra
Wymagany jest dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciw żółtej febrze. Szczepionka przeciw żółtej febrze kiedyś musiała być co 10 lat powtarzana dawką przypominającą. Obecnie po szczepieniu odporność na żółtą febrę utrzymuje się przez całe życie. W niektórych krajach władze lokalne nie są świadome tych zmian, dlatego nadal będą wymagać szczepienia przypominającego, jeżeli poprzednie szczepienie miało miejsce ponad 10 lat temu.

Malaria
Malarią można się zarazić w całej Malezji, oprócz dużych miast. Obszarem zwiększonego ryzyka jest malezyjska część Borneo, zwłaszcza stan Sabah. W tym obszarze należy przyjmować leki zapobiegawcze. W pozostałej części Malezji należy zachować ostrożność i zapobiegać ukąszeniom, stosując środki odstraszające komary (polecamy MUGGA lub AUTAN, zaimpregnowaną moskitierę lub zakwaterowanie w pokojach hotelowych z klimatyzacją, aby unikać konieczności otwierania okien). Komary malaryczne atakują dopiero po zapadnięciu zmroku.

Gorączka denga
Gorączka denga występuje w całej Malezji, także w miastach. Nie istnieje ani szczepionka na tę chorobę, ani lek profilaktyczny. Aby uchronić się przed ukłuciem zakażonego komara, należy zachować ostrożność i stosować odpowiednie spraye odstraszające komary MUGGA lub AUTAN. Komary dengowe kąszą najczęściej w okolicy wschodu i zachodu słońca.

Wymagania i zalecenia dotyczące szczepień ulegają na bieżąco zmianom. Dlatego też zalecamy kontakt z punktem szczepień lub ośrodkiem medycyny tropikalnej w celu zasięgnięcia informacji o aktualnie wymaganych szczepieniach www.szczepieniadlapodrozujacych.pl