Informacje o Borneo

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą na Borneo.
  • Język malajski, angielski
  • Stolice stanowe Kuching i Kota Kinabalu
  • Ludność 20 mln
  • Religia islam sunnicki, buddyzm
  • Waluta ringgit
  • Powierzchnia 736 000 km²

Warto wiedzieć

Czas

Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.

Czas letni + 6 godzin

Czas zimowy + 7 godzin

Transport

Autobus

Standard autobusów kursujących na Borneo jest inny niż w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i, w miarę możliwości, wyposażone w klimatyzację.

Samolot

Organizowane przez nas przeloty na Borneo odbywają się liniami krajowymi z Kuala Lumpur. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą udziela pilot wycieczki.

Łódź

Podczas przepraw przez las deszczowy, tam, gdzie nie można dotrzeć autobusem, pływa się łodziami z silnikiem.

Ceny
Ceny w Malezji są na ogół niższe niż w Europie.  Solidny posiłek można zjeść już za mniej więcej 35 PLN. Ceny za przejazdy taksówkami również są niewysokie. 
Napiwki

Na ogół nie wręcza się osobnych napiwków, gdyż do rachunku za posiłek doliczane jest 10% za obsługę. Natomiast w ekskluzywnych restauracjach dobrze przyjęte zostanie zapłacenie dodatkowych 5-10% ceny posiłku, w zależności od poziomu zadowolenia z pracy personelu.

 

Waluta i karty kredytowe
Obowiązującą walutą jest ringgit malezyjski (MYR), dostępny do kupienia w polskich kantorach. Posiadaną walutę można także wymienić na lotniskach, w bankach, lokalnych kantorach i w większości hoteli. Większość restauracji i hoteli honoruje płatności kartami Visa i MasterCard, natomiast gotówkę można bezpośrednio wypłacić w jednym z licznych bankomatów.
Elektryczność
Napięcie w gniazdkach elektrycznych na Borneo wynosi 240 V, należy więc zabrać ze sobą przejściówkę, aby zapewnić sobie możliwość korzystania z przywiezionych urządzeń elektronicznych.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Malezji to +60. Ceny połączeń telefonicznych z Borneo do Europy są wysokie, warto więc dopytać swojego operatora o inne możliwości.

W dużych miastach znajdują się kawiarenki internetowe, a większość hoteli oferuje dostęp do Internetu za dodatkową opłatą.

Woda pitna i warunki higieniczne

Hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym. W mieście można jednak natrafić na tzw. toalety kucane i brak papieru toaletowego. Standard w toaletach publicznych lub na terenach wiejskich może wydawać się czasami prymitywny. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę nawilżonych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji. Wówczas potrzeba natychmiastowego dostępu do wody nie będzie tak nagląca. Warto także zaopatrzyć się w skuteczny środek przeciw komarom.

Nie zaleca się spożywania wody prosto z kranu i lodu w kostkach.

Kultura i obyczaje

Malezyjczycy są niezwykle przyjaźni i przyzwyczajeni do turystów. Oczekują, że przyjezdni będą traktować ich zwyczaje i miejsca kultu religijnego z należytym szacunkiem, między innymi poprzez noszenie odpowiedniego stroju. Wchodząc do domów prywatnych, należy mieć zakryte kolana i ramiona, a zwiedzając obiekty religijne, należy zdjąć buty.

Tylko prawą ręką powinno się dawać lub brać coś – lewa ręka jest uznawana za nieczystą.

Palenie

Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w środkach transportu. W miejscach publicznych obowiązuje całkowity zakaz palenia poza miejscami wyznaczonymi specjalnie do tego celu.