Informacje Austria

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Austrii.
  • Język Niemiecki
  • Stolica Wiedeń
  • Ludność 8,7 mln
  • Religia Rzymsko-katolicka
  • Waluta Euro
  • Powierzchnia 83.859 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Pomiędzy Austrią a Polską nie występuje różnica czasu. 

Transport w Austrii

Biuro Albatros Travel podczas wycieczek objazdowych po Austrii korzysta przeważnie z wynajętych autokarów. Autokary w Austrii mają wysoki standard i zazwyczaj wyposażone są w klimatyzację. 

Publiczny system transportu jest dobrze rozwinięty i funkcjonuje sprawnie. 

Ceny w Austrii

Ceny w Austrii są wyższe niż w Polsce. Obiad w restauracji można zjęść za ok. 140 PLN 

Waluta i karty kredytowe

Walutą Austrii jest Euro (EUR). Międzynarodowe karty kredytowe, jak np. Visa czy MasterCard, można wykorzystywać przy płatnościach w zasadzie wszędzie. We wszystkich miastach znajdują się bankomaty, gdzie można wypłacać gotówkę.   

Napiwki

W Austrii zostawianie napiwków jest dobrowolne. Jeżeli jesteś zadowolony z obsługi w barze lub restauracji, możesz doliczyć do kwoty rachunku 5-10%. Kierowca taksówki oczekuje napiwku w wysokości ok. 10% łącznej kwoty rachunku, zaś personel hotelu będzie wdzięczny za napiwek w wysokości 1-2 euro.

Podczas wycieczek objazdowych przyjęte jest dawanie napiwków kierowcom oraz ewentualnym przewodnikom. Pilot wycieczki w razie potrzeby udzieli pomocy przy poprawnym rozdziale napiwków. W czasie rejsów obowiązują inne zasady, które opisane są w programie wybranej przez Ciebie wycieczki.

Elektryczność

Podobnie jak w Polsce, prąd w Austrii ma napięcie 230 V. Gniazdka w większości są takie same jak w Polsce, jednak dla pewności warto zabrać ze sobą adapter.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Austrii to +43. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Palenie

W Austrii zabronione jest palenie tytoniu w środkach transportu publicznego, na dworcach i na lotniskach. Palenie w budynkach użyteczności publicznej również jest zakazane. Wolno jednak palić w specjalnie wyznaczonych palarniach lub pubach o powierzchni mniejszej niż 50m2.

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszędzie przepisy te są przestrzegane.

Obyczaje

W Austrii należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kultury języka, np. zwracając się do osób starszych należy posługiwać się zaimkiem „Sie” (Pan/Pani). 
 

Rejs po pięknym, modrym Dunaju

Rejs po Dunaju przez Dolinę Wachau, Wiedeń, Budapeszt i Bratysławę, śladami Monarchii Habsburgów i wspaniałej architektury jaką po sobie pozostawili.

4,4
  • 26-08-2024
  • 8 dni
  • 8 998,–
od Warszawa