Informacje Hiszpania

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Hiszpanii
  • Język hiszpański
  • Stolica Madryt
  • Ludność 48 mln
  • Religia katolicyzm
  • Waluta euro
  • Powierzchnia 505 370 km2

Warto wiedzieć

Czas
Brak różnic czasowych pomiędzy Polską a Hiszpanią.
Transport
Wszystkie autokary, z których korzystamy, mają wysoki standard i są wyposażone w klimatyzację.
Ceny
Ceny w Hiszpanii są nieco wyższe niż w Polsce. Ceny posiłków nie są jednak wygórowane, a oferta jest bardzo zróżnicowana. W trakcie wycieczek napoje do posiłków zwykle nie są uwzględnione w cenie.
Napiwki
W restauracjach i hotelach w Hiszpanii panuje zwyczaj dawania napiwków. Zwykle zaokrągla się sumę w górę lub zostawia dodatkowe 1-2 euro od osoby, jeżeli obsługa była zadowalająca.
Waluta i karty kredytowe

Walutą Hiszpanii jest euro (EUR). Prawie wszędzie w Hiszpanii można posługiwać się kartami Visa, MasterCard, Diners czy American Express. W większych miastach są bankomaty, z których można wybrać gotówkę.

Płatność kartą kredytową nie jest zbyt rozpowszechniona. Pomimo że na drzwiach sklepów widnieje informacja, że można płacić kartą, często ta forma płatności nie jest możliwa przy transakcjach na mniejsze kwoty. Powodem są dość wysokie opłaty za operacje zagranicznymi kartami płatniczymi.

Elektryczność
W Hiszpanii napięcie elektryczne w gniazdkach to 220/230V. Nie ma potrzeby zabierania przejściówki, ponieważ gniazdka są takie same jak w Polsce.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Hiszpanii to +34. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Kultura i obyczaje
Przed wejściem do obiektów sakralnych pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego ubioru.
Palenie
Palenie zabronione jest we wszystkich środkach transportu. W miejscach publicznych obowiązuje całkowity zakaz palenia poza strefami wyznaczonymi specjalnie do tego celu.