Informacje o Galapagos

Poniżej możesz przeczytać wiele praktycznych informacji dotyczących podróży do Galapagos
  • Język Hiszpański
  • Stolica Puerto Baquerizo Moreno
  • Ludność ok. 30.000
  • Religia Rzymsko-katolicka
  • Waluta Dolar amerykański
  • Powierzchnia 7.790 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Galapagos zmienia się w zależności, czy w Polsce obowiązuje czas letni czy ziowy:

Czas letni -8h 
Czas zimowy -7h

Transport na Galapagos

Pomiędzy wyspami można poruszać się wyłącznie drogą wodną. Korzystamy z różnego rodzaju statków. Rodzaj statku zależy od tego, czy uczestniczymy w rejsie z noclegiem na statku, czy nocujemy w hotelach na poszczególnych wyspach. Na statkach, z których korzystamy podczas rejsów, znajdują się: restauracja, lounge, pokład zewnętrzny oraz oczywiście kabiny dla pasażerów. Statki, służące do transportu między wyspami i do celów rekreacyjnych, są mniejsze od wycieczkowych, ale zawsze wygodne.

Ceny na Galapagos

Ceny na Galapagos są wyższe niż w kontynentalnym Ekwadorze. Ok 120zł na dzień powinno wystarczyć na jedzenie, napoje i napiwki na dni, w których te usługi nie są w cenie programu.

Napiwki

Restauracje doliczają do rachunku najczęściej 10 procent jako tzw. service charge. Jeśli chcecie podziękować kelnerowi za dobrą obsługę, możecie zostawić dodatkowo 5 % tej sumy. Kierowcy i lokalni przewodnicy spodziewają się również napiwku, zarabiają zazwyczaj niewiele. Standardowo daje się 10 dolarów na dzień. Warto poczytać rady dotyczące napiwków w programie wycieczki, na którą się wybieracie.

Zaznaczamy, że dawanie napiwków jest dobrowolne.

Waluta i karty kredytowe

Na Galapagos płacimy amerykańskimi dolarami. W większości sklepów wolą małe nominały.

Następujące  kart płatnicze są przyjmowane w większości miejsc: Visa, MasterCard, Diners oraz w mniejszym stopniu American Express.

Elektryczność

Na wyspach jest prąd zmienny 110V. Wtyczki do kontaktów mają dwa płaskie bolce i czasem jeden okrągły. Warto więc zabrać ze sobą adapter z wieloma opcjami.
 

Telefon i Internet

Numer kierunkowy na Galapagos to 005935. Zdarza się, że europejskie telefony komórkowe nie mają zasięgu w Ekwadorze czy na Galapagos. W takiej sytuacji warto kupić lokalna kartę SIM, która korzysta z lokalnej sieci. Jeśli nasze komórki działają, trzeba pamiętać, że korzystanie z nich może być bardzo drogie. Przed wyjazdem sprawdźcie ceny za połączenia u swojego operatora komórkowego.

Kawiarnie internetowe są popularne; 30min kosztuje 1-2 USD.

Higiena

Radzimy wziąć żel do dezynfekcji rąk. Na mniejszych wyspach nie ma toalet publicznych. W miastach i na lotniskach (Baltra i San Cristobal) są toalety.

Savoir vivre

Lokalne władze apelują, żeby nie dotykać zwierząt, ptaków ani roślin. Z żadnej z wysp nie wolno zabierać piasku, nasion, ziemi ani kamieni. Karmienie zwierząt jest także zabronione.
 

Palenie

Podczas lotu samolotem i w innych środkach transportu obowiązuje zakaz palenia. W czasie wycieczek na wyspy Galapagos palenie jest zabronione.