Informacje Kanada

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje.
  • Język angielski, francuski
  • Stolica Ottawa
  • Ludność 35 mln
  • Religia chrześcijaństwo
  • Waluta dolar kanadyjski
  • Powierzchnia 9 984 670 km²

Warto wiedzieć

Formalności wizowo-paszportowe

eTA jest wymogiem wjazdowym dla obywateli państw objętych ruchem bezwizowym podróżujących drogą lotniczą do Kanady. Procedura może zająć kilka dni. Sugerujemy złożenie wniosku o eTA z odpowiednim wyprzedzeniem https://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/eta/welcome

Po wysłaniu formularza i opłacie 7 CAD wystawiane jest zezwolenie na wjazd z numerem, który należy mieć ze sobą przy odprawie.

Więcej informacji znajdziesz tutaj www.albatros-travel.dk/destinationer/nordamerika/canada/visum

Międzylądowanie w USA

Obywatele innych krajów będący w Stanach Zjednoczonych przejazdem i podróżujący docelowo do innego kraju powinni posiadać ważną wizę tranzytową.

Jak ubiegać się o wizę – informacje znajdują się pod linkiem http://ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visaapply.asp

Różnica czasu

Terytorium Kanady jest podzielone na 6 stref czasowych, różnica czasu zależy więc od miejsca:

Nowa Fundlandia: – 4,5 godz.

Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda: – 5 godz.

Ontario i Quebéc: – 6 godz.

Saskatchewan i Manitoba: – 7 godz.

Alberta: – 8 godz.

Kolumbia Brytyjska: – 9 godz.

Transport w Kanadzie

Autobus
Autokary, z których korzystamy na dłuższych trasach, mają wysoki standard. Są wyposażone w klimatyzację.

Pociąg
Podróż pociągiem po Kanadzie to dobry sposób na zobaczenie piękna natury tego kraju. Większość pociągów jest wyposażona w klimatyzację i Wi-Fi, a na pokładzie obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Funkcjonuje kilka klas, zależnie od odległości oraz pory podróży. Albatros dobiera odpowiednią klasę pociągu do rodzaju i długości wycieczki.

Samolot
Dłuższe dystanse na wycieczkach po Kanadzie pokonujemy wewnętrznymi połączeniami lotniczymi. Jeżeli wycieczka obejmuje taki przelot, pilot wycieczki udzieli uczestnikom praktycznych informacji o odprawie, godzinie wylotu, czasie przelotu itp.

Ceny
Solidny posiłek można zjeść za mniej więcej 140 PLN. Z naszego doświadczenia wynika, na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 80 PLN kieszonkowego. Na dodatkowe wydatki zalecamy przeznaczyć ok. 50 PLN na dzień na osobę.
Napiwki

W Kanadzie zostawia się napiwek w wysokości 10-15% kwoty rachunku, zależnie od satysfakcji z jakości obsługi.

Na rejsach wycieczkowych obowiązują inne zasady – zobacz szczegółowy program wycieczki.

Waluta i karty kredytowe

Walutą Kanady jest dolar kanadyjski (CAD). 1 CAD = ok. 2,9 PLN lub 1 EUR = ok. 1,5 CAD (maj 2017).

Większość hoteli, restauracji i sklepów honoruje karty Visa, MasterCard i American Express.

Natomiast nie we wszystkich bankomatach będzie możliwe użycie karty Visa. Sprawdź w swoim banku, z którymi bankami kanadyjskimi współpracuje.

Elektryczność
W Kanadzie napięcie elektryczne w gniazdkach ma 110 V, jeżeli więc chcesz używać swoich urządzeń elektrycznych, niezbędne jest posiadanie przejściówki.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Kanady to +1. Wykonywanie połączeń z Kanady i korzystanie z Internetu w telefonie może być kosztowne. Sprawdź u swojego operatora ceny połączeń i zasięg sieci w Kanadzie.

W większości dużych miast w Kanadzie znajdziesz kafejki internetowe, a większość hoteli zapewnia odpłatny dostęp do Internetu.

Kultura i obyczaje
Kanadyjczycy ubierają się praktycznie i nieformalnie. Tylko w niektórych zakładach pracy wymagany jest uniform. Turyści mogą nosić, co chcą, byle tylko byli ubrani. Należy zwrócić uwagę, że w niektórych eleganckich restauracjach może obowiązywać dress code: mężczyzna musi mieć marynarkę i krawat, a kobieta kostium lub sukienkę.
Palenie
Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w środkach transportu. W miejscach publicznych wewnątrz budynków palenie jest niedozwolone, chyba że znajduje się tam specjalna kabina.

Rejs na Alaskę

Niesamowity rejs wzdłuż wybrzeża Alaski połączony z wizytą w parkach narodowych i indiańskich wioskach. Dzika przyroda i piękne widoki. W cenie napoje Classic.

4,5
  • 17-08-2023
  • 16 dni
  • 30 998,–
od Warszawa