Informacje Jordania

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji dotyczących podróży do Jordanii.
  • Ludność 8.1 mln
  • Stolica Amman
  • Język Arabski
  • Religia islam sunnicki
  • Waluta dinar jordański - JOD
  • Powierzchnia 97.740 km2

Warto wiedzieć

Czas

Różnica czasu między Polską a Jordanią zależy od tego, czy w Polsce obowiązuje czas letni czy zimowy:

Czas letni: + 2 godziny
Czas zimowy: + 1 godzina

Transport w Jordanii

Autokary w Jordanii pod względem standardu odbiegają nieco od tego, który znamy z Europy. Korzystamy z najlepszej dostępnej kategorii autokarów w miarę możliwości wyposażonych w klimatyzację.

Ceny w Jordanii

Posiłek można zjeść za ok. 50 zł. Co do codziennych wydatków, z naszego doświadczenia wynika, że należy przeznaczyć co najmniej 140 zł na dzień. W przypadku zakupu dodatkowych napojów itd. sugerujemy doliczyć dodatkowe 30 zł od osoby na dzień.

Napiwki

Podczas naszych wycieczek zetkną się Państwo z życiem codziennym oraz obyczajami odwiedzanego kraju. W wielu krajach system napiwków jest bardziej sformalizowany niż u nas i oczekuje się, że lokalni przewodnicy i kierowcy otrzymają pewną kwotę napiwku, jako że wynagrodzenie w sektorze usług często jest ustalane z założeniem, że zostanie uzupełnione napiwkami.  W programie wycieczki podajemy przewidywaną kwotę, tak żeby mogli Państwo zawczasu wziąć ją pod uwagę. Cena wycieczki nie obejmuje napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a system napiwków stanowi część kultury, którą decydujemy się odwiedzić i którą powinno się respektować. Dla porządku należy jednak podkreślić, że dawanie napiwków jest rzecz jasna dobrowolne.

Sugerujemy doliczyć 10 % napiwków do łącznego kosztu wycieczki.

W przypadku rejsów wycieczkowych obowiązują inne zasady, patrz szczegółowy program danego rejsu.

Waluta i karty kredytowe

W Jordanii jednostką monetarną jest dinar jordański (JOD). W marcu 2014 r. kurs wynosił 1 DKK = ok. 0,1 JOD, 1 USD= ok. 0,7 JOD, 1 EUR = ok. 1,0 JOD.

Radzimy zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro, ponieważ w Polsce nie ma możliwości zakupu dinarów jordańskich. Karty Visa, Mastercard i American Express są bardzo rozpowszechnione i akceptowane w większości dużych hoteli oraz w niektórych sklepach. W większości dużych miast istnieje możliwość wybrania gotówki przy użyciu kart MasterCard i Visa.

Elektryczność

W Jordanii stosuje się prąd o napięciu 220 V. W większości miejsc występują okrągłe gniazdka z dwoma otworami, ale czasami mogą pojawić się też inne typy. W związku z tym warto mieć ze sobą zestaw przejściówek.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Jordanii to +962. Wykonywanie połączeń z Jordanii wiąże się z wysokimi kosztami. Prosimy skontaktować się ze swoim operatorem telefonii komórkowej w celu uzyskania informacji o taryfach i opłatach za pochodzenia wychodzące i przychodzące w Jordanii.

W stolicy, Ammanie, znajduje się pewna liczba kafejek internetowych, jednak w mniejszych miastach nie ma co liczyć na znalezienie takiego miejsca. Większość dużych hoteli w Jordanii zapewnia odpłatny dostęp do internetu.

Woda pitna i higiena

Hotele oraz większe restauracje wyposażone są w toalety o standardzie zachodnim. W pozostałych miejscach można się jednak natknąć na tzw. ubikacje kucane, problemem może być także brak papieru toaletowego. Standard w toaletach publicznych oraz na obszarach wiejskich również może sprawiać wrażenie prymitywnego. Radzimy zaopatrzyć się we własny papier toaletowy lub paczkę chusteczek intymnych, a także ewentualnie żel do dezynfekcji rąk (można kupić w aptece). Wówczas brak dostępu do wody nie będzie aż tak uciążliwy.

Woda z kranu nie nadaje się do picia, w związku z czym lepszym rozwiązaniem będzie kupowanie wody butelkowanej.

Zwyczaje

W Jordanii obowiązują stosunkowo luźne zasady co do ubioru. W pobliżu meczetów i innych świętych miejsc należy okazywać szacunek – także przez swój ubiór. Sugerujemy dobór takiego stroju, który zakrywa kolana i ramiona.

Krótkie spodenki nie są strojem, który widać na ulicach w Ammanie, natomiast w Akabie są typowym ubiorem turystów.

Palenie

W samolotach oraz środkach komunikacji obowiązuje zakaz palenia. Palenie w budynkach użyteczności publicznej jest zabronione poza specjalnie wyznaczonymi palarniami.