Informacje Rumunia

Poniżej znajduje się kilka praktycznych informacji dotyczących Rumunii.
  • Język rumuński
  • Stolica Bukareszt
  • Ludność 22 mln
  • Religia prawosławie
  • Waluta Lej rumuński (RON)
  • Powierzchnia 237.500 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Rumunia wyprzedza czas polski o godzinę, zarówno latem, jak i zimą.

Transport

Podczas przejazdów w Rumunii korzystamy z autokarów spełniających wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Ceny

Poziom cen jest lekko poniżej poziomu polskiego, dotyczy to zwłaszcza żywności i napojów. Restauracje w centrach głównych miast mogą wydawać się stosunkowo drogie, ale to dlatego, że utrzymują się główne z turystów. Produkty wytwarzane w Rumunii, takie jak odzież, obuwie i torby, są tanie i dobrej jakości.

Napiwki

Napiwki w Rumunii nie jest tak powszechne jak w Polsce, jednak jeśli są Państwo zadowoleni z obsługi w restauracjach czy kawiarniach można zostawić 10% wartości rachunku
 

Waluta i karty kredytowe

Waluta w Rumunii to lej rumuński (RON) 1 RON = 1 PLN (maj 2020 r.)
Karty Visa i MasterCard można stosować w hotelach, restauracjach i sklepach w dużych miastach, w których dostępne są również bankomaty. W przeciwnym razie wskazane jest zabranie gotówki (najlepiej euro), którą można wymienić w wielu oficjalnych kantorach wymiany.

Elektryczność

W Rumunii stosuje się 230 V, a gniazda mają europejski standard tego samego typu, co w Polsce.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Rumunii to +40. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Napoje i higiena

Toalety publiczne nie są w dobrym stanie. Dla własnego komfortu zalecamy zabrać ze sobą paczkę wilgotnych chusteczek. Warunki toaletowe są lepsze w hotelach i restauracjach.
Nie zaleca się picia wody z kranu, zamiast tego kupuj wodę butelkowaną.

Kultura i obyczaje

Rumuni są gościnni. Są również bardzo religijni, dlatego odwiedzając kościoły i inne świątynie, zalecamy okazywanie narodowi niezbędnego szacunku i godności.

Palenie

W Rumunii palenie papierosów jest nadal szeroko stosowane. Bardziej ekskluzywne hotele mają strefy dla niepalących, również wiele restauracji ma także takie strefy. W transporcie publicznym palenie jest zabronione.