Informacje Bułgaria

Poniżej możesz przeczytać praktyczne informacje na temat podróży do Bułgarii.
  • Język bułgarski – zapisywany cyrylicą
  • Stolica Sofia
  • Liczba ludności 7 mln
  • Religia prawosławie
  • Waluta lew bułgarski (BGN)
  • Powierzchnia 110.879 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Czas polski + 1 godz.

Transport

Transport publiczny w Bułgarii jest na dobrym poziomie, bez względu na to, czy podróżujemy pociągiem, autobusem czy taksówką. Najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu w Bułgarii (zwłaszcza na krótszych trasach) jest autobus. W przypadku wyboru transportu taksówką, zawsze warto przed wyjazdem umówić się na konkretną cenę i poprosić o włączenie tachometru.

Ceny

W bułgarskich restauracjach ceny w dużym stopniu zależą od lokalizacji. Zupa czy sałatka w restauracji to koszt ok. 10 zł, obiad ok. 25-30 zł. Jeśli chodzi o jedzenie z ulicznych budek - kebab w picie to koszt ok. 9 zł, kawałek pizzy ok. 7 zł, a frytki ok. 5 zł. Napiwki w restauracjach (10%), taksówkach (1-2 EUR) i  dla przewodników są mile widziane.

Waluta i karty kredytowe

Walutą w Bułgarii jest lew bułgarski (BGN). Karty Visa, MasterCard itp. są akceptowane. Jednak zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i na prowincji płacenie kartą kredytową może okazać się trudnością i wymagana jest płatność gotówką.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Bułgarii wynosi 230 V.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Bułgarii to +359. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Napoje i higiena

Zalecamy picie wody butelkowanej oraz zabranie ze sobą mokrych chusteczek higienicznych oraz żelu do mycia rąk.

Kultura i obyczaje

Społeczeństwo Bułgarii jest nowoczesne i ceniące uprzejmość oraz szacunek jako oznakę dobrego zachowania. Dlatego też odwiedzając kościoły, nie uważa się za właściwe pokazywanie gołych rąk i nóg.

Palenie

Palenie w miejscach publicznych jest zabronione.