Informacje Grecja

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Grecji
  • Język Grecki
  • Stolica Ateny
  • Ludność 10, 7 mln
  • Religia Greckokatolicka
  • Waluta Euro
  • Powierzchnia 131.957 km²

Dowiedz się więcej

Różnica czasu
W Gracji jest przesunięcie czasu o +1 godzinę.
Transport w Grecji
Albatros Travel korzysta z autokarów o wysokim standardzie. Wszystkie autokary są wyposażone w klimatyzację.
Ceny w Grecji

Ceny w Grecji są niewiele wyższe od cen w Polsce. W wielu miejscach można zjeść 3-daniowy posiłek za mniej niż 50 euro. Do wyboru są restauracje w różnych  przedziałach cenowych. Filiżanka kawy w kawiarni kosztuje ok. 2 euro.

Napoje nie są uwzględnione w cenie wycieczki z pakietem częściowego wyżywienia lub do innych posiłków.

Napiwki

Wiele restauracji dolicza do rachunku obowiązkową kwotę napiwku. Przyjęte jest zaokrąglanie kwoty rachunku w górę. Jeśli napiwek nie jest wymieniony w rachunku, a obsługa była zadowalająca, zazwyczaj zostawia się napiwek wysokości 10-20% rachunku.

Kilka euro należy wręczyć kierowcy taksówki i boyowi hotelowemu. Na wycieczkach objazdowych zwykle zbiera się napiwki dla lokalnych przewodników czy kierowcy autokaru. Zalecenia wysokości kwoty znajdują się w ustępie „Informacja o cenie” w opisie wybranej przez Ciebie wycieczki. 

Inne zasady przyjęte są podczas rejsów wycieczkowych. Sprawdź program swojej wycieczki. 

Waluta i karty kredytowe

W Grecji obowiązuje euro (EUR) - 1 EUR = ok. 4,3  PLN (informacje z maja 2015 roku). Gotówkę można wymienić w kraju wylotu lub na miejscu w Grecji.

W Grecji można korzystać z typowych kart płatniczych, jednak nie są honorowane American Express ani DinersClub. Bankomat znajdziesz na każdym rogu.

Elekrtryczność

Prąd w Grecji ma napięcie 220 V. Gniazdka są tego samego typu co w Polsce,  więc przejściówka nie jest potrzebna.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Grecji to +30. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Kultura i obyczaje

Jeśli planujesz zwiedzanie kościołów, zadbaj o odpowiedni strój zakrywający nagie ramiona i nogi. W kościołach nie jest mile wiedziane fotografowanie z fleszem.

Grecy zamiast prostych słów „tak” czy „nie” wolą komunikować się językiem ciała. Pytaj śmiało, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Palenie
Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w innych środkach transportu. Zabronione jest palenie wewnątrz budynków, w miejscach publicznych. Niekiedy wyznaczone są przestrzenie dla palących. Dość często Grecy ignorują zakaz palenia.
Warunki higieniczne

Większość hoteli i większych restauracji dysponuje takim samym zapleczem sanitarnym, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. W mniejszych kawiarniach i toaletach publicznych można trafić na tzw. toalety kucane. W niektórych miejscach obok toalety możesz zastać kosz na papier toaletowy. 

W toaletach zawsze jest możliwość umycia rąk. Mimo to dobrym pomysłem jest zabranie buteleczki żelu do dezynfekcji.

Śladami Aleksandra Wielkiego

Niezwykła podróż do miejsc związanych z Aleksandrem Wielkim od Macedonii przez Albanię i Grecję do Turcji

4,3
  • 29-04-2022
  • 10 dni
  • 6 998,–
od Warszawa