Informacje o Izraelu

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje, które przydadzą się przed podróżą do Izraela.
  • Język hebrajski, arabski
  • Stolica Jerozolima
  • Ludność 8, 1 mln
  • Religia judaizm
  • Waluta nowy izraelski szekel
  • Powierzchnia 20 770 km²

Warto wiedzieć

Czas

Różnica czasu w Izraelu w stosunku do czasu polskiego wynosi:

Czas letni: + 1 godzina. W Izraelu czas letni i zimowy zmienia się innego dnia niż w Polsce, dlatego w niektórych okresach różnica czasu może być inna.

Transport w Izraelu

Autokar
Autobusy i autokary w Izraelu mają wysoki standard. Wszystkie są wyposażone w klimatyzację.

Ceny
Solidny posiłek można zjeść za mniej więcej 50 PLN. Na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 130 PLN kieszonkowego. Na dodatkowe wydatki zalecamy przeznaczyć ok. 25 PLN na dzień na osobę.
Napiwki

W Izraelu przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Zazwyczaj turyści dają napiwki kierowcom, lokalnym przewodnikom, obsłudze hotelowej itp. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i przekazuje je odpowiednim osobom. W opisie wybranej wycieczki znajdziesz nasze sugestie dotyczące napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników.

Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną!

W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15 % za obsługę. Kwota ta jest doliczona do rachunku. Przyjęte jest jednak zostawianie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5% łącznej kwoty rachunku.

Waluta i karty kredytowe

Walutą Izraela i Autonomii Palestyńskiej jest nowy izraelski szekel (ILS).

W dużych hotelach, restauracjach, w większości sklepów i centrów handlowych można płacić kartami płatniczymi. W Izraelu jest wiele bankomatów, więc pobranie gotówki nie powinno być problematyczne.

W Izraelu i Jordanii można wymienić większość walut, ale najlepiej zabrać ze sobą EUR lub USD, które na Bliskim Wschodzie można łatwo i korzystnie wymienić. Wszędzie można też płacić euro i dolarami amerykańskimi, najlepiej mieć ze sobą małe nominały.

Elektryczność
W Izraelu napięcie  w sieci wynosi 220 V, a gniazdka są takie jak w Polsce.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Izraela to + 972. Ceny połączeń prosimy sprawdzić u swojego operatora przed wyjazdem.

W starej części miasta nie ma zbyt wielu kawiarenek internetowych. W wielu kawiarniach można korzystać z darmowego Wi-Fi. Większość hoteli pobiera opłatę za dostęp do Internetu.

Warunki higieniczne
Hotele i większe restauracje oferują nowoczesne, cywilizowane warunki sanitarne. W toaletach publicznych poza dużymi miastami warunki są dość prymitywne, dlatego przed podróżą warto spakować nawilżone chusteczki oraz żel do dezynfekcji.
Kultura i obyczaje

Izrael to kraj nowoczesny i panuje tu międzynarodowa atmosfera. Nie obowiązują szczególne zasady ubierania się czy zachowania.

Zalecamy, aby osoby wchodzące do miejsc kultu, np. Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zakryły nagie ramiona i nogi.

Należy przygotować się na kontrolę bezpieczeństwa przy wejściach do wszystkich obiektów publicznych, centrów handlowych i stacji kolejowych. Policja jest obecna i widoczna na ulicach, od czasu do czasu zatrzymuje ruch i dokonuje kontroli pojazdów. Nie należy zachowywać się nerwowo podczas czynności kontrolnych, które wykonywane są po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i swobodę poruszania się po ulicach.

Palenie
Palenie jest zabronione we wszystkich środkach transportu, w restauracjach oraz hotelach. W miejscach publicznych obowiązuje całkowity zakaz palenia.
Morze Martwe
W programie niektórych wycieczek do Izraela jest Morze Martwe. Zalecamy zabranie se sobą klapek lub obuwia ochronnego, ponieważ brzeg, na którym osadza się sól, jest ostry, a zadrapania i rany mogą być bolesne przy kontakcie ze słoną wodą.