Informacje Finlandia

  • Ludność 5,54 mln
  • Stolica Helsinki
  • Język FIński
  • Religia chrześcijaństwo
  • Waluta Euro
  • Powierzchnia 338 440 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu w porównaniu z czasem polskim wynosi +1 godzina.

Transport

Odległości  między miastami w Finlandii są duże, szczególnie na północy kraju. Helsinki mają dobrze rozwinięty system transportu publicznego. Po mieście kursują autobusy, tramwaje, promy oraz metro. Obowiązuje jeden rodzaj biletu, który można kupić w kiosku lub u kierowcy.

Ceny

Ceny w Finlandii są znacznie wyższe niż w Polsce. Należy spodziewać się cen mniej więcej 2-3 razy wyższych niż w Polsce.

Waluta i karty kredytowe

Bankomaty można znaleźć niemal na każdym kroku w większych i mniejszych miastach. Karty Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane.

Do Finlandii należy zabrać ze sobą euro.

Napiwki

Nie są konieczne, ponieważ do rachunków w restauracjach i hotelach doliczana jest opłata za obsługę i VAT.

Eleltryczność

Gniazdka zasilające są zbliżone do tych w Polsce. Zamiast bolca uziemiającego, znajdują się w nich dwa paski uziemiające z góry i z dołu. Gniazdka te, jak zresztą i parametry prądu w fińskich gniazdkach są w pełni kompatybilne z używanymi w Polsce urządzeniami elektronicznymi.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Finlandii to +358. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Kultura i obyczaje

Finowie są nowoczesnymi, kulturalnymi, serdecznymi ludźmi i nie ma specjalnych wytycznych dotyczących ubioru i zachowania. O Finach mówi się, że są dość zamknięci w sobie i stronią od kontaktów z ludźmi. W praktyce nie jest to prawdą, bo mieszkańcy Helsinek są bardzo sympatyczni, pomocni, a wieczorami lubią spędzać czas tłumnie w barach.

Palenie

Obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Finowie nie mogą nawet palić w swoich samochodach, jeśli pasażerem jest osoba poniżej 15 roku życia

Napoje i higiena

Woda z kranu nadaje się do picia (a przy tym jest wyjątkowo smaczna). Toalety publiczne są płatne około 1- 2 euro.

Opera w Savonlinnie - Romeo i Julia & Czarodziejski flet

Światowej klasy opera w słynnej fińskiej krainie tysiąca jezior, a także zapierające dech w piersiach krajobrazy Finlandii i jej stolica - Helsinki.

4,3
  • 06-07-2023
  • 6 dni
  • 6 498,–
od Warszawa