Wybierz się w podróż do Paryża

Poczuj wakacje w romantycznym Paryżu gdy w tle unosi się liryczna pieśń jako poruszające tło dźwiękowe dla zakochanych par przechadzających się ulicą Boulevard St. Michel. Zakochani kontynuują spacer w kierunku Sekwany, przechodząc potem najstarszym mostem w Paryżu, pięknie oświetlonym Pont-Neuf. Niektórzy idą dalej, inni zatrzymują się, by przyglądać się odbiciu księżycowego światła w rzece albo w spojrzeniu drugiej osoby. Wokół nich stoją monumentalne budynki, jak piękna i wyrazista sceneria - albo jak milczący świadkowie scen miłosnych.  

Przyjrzyj się zwykłemu porannemu życiu w Paryżu… Okulary przeciwsłoneczne przylegają tak, jak powinny, a czujni kelnerzy zbliżają się z tańczącymi tacami pełnymi kawy au lait i croissantów. Woda tryskająca z fontanny na placu wydaje się uspokajającym rytmem tła i odwraca uwagę od trąbiących samochodów na Rue Mouffetard. Młoda kobieta przecina plac szybkim krokiem na wysokich obcasach, nerwowo zerka na zegarek…

Ludność 11 mln
Data powstania 250 r.p.n.e.
Język Francuski
Pierwsza wzmianka o herbie Paryża pojawiła się już w 1190 roku.
Ciekawostki

Luwr jest największym i najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki na świecie!

Pont Neuf, czyli Nowy Most, jest najstarszym mostem w Paryżu. 

Kultura, moda i sport

Zaledwie rzut kamieniem od Place de la Contrescarpe mieszkał słynny amerykański pisarz Ernest Hemingway, a jedno z ulubionych miejsc mistrza, Café La Chope, nadal tu istnieje. Stolica Francji zawsze była magnesem dla wielkich artystów, a miasto, liczące ponad dziesięć milionów mieszkańców - z ponad dwoma milionami ludzi w centrum miasta - jest jednym z największych na świecie. Jest to stolica kultury z niezrównanym dziedzictwem kulturowym, która jednocześnie wywiera globalny wpływ w dziedzinie sztuki, literatury i designu.

To ostatnie przejawia się między innymi w momencie, gdy największe domy mody na świecie co roku prezentują, w co reszta świata powinna się ubierać - i tak naprawdę Paryż jest centrum światowej mody od czasów króla Ludwika XIV. Jeśli chce się zobaczyć, co proponują projektanci odzieży, warto eksplorować ciekawe sklepy na Rue des Francs-Bourgeois lub butiki w okolicach Avenue des Champs-Élysées - znanej i prestiżowej głównej arterii Paryża, która sięga od Place de l’Étoile i starego Łuku Triumfalnego do Place de la Concorde z pięknym obeliskiem. Champs-Élysées znana jest również jako aleja, na której co roku odbywa się finał największego i najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego na świecie - Tour de France. Warto także sprawdzić butiki w małych bocznych uliczkach lub odkryć wielkie domy towarowe, takie jak Printemps i Gallerie Lafayette na pięknej Boulevard Haussmann. W Lafayette można jednocześnie nabyć wszelkie dodatki do ubioru, a Lafayette Gourmet to prawdziwe królestwo dla smakoszy. Właśnie dobra kuchnia, sławne francuskie jedzenie są znakiem rozpoznawczym Paryża, i nie ma innego miejsca na świecie, gdzie znajduje się tyle restauracji z gwiazdkami Michelin jak tutaj.

Avenue des Champs-Élysées - Pola Elizejskie - reprezentacyjna aleja Paryża

Muzea i pałace

Ciesz się również zielonym Paryżem w urokliwym Ogrodzie Luksemburskim. Odpocznij na Place des Vosges, położonym w samym sercu dzielnicy Marais między stacjami metra Saint-Paul i Bastille, gdzie mieszkał autor wielkiego dzieła "Nędznicy", Victor Hugo. Odwiedź także Plac Fürstemberg w bogatej dzielnicy St-Germain-des-Prés, gdzie znany francuski malarz Eugène Delacroix miał swoje warsztaty - obecnie przekształcone w muzeum.

Oczywiście w Paryżu jest znacznie więcej sztuki - przejedź metrem do Palais-Royal-Musée du Louvre i zobacz Wenus z Milo, Mona Lisę Leonarda da Vinci oraz wiele innych wielkich skarbów sztuki świata w Luwrze.

Odwiedź również Musée d'Orsay przy Rue de Lille, gdzie można zobaczyć prace mistrzów impresjonizmu w Paryżu, takich jak Monet i Manet, lub odkryć Centre Pompidou - nazwane na cześć byłego prezydenta Georges'a Pompidou. Centrum Pompidou mieści salę koncertową, kina i prezentuje sztukę i kulturę nowoczesną od czasów Pierwszej Wojny Światowej aż po dzień obecny.

Imponująca architektura

Paryż to wyjątkowe atrakcje: - 300-metrowa wieża Eiffla położona na Champ de Mars, zbudowana przez Gustave'a Eiffela na światową wystawę w 1889 roku; - 50-metrowy starożytny Łuk Triumfalny - L'Arc de Triomphe na Place Charles-de-Gaulle - dzieło, które Napoleon rozpoczął po swoim zwycięstwie pod Austerlitz;- Nowy Łuk Triumfalny - La Grande Arche de la Défense, który ma aż 111 metrów wysokości, zaprojektowany przez duńskiego architekta Johana Otto von Spreckelsena i inżyniera budownictwa Erika Reitzela; - Sacré-Coeur - słynna, kredowo-biała bazylika Paryża, która znajduje się na szczycie Montmartre, oferując widok na większą część miasta; - oraz jeszcze bardziej znana Katedra Notre Dame, która została ukończona w 1345 roku po blisko 200 latach budowy.

Nieskończone możliwości

Warto również wybrać się na spacer po najpiękniejszym cmentarzu w Paryżu, Père-Lachaise, gdzie spoczywają wybitne osobistości takie jak Jim Morrison, Oscar Wilde, Molière, Chopin i Edith Piaf. Poczuj także lekko dekadencką atmosferę w okolicach Trocadero i Montmartre, gdzie organizowane są spektakle na wielką skalę oraz znajdują się małe, klimatyczne bary. Zagub się w krętych uliczkach dzielnicy Łacińskiej lub Marais, gdzie uliczni muzycy akompaniują tętniącemu życiu miasta, a bistro i kawiarnie na chodnikach serwują masę naleśników i kaw au lait od rana.

Koniecznie wybierz się na wycieczki po okolicach Paryża i odwiedź jeden z najpiękniejszych pałaców na świecie - Wersal albo udaj się dalej na północny zachód w kierunku Rouen i Normandii nad Atlantykiem, gdzie warto zobaczyć plaże, które były miejscem inwazji podczas II wojny światowej.

Istnieje wiele dobrych powodów, aby podróżować i spędzać wakacje w Mieście Świateł.

 

Grób Jima Morrisona w Paryżu