Wybierz się w podróż do Amsterdamu

Rowerzyści pędzą przez mosty wąskimi uliczkami między kanałami, gdzie charakterystyczne XVII-wieczne domy pochylają się do przodu i odbijają w wodzie. Moda rowerowa jest tu bardzo urozmaicona, można zobaczyć panów w eleganckich garniturach, panie w wykwintych sukienkach, młode dziewczyny w kolorowych ubraniach i wytatuowanych chłopaków w koszulkach na ramiączkach i skórzanych spodniach. Witamy w Amsterdamie!

Ludność 1,2 miliona
Data powstania miasta 1275 rok
Język holenderski
Amsterdamski symbol XXX pochodzi z 1505 roku. Amsterdamskie iksy to krzyże św. Andrzeja Apostoła - męczennika ukrzyżowanego za wiarę na krzyżu o kształcie przypominającym literę X.
Ciekawostki

Chociaż to Wenecja jest prawdopodobnie bardziej znana ze swoich kanałów niż Amsterdam, to właśnie Amsterdam ma ich najwięcej!

Amsterdam znajduje się poniżej poziomu morza. Gdyby nie różne technologie wdrożone w ciągu ostatnich pięciuset lat, miasto znalazłoby się poniżej 1,5 metra wody.

Ważny szlak handlowy

Tysiące gołębi zadomowiło się na placu Dam przy Pałacu Królewskim, pozując przed grupą Japończyków, którzy rozłożyli swoje statywy fotograficzne, aby udokumentować swoją wizytę. Pałac Królewski, który kiedyś pełnił funkcję ratusza, a potem w XIX wieku został przemieniony na rezydencję królewską. W języku holenderskim „dam” oznacza tamę, a Amstel to nazwa rzeki i to w tym związku słów należy się dopatrywać genezy nazwy miasta Amsterdam.
Ale holenderska stolica ma też wiele innych, pięknych miejsc. Kolorowe miasto kanałów, które w okresie renesansu stało się jednym z najważniejszych miast morskich i handlowych w Europie, najlepiej prezentuje się w starej robotniczej dzielnicy Jordaan, obecnie pełnej ekscytujących kawiarni, delikatesów z ręcznie robionymi czekoladkami i rzemieślników, którzy założyli sklepy w starych magazynach w okolicy. Małe uliczki między trzema głównymi kanałami są najbardziej znane jako Dziewięć Ulic - De negen straatjes - i są domem dla wielu interesujących projektantów, do których dołączają specjalistyczne sklepy, galerie i tak zwane brązowe kawiarnie, które są starymi pubami z dobrym holenderskim i belgijskim piwem

The Shipping House, kompleks budynków położony w dzielnicy Spaarndammerbuurt w Amsterdamie

Historia dzielnicy Jordaan

W XX wieku dzielnica Jordaan stała się ulubioną sceną muzyczną miasta. Znajduje się tu również jedna z największych atrakcji Amsterdamu, dom Anny Frank, położony przy Prinsengracht w pobliżu Westerkerk.Tutaj Anna Frank napisała swój słynny pamiętnik, wstrząsającą historię dziewczyny i jej żydowskiej rodziny, którzy przez lata ukrywali się w tajnych pokojach na Prinsengracht, dopóki nie zostali zdemaskowani i przekazani gestapo, ostatecznie kończąc swoje dni w obozie koncentracyjnym.
Prinsengracht i Jordaan są także domem dla Amsterdam Houseboat Museum, gdzie można poczuć smak dosłownego życia na kanałach, a Prinsengracht jest także powodem dla innej holenderskiej dumy - tulipana. Amsterdamskie Muzeum Tulipanów znajduje się naprzeciwko Domu Anny Frank i opowiada historie o słynnym holenderskim kwiecie narodowym, którego można również zobaczyć w mniej muzealnym otoczeniu - na targu kwiatowym na Singel.

pomnik Anne Frank

Miasto muzeów

Amsterdam to miasto muzeów w każdym znaczeniu tego słowa, dom jednych z największych dzieł sztuki na świecie. Skorzystaj z pobytu w Amsterdamie, aby zwiedzić Museumplein (Plac Muzeów), gdzie znajdują się najbardziej znane muzea sztuki w mieście. Rijksmuseum mieści dużą kolekcję holenderskich arcydzieł od sztuki religijnej po Złoty Wiek i dzieła miedzy innymi Rembrandta. Wśród zbiorów Rijksmuseum znajdują się nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło. Kolejne wybitne muzeum - Muzeum Van Gogha szczyci się największą na świecie kolekcją Van Gogha z ponad 200 obrazami i 500 rysunkami mistrza. Sztukę współczesną podziwiać można w Muzeum Stedelijk. Historię Holandii jako kraju marynarki wojennej i potęgi kolonialnej można zobaczyć w Muzeum Historycznym, które wykorzystuje interaktywne środki do przekazania tej ciekawej przeszłości czy Holenderskim Muzeum Morskim - Muzeum Scheepvaart - które wykorzystuje modele i ilustracje, aby zapewnić przegląd dumnej morskiej przeszłości Holandii i Amsterdamu.Tropenmusem to ciekawe muzeum etnograficzne, gdzie można dowiedzieć się więcej o niektórych egzotycznych krajach, które znalazły się pod holenderską tarczą podczas złotego wieku eksploracji i kolonizacji.
Dzisiejszego Amsterdamu należy również doświadczyć ze względu na kolorowe życie wokół głównych ulic Kalverstraat i Nieuwendijk, gdzie znajdują się domy towarowe i sklepy sieciowe, oraz brukowane uliczki Dzielnicy Czerwonych Latarni, gdzie główną atrakcją nie są piękne renesansowe budynki, ale młode dziewczyny z Europy Wschodniej ekponujące piękne ciała w witrynach.

obraz Rembranta w Rijksmuseum – holenderskim Muzeum Narodowym w Amsterdamie

Amsterdamskie cofee shopy

Odkryj Albert Cuyp Markt, jeden z największych targów ulicznych w Europie, przespaceruj się po starej robotniczej dzielnicy De Pijp, która obecnie jest domem dla wspaniałych etnicznych restauracji, intelektualistów i wschodzących artystów, obejrzyj film w prawie 100-letnim kinie w stylu art deco Pathé Tuschinski przy Reguliersbreestraat lub zajrzyj do jednej z wielu słynnych okrytych złą sławą kawiarni. To prawda, że sprzedają tu czyste narkotyki, poporcjowane w woreczki strunowe, skręcone jointy oraz coś do zjedzenia, np. pieczone ciasteczka oraz muffinki z marihuaną, ale dla większości ludzi cofee shop to kawiarnia, będąca symbolem holenderskiego liberalizmu, który w ostatnich latach znalazł się pod presją na wielu frontach.

 

Coffee Shopy to okryte złą sławą legalne sklepy z narkotykami

Wieloetniczne miasto

Podróż do Amsterdamu to podróż do jednego z najbardziej wieloetnicznych miast w Europie - wiele różnych narodowości można również zobaczyć na stacji Ajax, gdy sportowa duma miasta, klub piłkarski Ajax Amsterdam, wita międzynarodową drużynę gwiazd.

Stadion drużyny Ajax Amsterdam