Wybierz się w podróż do Sorrento

Sorrento to jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc na południu Włoch. Miasto położone jest na 50-metrowym klifie, nad samą Zatoką Neapolitańską oferuje więc niesamowite widoki. Jest i było od zawsze magnesem dla osobistości świata kultury i nauki. Nazwa Sorrento pochodzi od mitycznych syren, które próbowały uwieść morskiego bohatera Odyseusza.

 

Ludność 16 tys. osób
Data powstania miasta VI wiek p.n.e.
Język włoski
Drzewo cytrynowe jest zielone i ma dojrzałe owoce przez cały rok
Ciekawostki

W 1902 roku Ernesto De Curtis napisał piosenkę "Torna a Surriento", to jedna z najbardziej znanych pieśni neapolitańskich. Tematem jej tekstu jest właśnie Sorrento - piosenka rozsławiła miasto jako wakacyjny raj. Od tego czasu piosenka była interpretowana przez wielkie nazwiska, takie jak Frank Sinatra, Elvis Presley, Enrico Caruso, Luciano Pavarotti i wielu innych.

Limoncello, pyszny włoski likier cytrynowy, to specjalność Sorrento. Nazwa limoncello dozwolona jest jedynie dla likierów zrobionych z cytryn z Sorrento IGP, które charakteryzują się dużym rozmiarem, grubą skórką oraz soczystym i bardzo kwaśnym miąższem. Ich imponujący smak i aromat to efekt wulkanicznych gleb, na których rosną. Likier produkuje się ze skórek cytrynowych, które są zalewane spirytusem.  

Atrakcje Sorrento

Niekwestionowanym centrum Sorrento jest Piazza Tasso, nazwany na cześć renesansowego XVI-wiecznego poety Torquato Tasso, który na kartach historii zapisał się poematem Jerozolima wyzwolona. Za rogiem znajduje się główna ulica, Via San Cesareo, po której spacerują zarówno mieszkańcy, jak i turyści.
Do najważniejszych budynków należą kościół i klasztor Św. Franciszka, biała katedra na Corso Italia i ogrody Villa Comunale, z których roztacza się wspaniały widok na morze.

Sorrento

Limoncello

Najciekawszym muzeum w Sorrento jest Museo Correale, w którym znajduje się kolekcja obrazów z XVII-XVII wieku, a także greckie i rzymskie antyki. Park muzealny oferuje również wspaniałe widoki na Zatokę Neapolitańską.
Jeżeli chodzi o lokalną kuchnię to specjalnością miasta są lody a przede wszystkim słynny likier cytrynowy limoncello, który jest wytwarzany ze skórek cytryn rosnących w okolicy.

Relaks w Sorrento

Sorrento i Wybrzeże Amalfi zawsze były znane z uprawy cytryn, miasto produkuje wszelkiego rodzaju produkty cytrynowe, od pysznego likieru limoncello po czekoladę, mydło i lody.
Oprócz samego Sorrento, można odwiedzić tu całe wybrzeże Amalfi, wybrać się na city break do Neapolu lub odwiedzić legendarne miasto Pompeje, które zostało pogrzebane pod grubą warstwą popiołu podczas nieoczekiwanej i potężnej erupcji wulkanu w 79 roku naszej ery.
Ekskluzywna wyspa Capri, która była odwiedzana przez rzymskich cesarzy aż po współczesnych pisarzy, gwiazdy filmowe i celebrytów, jest również bardzo popularnym celem podróży.

Sorrento-halvøen med Vesuv-bjerget bagved