Wybierz się w podróż do Florencji

Renesansowe budynki skąpane są w złocistym świetle zachodzącego słońca, w tle słychać dźwięk fontann, a kelnerzy kręcą się na gwarnych placach serwując gościom desery lodowe i martini. Czas przetrawić wrażenia z całodziennego zwiedzania muzeów i podziwiania pagórkowatego krajobrazu Toskanii porośniętego gajami oliwnymi. To przecież wakacje we Florencji.

Wokół małych, kolorowych warsztatów złotniczych, które w większości zbudowane są tak, jakby wisiały pod mostem, tętni życie. Złotnicy zastąpili rzeźników, którzy pierwotnie mieszkali tutaj na Ponte Vecchio (Most Złotników), który pochodzi z 1345 roku i jest najstarszym mostem we Florencji. Nad mostem znajduje się 800-metrowy korytarz - Korytarz Vasariego - który łączy pałace Pitti i Uffizi. Został on zbudowany, aby Wielki Książę mógł dostać się ze swojego domu do miejsca pracy w suchych butach. Dziś korytarz służy jako łącznik między dwoma najczęściej odwiedzanymi zabytkami Florencji, z których oba są świadectwem renesansowego rozkwitu miasta.

Ludność 400 tys. osób
Data powstania miasta 59 r. p.n.e
Język włoski
Flaga Florencji to czerwona lilia na srebrnym tle. Lilia to od średniowiecza symbol Florencji.
Ciekawostki

Florencja, jaką znamy dzisiaj, została założone jako rzymska kolonia. Architektura miasta w tamtym czasie wyglądała bardziej jak obóz wojskowy niż miasto, ale to się zmieniło na przestrzeni lat.

Słynne gelato zostały wynalezione przez Bernardo Buontalenti. Po raz pierwszy te pyszne lody zostały podane na XVI-wiecznym bankiecie zorganizowanym dla hiszpańskiego króla z rodziny Medyceuszy.

Florencja, miasto sztuki

Za imponującą architekturą kryją się jedne z najcenniejszych dzieł sztuki na świecie. W Galerii Uffizi na Piazza Signoria można poznać światowej sławy florentyńczyków, którzy umieścili Florencję na mapie świata sztuki – są nimi m.in. Michał Anioł, Giotto, Botticelli, Leonardo da Vinci, Perugino i Rafael Santi. Kolekcja została założona przez potężną i wpływową rodzinę Medyceuszy, która na początku XV wieku była jedną z najbogatszych w Europie.
Palazzo Pitti - Pałac Pitti - jest również używany jako świątynia sztuki i tutaj można kontynuować estetyczną podróż wśród mistrzów takich jak Tycjan, Rafael, Van Dyck i Rubens lub podziwiać bogactwa rodziny Medyceuszy w Muzeum Srebra.

Za Pałacem Pitti kryje się kolejna duża atrakcja, Ogrody Boboli, które oprócz tego, że są zieloną przystanią żywopłotów, cyprysów i dębów ostrolistnych, są domem dla wielu pięknych rzeźb z XVI wieku.

Fani Michała Anioła i wspaniałych rzeźb nie powinni ominąć wizyty w Galleria dell' Academia - Akademii Sztuk Pięknych, w której znajduje się fascynująca kolekcja dzieł Michała Anioła i wielu innych mistrzów, którzy tworzyli we Florencji w XV i XVI wieku. Centralnym punktem jest rzeźba, będąca symbolem Florencji – to rzeźba Michała Anioła przedstawiająca nagiego Dawida.

Galeria Uffizi

Florenckie kościoły

Wiele pięknych kościołów we Florencji ma również walory widokowe. Najpotężniejszy z nich, Il Duomo – Katedra Santa Maria del Fiore dominuje nad Piazza del Duomo ze swoją dzwonnicą i baptysterium, a wspinaczka po 463 stopniach na szczyt jest nagradzana wspaniałymi widokami na Florencję.

Imponująca jest również Bazylika Santa Croce na Piazza Santa Croce, która jest największym kościołem franciszkańskim we Włoszech. Świątynia jest też swego rodzaju panteonem narodowym dla Włochów. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu tacy wybitni przedstawiciele kultury i nauki włoskiej jak Michał Anioł, Niccolo Machiavelli, Galileusz, Leonardo Bruni,  Lorenzo Ghiberti, Leon Battista Alberti Gioacchino Rossini i wielu innych.

Piękny jest również romański kościół San Miniato al Monte, wznoszący się na wzgórzu na obrzeżach Florencji, a także Basilica di San Lorenzo.

Katedra Santa Maria del Fiore

Czas wolny we Florencji

Florencja zapisała się w historii świata ponad tysiąc lat temu jako miejsce pielgrzymek kupców, artystów i poszukiwaczy przygód. Duża część inspiracji pochodzi również z pięknego, pagórkowatego krajobrazu Toskanii, który przeplata się między lasami, gajami oliwnymi i winnicami.

Można to  poczuć, odwiedzając najpiękniejszy punky widokowy na Florencję - Plac Michała Anioła lub stromy barokowy ogród Bardini, który oferuje ciszę, spokój i wspaniałe pocztówkowe widoki na miasto. Cisza, spokój i wspaniałe krajobrazy na Florencję są również dostępne z wiejskich, wysoko położonych przedmieść Fiesole. Jednak zdecydowana większość Gości, co zrozumiałe, decyduje się naładować baterie w lodziarniach, kawiarniach i winiarniach w centrum Florencji, gdzie dźwięk nalewanej wody mineralnej towarzyszy pluskającym fontannom, a wieczorne słońce kąpie kolorowe budynki w magicznym blasku. To także część podróży. To część Twoich wakacji we Florencji.

Barokowe ogrody Bardiniego