Wybierz się w podróż do Oslo

Pobyt w Oslo może przyprawić o zawrót głowy! Białe noce, portowe nabrzeża oraz urokliwe wysepki rozrzucone po zatoce Oslofjorde. Z 400-metrowego punktu widokowego na szczycie słynnej wieży skoczni narciarskiej Holmenkollen - norweskiej wieży Eiffla - roztacza się wspaniały, panoramiczny widok na stolicę Norwegii. Zapraszamy na wakacje do Oslo w towarzystwie Muncha i Henrika Ibsena!

Ludność 1,3 miliona
Data powstania miasta 1048 rok
Język norweski
Flaga przedstawia świętego Hallvarda, anioła stróża Oslo
Ciekawostki

laureat Pokojowej Nagrody Nobla jest wybierany przez Norweski Komitet Noblowski zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie Alfreda Nobla.

od 1947 roku miasto Oslo co roku podarowuje mieszkańcom Londynu choinkę, aby podziękować za wsparcie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

Wielki dramaturg

Kilka starszych pań zajmuje miejsca w kawiarni Grand Hotelu, w której roztacza się woń świeżo mielonej kawy i nie cichną rozmowy w cztery oczy. Ponad 100 lat temu Grand Hotel w Oslo był domem drugiego po Szekspirze największego dramaturga na świecie, Henrika Ibsena. Każdego dnia w południe opuszczał swój gabinet, aby zjeść ulubiony lunch na Karl Johansgate w centrum Oslo. Ibsen pozostawił po sobie trwały ślad - nie tylko w literaturze. Na przykład jeden z najpopularniejszych sklepów z używaną odzieżą w Oslo, A Doll's House, nosi nazwę tego słynnego mistrza dramatu.
 

Pomnik Henryka Ibsena przed budynkiem Teatru Narodowego w Oslo

Sławne osobistości

Pomimo skromnych rozmiarów norweskiej stolicy, było to centrum wielkich artystów i geniuszy, a pielęgnowanie przez miasto takich osobowości jak Edvard Munch i Thor Heyerdahl stało się podstawą do otwarcia kilku ważnych wystaw i atrakcji. Muzeum Muncha mieści wspaniałą kolekcję ponad 1000 obrazów, około 5000 rysunków i około 18 000 grafik przekazanych przez samego Muncha miastu Oslo - w tym słynne dzieła, takie jak Krzyk, Wampir, Madonna i Chore dziecko - a w jego domu można zobaczyć, jak mieszkał mistrz. Niedaleko domu Muncha - w Jens Bjelkes gade - znajduje się ciekawy ogród botaniczny, jednak więcej uwagi należy poświęcić innemu parkowi, Vigelandparken. W parku oraz towarzyszącym mu muzeum można zobaczyć około 1600 rzeźb, 12000 rysunków i 400 drzeworytów artysty Gustava Vigelanda, który mieszkał i pracował tutaj przez dwadzieścia lat w latach 1924-1943. Park Vigelanda obejmuje znaczną część produkcji Gustava Vigelanda. Znajduje się tu 212 rzeźb z brązu, granitu i innych materiałów, w sumie 600 figur. Sam Vigeland był również odpowiedzialny za projekt architektoniczny samego parku.
 

Muzeum Muncha w Oslo

Duch przygody

Odwiedź Muzeum Kon-Tiki z filmami dokumentalnymi z wypraw poszukiwacza przygód Thora Heyerdahla. Bardziej żądnych przygód, zapraszamy w przeszłość Norwegii jako kraju Wikingów w Muzeum Łodzi Wikingów, prezentująca znalezione w wykopaliskach archeologicznych łodzie wikingów z IX i X wieku.

łódź trzcinowa Ra II w Kon-Tiki Muzeum

Wielokulturowość

Warto zatrzymać się w interaktywnym Centrum Pokojowym Nobla w Oslo, które oddaje hołd ponad stu różnym osobistościom, które otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla od czasu jej powstania. Nie bez znaczenia jest fakt, że Centrum usytuowane jest w sąsiedztwie Ratusza, w którym przyznaje się co roku Pokojową Nagrodę Nobla. Zwykłych Norwegów można jednak znaleźć gdzie indziej. W Grünerløkka, jednym z najlepszych miejsc w Oslo na designerskie zakupy, życie kawiarniane i spacery wśród zieleni; w dzielnicy Frogner i Majorstuen z bardziej ekskluzywnymi kawiarniami i sklepami; w St. Hanshaugen, Gamlebyen i dzielnicy Grønland, wieloetnicznym tyglu Oslo z bliskowschodnimi i północnoafrykańskimi sklepami i alternatywną rozrywką.

Popiersie Alfreda Nobla w siedzibie Komitetu Noblowskiego

Góry

Nie zapomnij zrobić tego, co często robią Norwegowie - udać się w góry. Dojazd z Oslo w góry nie zajmuje dużo czasu. Metrem można dojechać do Sognsvann i dalej do Ullevållsæter i Tryvannstua lub do centrum olimpijskiego w Holmenkollen, które znajduje się niecałe pół godziny od centrum miasta. Więcej zapierających dech w piersiach widoków można podziwiać z Pulpit Rock, w odległości krótkiego spaceru na obrzeżach Oslo. Tutaj skalisty płaskowyż o wysokości 600 metrów, spada pionowo do pięknego zielonego fiordu.
 

widok na Oslo z Holmenkollen - skoczni narciarskiej o rozmiarze HS-134 m.

Miasto w ruchu

To jedno z najdroższych miast na świecie, nie jest dużą metropolią, ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat stolica Norwegii przeszła poważny rozwój dzięki nowym, prestiżowym projektom budowlanym i stała się interesującą miejską alternatywą dla przepięknej i dzikiej norweskiej przyrody i aktywności na świeżym powietrzu.
 

Nowoczesne budynki w Oslo