Informacje St. Maarten

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji dotyczących podróży na Sint Marteen.
  • Ludność 73 tys.
  • Stolica Philipsburg (Sint Maarten) i Marigot (Saint Martin)
  • Język Francuski, holenderski, angielski
  • Religia Protestantyzm, rzymski katolicyzm
  • Waluta Euro, dolar amerykański, gulden antylski
  • Powierzchnia 88 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu pomiędzy Polską a Sint Maarten zależy od naszego czasu letniego i zimowego.  

Czas letni: - 6 godzin
Czas zimowy: - 5 godzin

Transport na Sint Maarten

Lokalne autobusy nie są często dostępne na Sint Maarten, a interpretacja rozkładu jazdy może być trudna. Jeżeli chcesz podróżować po wyspie na własną rękę, zaleca się skorzystanie z taksówki.

Poziom cen na Sint Maarten

Poziom cen na Sint Maarten jest trochę wyższy niż w Polsce. Dobry posiłek można już dostać za około 50 zł i więcej. Napoje w barach i restauracjach są także droższe niż w Polsce.

Waluta i karta kredytowa

Na holenderskiej części wyspy waluta nazywa się gulden antylski (ANG). Może być problem z wymianą, lecz amerykański dolar jest także powszechnie stosowaną walutą – warto zwrócić uwagę na kurs wymiany.

W części francuskiej walutą jest Euro.

W wielu miejscach znajdują się bankomaty, gdzie można korzystać z kart Visa i MasterCard, można nimi także płacić w restauracjach i sklepach.

Napiwki

W restauracjach i kawiarniach zwyczajem jest zostawianie 10-15% napiwku, jeżeli nie został już doliczony do obsługi na rachunku. Kierowcy taksówek także czekają na niewielkie napiwki. 

Elektryczność

Elektryczność na Sint Maarten ma 110 wolt, więc potrzebny będzie adapter.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer telefoniczny do Sint Maarten to +599. Skontaktuj się ze swoim operatorem komórkowym w sprawie zasięgu i cen połączeń z i do Sint Maarten.

W większych miastach dostępne są kafejki internetowe, a w wielu miejscach także bezprzewodowy dostęp do Internetu. 

Woda pitna i higiena

Restauracje i bary posiadają nowoczesne toalety. Standard w publicznych toaletach i na wsiach może bardzo różnić się w zależności od miejsca. Warto więc zachować ostrożność i zabrać ze sobą mokre chusteczki oraz żel dezynfekujący do rąk.  

Nie wolno pić wody z kranu. Najlepiej na miejscu kupować wodę w butelkach. 

Palenie

Na Sint Maarten jest zakaz palenia w publicznych miejscach, lecz dowiedz się o najnowszych przepisach u swojego pilota wycieczki. 

Zwyczaje

Ludność Sint Maarten jest ogólnie bardzo otwarta i gościnna, wita turystów z uśmiechem. Odwiedzając kościoły, kolana i ramiona powinny być zakryte.