Wybierz się w podróż do Tanzanii

Okazałe parki narodowe i obszary przyrodnicze Tanzanii należą do najwspanialszych w całej Afryce. Sawanny parku Serengeti z ogromnymi kamieniami i pojedynczymi skalistymi wzgórzami, które stanowią jedyne zróżnicowanie w płaskim krajobrazie, wydają się niemal nieskończone. Rozrzucone po okolicy kamienie to pozostałości skał macierzystych, które uległy prawie całkowitej erozji. Wokół zerodowanych pozostałości toczy się intensywne życie. Lwy i leopardy znajdują tutaj przyjemny cień w gorące dni, a w zimne noce leżą na nagrzanych słońcem kamieniach, mając doskonały widok na cały teren polowań.

Ludność 51,8 mln
Stolica Dodoma
Język Suahili
Kolor zielony reprezentuje kontynent, a niebieski Zanzibar.
Ciekawostki

Okazałe Kilimandżaro wyróżnia się aż pod trzema względami. Jest to najwyższa góra Tanzanii, najwyższa góra w Afryce, a także najwyższy samotny masyw na świecie.

Park Serengeti został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Serengeti wyróżnia się największą koncentracją wielkich ssaków nie tylko w Tanzanii, ale na całej planecie.

Safari w Tanzanii

Pod dachem Tanzanii rozpościera się największe państwo Afryki Wschodniej, liczące 49 milionów mieszkańców: drzemiących lwich rodzin, które wyłaniają się z porannej mgły na równinach Serengeti; hien czyhających, żeby wbić swoje pazury w łatwy łup; samców zebry z haremem klacz, żujących niską trawę. Na obszarze wielkości dwukrotności Zelandii, którego północny czubek sięga rezerwatu Masai Mara w Kenii, można na co dzień spotkać miliony antylop gnu i setki tysięcy zebr, którym towarzyszy ogromna ilość drapieżników z wyższych szczebli łańcucha pokarmowego. Wakacje safari można też rozszerzyć o pobyt w kraterze Ngorongoro, który leży w przedłużeniu Serengeti. Landrovery przedzierają się tutaj w dół stromych ścian krateru, a to co na pierwszy rzut oka wygląda jak czarne kropeczki, zamienia się w tysiące pasiastych zebr i białobrodych gnu. W promieniu 22 kilometrów znajdziemy tutaj w zasadzie wszystkie zwierzęta sawanny, co daje niepowtarzalną okazję zaobserwowania w krótkim czasie całej Wielkiej Piątki: lwów, słoni, bawołów, nosorożców i leopardów. Dzikich zwierząt nie brakuje również przy jeziorze Lake Manyara. Oprawę tego pięknego jeziorowo-bagnistego obszaru tworzą drzewa mahoniowe, akacje i gorące źródła. Słynie on w szczególności z mnogości różnorodnych gatunków ptaków oraz lwów, które wspinają się na drzewa. Spotkamy tu również hipopotamy, bawoły i żyrafy.

Sprawdź naszą ofertę safari tutaj: SAFARI

Kilimandżaro

Dla każdego, kto lubi ekstremalne fizyczne wyzwania, nieziemskie widoki i wyczyny, o których można w nieskończoność opowiadać, doskonałym wyborem będzie Kilimandżaro. Podczas wejścia na najwyższy szczyt Afryki każdy krok wymaga ogromnego wysiłku. Mróz kłuje w skórę jak igiełki, mienią się lodowce, a jedyny dźwięk, jaki towarzyszy krokom, to szum osuwających się w górze kamieni. Z perspektywy lodowatego zimna panującego na szczycie Kilimandżaro zanzibarskie targi z przyprawami, rafy koralowe i spieczona słońcem sawanna wydają się znajdować nieskończenie daleko. Odległość nie jest jednak duża. A rozpościerający się ze szczytu widok jest wart każdego wysiłku.

Inne atrakcje w Tanzanii

W Tanzanii znajduje się najdłuższe na świecie jezioro słodkowodne Lake Tanganyika, liczące 677 km długości i 50 km szerokości.

Przy wybrzeżu Tanzanii leży niewielka egzotyczna wyspa Zanzibar. Monsuny rozwiewają tam zapachy przypraw we wszystkie zakamarki wyspy. Na targu Darajani w stolicy Zanzibaru Stone Town można się potargować o wszystko, co rośnie dziko na tej dawnej wyspie niewolników: gałkę muszkatołową, cynamon, pieprz, imbir, goździki i wanilię, a także zanzibarskie jabłka, grejpfruty, orzechy kokosowe, mango, owoce marakui i wiele innych przysmaków. Podobnie jak wybrzeże w Kenii wyspa to doskonałe miejsce na spokojne i słoneczne zwieńczenie wyprawy safari. Rafa koralowa, perłowobiałe plaże, małpy Guezza w Jozani Forest, oglądanie delfinów na południowym wybrzeżu wyspy i dramatyczne historie o handlarzu niewolnikami Tippu Tip, który miał pod sobą ponad 10 tys.  niewolników – to wszystko sprawia, że Zanzibar to wymarzone miejsce na wyjazd.

Zanzibar, Stone Town
Udostępnij