Wybierz się w podróż do Kanady

Symbolem narodowym Kanady jest wszechobecny liść klonowy. Liść ten znajduje się na butelkach z syropem, na flagach, bluzach popularnych drużyn hokejowych, na plecakach górskich i na drzewach w gęstych, rozległych lasach. Ten drugi pod względem wielkości kraj na świecie to raj dla osób, którym bliska jest przyroda i które czerpią przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu. Podczas podróży przez Kanadę gwarantowane są niezwykłe widoki i możliwość bliskiego obcowania z przyrodą.

Liczba ludności 35 mln
Stolica Ottawa
Język Angielski i francuski
Flaga Kanady nazywana jest często „The Maple Leaf”
Ciekawostki
Największe miasto Kanady, Montreal, założyła w 1642 r. grupa francuskich misjonarzy.
Nad niektórymi autostradami w Kanadzie zbudowano przejścia dla zwierząt i zwierzęta faktycznie z nich korzystają. Przez zielone mosty przechodzą niedźwiedzie grizli, wilki, rosomaki i rysie, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wypadków drogowych z ich udziałem.

Geografia Kanady

Wakacje w Kanadzie spędza się na ścieżkach przyrodniczych, bezkresnych preriach, wzburzonych rzekach i urodzajnych nizinach, w otoczeniu gór i jezior i w niezliczonych parkach narodowych, gdzie można liczyć na pełną swobodę. Liczby ludności Kanady (35 mln) na tak dużym terenie (ponad 10 mln km2) nie daje się odczuć. Jest tu oczywiście kilka dużych miast, z których największe to Toronto. Miasto liczące 5,6 mln mieszkańców jest piątym pod względem wielkości miastem w Ameryce Północnej i jednym z najważniejszych centrów finansowych i handlowych w tej części świata.
CN Tower w Toronto
Stolica prowincji Ontario, w której żyje ponad 80 grup etnicznych i 170 narodowości mówiących 100 językami, jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miast na świecie. Społeczności Chińczyków, Włochów czy Greków zmieniają wygląd dzielnic, w których mieszkają, co łatwo zauważyć dzięki dwujęzycznym szyldom w Little Italy czy Chinatown. Największy targ w mieście, St. Lawrence, który odbywa się w historycznej części starego miasta, słynie z może najlepszej na świecie oferty gastronomicznej, więc jest obowiązkowym punktem programu dla smakoszy. Kolejną atrakcją miasta jest imponujący budynek Canadian National Tower (CN Tower), którego wysokość 553,3 m czyniła go kiedyś najwyższym wieżowcem świata, dopóki w 2010 roku w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) nie wzniesiono 828-metrowego Burdż Chalifa. Z pewnością oszałamiający jest widok z tarasu znajdującego się na wysokości 446 m. Przy dobrej widoczności można stąd dostrzec Wodospad Niagara, który oddalony jest 120 km od miasta.
Linia horyzontu Toronto, w tle CN Tower.

Montreal i Vancouver

Drugim co do wielkości miastem w Kanadzie jest francuskojęzyczna metropolia Montreal w prowincji Quebec. Pod względem liczby ludności francuskojęzycznej (4,1 mln) jest to drugie miasto na świecie po Paryżu. Montreal leży ok. 200 km na południowy zachód od stolicy prowincji, Quebec, i na 150 km na wschód od Ottawy – stolicy Kanady. Podczas pobytu w Montrealu warto odwiedzić Cosmodome Space Science Centre, w którym można pobudzić wyobraźnię, bo wirtualne podróże po przestrzeni kosmicznej są bliskie rzeczywistości, Jardin Botanique – trzeci pod względem wielkości ogród botaniczny na świecie, w którym zasadzono 22 000 gatunków roślin, i Mount Royal Park – zielone płuca miasta, park, w którym uprawia się jogging, jeździ na rowerze, konno lub po prostu odpoczywa od zgiełku miasta.
Piękne domy wiktoriańskie w Montrealu
Najpiękniej położonym miastem Kanady jest jednak Vancouver, który wzniesiono między pasmami górskimi, lasami i z oknem na Ocean Spokojny – w ten sposób godząc bliskość środowiska miejskiego z dziką naturą. Nie należy pominąć w programie Gór Skalistych z ich dumnie wznoszącymi się szczytami, urokliwymi górskimi jeziorami, rwącymi rzekami i możliwością bliskiego spotkania z niedźwiedziami oraz bizonami. Godne polecenia są wycieczki do parków narodowych Banffs i Jasper, które połączone są Icefield Parkway – najbardziej niezwykłą widokową szosą górską. Należy również wymienić ciekawy i polecany Park Narodowy Glacier, położony blisko granicy z USA. Warte odwiedzin są parki narodowe Kootenay i Yoho.  Na pewno należy zaplanować wycieczkę na Wodospad Niagara, leżący na granicy amerykańskiego stanu Nowy Jork.
Góry i jeziora w Parku Narodowym Banff

Kanada wycieczki

 • Pociągiem przez Kanadę

  Wybierz się na fantastyczną wyprawę śladami europejskich osadników z Toronto na wschodzie przez Góry Skaliste aż do Vancouver na zachodzie kraju

  3,4
  • 2 terminy
  • 14 dni
  • Od 26 998,–
  od Warszawa
 • Kanada – przez Gór Skalistych szczyty

  Fantastyczna podróż po Kanadzie od Calgary po Vancouver przez wspaniałe parki narodowe, lodowce, krystaliczne jeziora oraz urocze górskie miasteczka

  4,4
  • 15-08-2025
  • 10 dni
  • 16 998,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij