Wycieczki do Nepalu

Nepal to kraj położony po południowej stronie Himalajów. Pokryte śniegiem, surowe góry, piękne hinduskie świątynie, pozłacane buddyjskie klasztory i przyjazna, spokojna ludność sprawiają, że Nepal jest odrębnym i niemal tajemniczym krajem. Rozległe lodowce, kaskady rzek, duże lasy z licznymi wysokimi rododendronami, bujną dżunglą i zielonymi polami ryżowymi przewyższają niewiarygodną wielkość gór.

Ludność 31,5 mln
Stolica Katmandu
Język Język nepalski i lokalny
Flaga Nepalu to jedyna flaga na świecie, która nie jest prostokątna
Ciekawostki

W Dolinie Katmantu na powierzchni zaledwie 15km2 znajduje się siedem miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa Unesco.

Podczas festiwalu Dasain smoki zasłaniają niebo. Puszczane są w niebo z prośbą do bogów, aby nie zsyłali już więcej deszczu.

Geografia Nepalu

Nepal można podzielić na cztery bardzo różne strefy. Najdalej na północ leżą Himalaje Wysokie z najwyższym szczytem świata Mount Everest o wysokości 8848 m n.p.m. Panuje tu klimat polarny, a śnieg utrzymuje się cały rok. Dalej na południu znajdują się Himalaje Małe, z zaśnieżonymi szczytami, ale również z zamieszkanymi dolinami. W trzeciej strefie góry zmieniają się w wzniesienia z iglastymi drzewami i dziko rosnącymi ziołami. A najdalej na południu znajduje się wąski pas z polami uprawnymi ryżu i trzciny cukrowej, poza nimi są bagna, dżungla, a w niej tygrysy, pantery oraz rzadkie indyjskie nosorożce. Szlaki komunikacyjne w Nepalu to skomplikowana sieć ścieżek łączących doliny i wioski. Piesze szlaki przypadną do gustu każdemu entuzjaście wędrówek. Prowadzą przez pola ryżowe, lasy i zaśnieżone górskie przełęcze. Można natknąć się w nich na zapomniane symbole religijne osadzone w romantycznej scenerii.

Ludność Nepalu

Mimo wielu buddyjskich symboli, które na pewno mijać będziemy się podczas wędrówki, większość Nepalczyków wyznaje hinduizm. Budda narodził się w Nepalu. Jego nauki były tu powszechne aż do czasu, gdy na te tereny przybyli hinduiści z północnych Indii. W krótkim czasie stali się większością. Posągi buddy zostawiono nietknięte, gdyż miały również znaczenie w hinduizmie. Ludność Nepalu dzieli się na 11 plemion. Przedstawiciele potomków przybyszów z północnych Indii uważają siebie za lepszych od tybetańskich buddystów.

Atrakcje Nepalu

Nepal jest krajem wędrowców, a ponieważ do wielu miejsc można dojść tylko na piechotę, wycieczka do Nepalu prawie zawsze zawiera porcję wędrowania. Jeśli mamy wędrować na wysokościach, trzeba na siebie uważać i przeznaczyć parę pierwszych dni na aklimatyzację. Nagroda pojawia się od razu w postaci najwspanialszych na świecie widoków, ale nie wszystkie trasy wymagają umiejętności na poziomie wspinaczki wysokogórskiej. Nawet jeśli nie interesują Was tygodniowe wędrówki, istnieje wiele innych opcji spędzenia ciekawych wakacji w Nepalu. W Daman zobacz widok na Mount Everest. Przekonaj się, dlaczego hipisi pielgrzymowali do Katmandu. Zaopatrz się w modlitewne flagi i inne buddyjskie pamiątki w Pokharze. Bądź świadkiem, jak tybetańscy pielgrzymi w religijnym uniesieniu rzucają się na ziemię przed Boudhanath. Zobacz jak w świątyni Dakshinkali ubodzy Nepalczycy wyznający hinduizm składają w ofierze bogini Kali drogocenne dary - jaki, kozy czy kurczaki. Wybierz się na safari do Narodowego Parku Chitwan i zobacz słonie, nosorożce, małpy oraz niezliczone ilości ptaków. Każda podróż do Nepalu zapewnia cały szereg wyjątkowych i niezapomnianych wrażeń.

Nepal i Bhutan - największe atrakcje Himalajów

Piękna natura i wyjątkowa kultura widoczna w małych wioskach, jak i stolicach Katmandu i Thimphu, gdzie pagody i świątynie stanowią najważniejsze atrakcje.

  • 08-10-2024
  • 13 dni
  • 26 998,–
od Warszawa
Udostępnij