Wybierz się w podróż do Indii

Indie to fascynujący tygiel nowoczesnego stylu życia i sięgającej wiele tysięcy lat tradycji, w którym kramiki z regionalnymi potrawami i starożytne świątynie stoją po sąsiedzku z domami handlowymi ze stali i szkła. Po ulicach indyjskich miast nieśpiesznie snują się święte krowy, dzieląc miejsce z kobietami ubranymi w sari, hałaśliwymi autorikszami i dostojnymi taksówkami Hindustan Ambassador. Indie uwodzą wyjątkowo znakomitym dziedzictwem kulturowym, bogactwem architektury i sztuki oraz malowniczymi krajobrazami rozpościerającymi się od niebotycznych Himalajów po południowoindyjskie bujne lasy deszczowe, zamieszkane przez rozmaite gatunki zwierząt. Charakterystyczną dla Indii feerię barw, nastrojów, dźwięków i zapachów trzeba poczuć wszystkimi zmysłami.

Liczba ludności 1,26 mld
Stolica New Delhi
Język Hindi i angielski
Flaga Indii ma kształt prostokąta o trzech kolorach: szafranowy oznacza odwagę, biały prawdę, a zielony płodność.
Ciekawostki
Protoplastą indyjskiej wytwórni filmowej Bollywood był istniejący w latach 30. XX wieku Tollywood, który reprezentował przemysł filmowy w Kalkucie.
Z Indii wywodzą się szachy – królowa wszystkich gier. Pola szachownicy i pionki mają nawiązywać do boga Śiwy.

Geografia Indii

Dawniej Indie były określeniem całego Dalekiego Wschodu. Dzisiejsze Indie powstały dopiero po opuszczeniu kraju przez Brytyjczyków w 1947 roku. Indie podzielone są na 28 stanów, choć ze względu na ogromne kontrasty przypominają bardziej mały kontynent niż pojedynczy kraj. Już sama przyroda jest tak zróżnicowana, że nie mieści się w granicach przyjętych dla jednego państwa. W najbardziej wysuniętej na północ części kraju królują niepodzielnie monumentalne Himalaje z rozległymi obszarami leśnymi i żyznymi zboczami. Na zachodzie kraju rozciąga się skrajnie sucha i opustoszała pustynia Thar, a na wschodzie stany Bengal i Assam zatopione są w tropikalnym lesie deszczowym, który uznano za najbardziej wilgotne miejsce na ziemi. Im dalej na południe, tym klimat jest bardziej suchy. Strefy nadbrzeżne zdobią urokliwe piaszczyste plaże i idylliczne laguny.  Fauna Indii, ze względu na dużą rozciągłość kraju, jest bardzo bogata, lecz niestety wiele gatunków, takich jak tygrys, słoń, lew i lampart, jest poważnie zagrożonych wyginięciem. Znaczna jest natomiast populacja bydła, którego hinduizm nie pozwala zabijać i spożywać, a które przemieszcza się po ulicach miast niczym wędrowne sanktuaria.

Atrakcje Indii

Trasą proponowaną w ramach wielu wycieczek do Indii jest tzw. Złoty Trójkąt, czyli obszar rozciągający się pomiędzy miastami Delhi, Dżajpur i Agra w północnych Indiach, w którym historia przeplata się z dynamiczną wielobarwną kulturą. Tętniąca życiem stolica Indii, Delhi, łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość, podczas gdy na obrzeżach miasta wiejska codzienność toczy się tym samym rytmem od niepamiętnych czasów. Dżajpur, „różowe miasto”, jest stolicą pięknego Radżastanu, a w Agrze można zobaczyć jedną z najbardziej imponujących budowli – wspaniały Tadż Mahal. Odwiedzających Indie miłośników przyrody powinien zainteresować Park Narodowy Ranthambore z rezerwatem tygrysów, w którym można zgłębić bogaty świat fantastycznych roślin i zwierząt. Latem na turystów czeka buddyjska kraina Ladakh, zwana Małym Tybetem. Ladakh leży wysoko w Himalajach, a liczne szlaki turystyczne prowadzące przez jedyne w swoim rodzaju tereny górskie są gwarancją wyjątkowych doznań. Nie bez powodu do Indii przyjeżdżają turyści z całego świata, chcący poznać pasjonującą historię, starożytną kulturę i gościnność tutejszych mieszkańców.

Ludność

Indie z populacją liczącą 1,1 mld mieszkańców są drugim państwem na świecie pod względem liczby ludności. Większą populację mają tylko Chiny, których powierzchnia jest trzy razy większa niż powierzchnia Indii. Zdecydowana większość ludności wyznaje hinduizm, który wyznacza etos całego społeczeństwa, zwłaszcza poprzez system kastowy, oficjalnie zniesiony ponad 50 lat temu. Obok Hindusów w Indiach żyją wyznawcy wszystkich głównych religii świata. To tutaj powstały buddyzm, dżinizm, sikhizm i hinduizm.

Indie wycieczki

 • Indie - Klejnot Imperium

  Złoty Trójkąt Indii: New Delhi, Jaipur i Agra z Taj Mahal, a także rezerwat tygrysów bengalskich w P.N. Ranthambore, potężne forty i pałace maharadżów.

  4,6
  • 4 terminy
  • 10 dni
  • Od 8 498,–
  od Warszawa
 • DLA SINGLI

  Magiczne Indie – solo, ale w grupie

  Wybierz się w kulturową podróż po północnych Indiach, odwiedzając święte miasta, fascynujące świątynie i piękne pałace Złotego Trójkąta Indii

  4,5
  • 12-02-2025
  • 10 dni
  • 10 998,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij