Wybierz się w podróż do Wietnamu

Wietnam jest wyjątkowo atrakcyjnym przyrodniczo krajem, który zawdzięcza swoje piękno między innymi rozłożystej delcie rzeki Mekong, górom wapiennym w zatoce Ha Long, malowniczym wybrzeżom i zielonym tarasom ryżowym. Dopełnieniem walorów wietnamskich krajobrazów są świątynie, tętniące kolorami ulice i fascynujące górskie plemiona pochodzenia tybetańskiego i mongolskiego.

Liczba ludności 95 mln
Stolica Hanoi
Język Wietnamski
Pięć ramion gwiazdy symbolizuje robotników, chłopów, żołnierzy, inteligencję i młodzież
Ciekawostki
Wietnam jest największym na świecie eksporterem orzechów nerkowca, które stanowią 37% sprzedaży na rynkach całego świata. Z Wietnamu pochodzi także 1/3 światowych zasobów czarnego pieprzu.
Ho Chi Minh oznacza "ten, który niesie światło". Był to pseudonim noszony przez wietnamskiego działacza niepodległościowego, który urodził się jako Nguyen Tat Thanh i sam nadał sobie ten przydomek tuż przed objęciem prezydentury Demokratycznej Republiki Wietnamu.

Geografia Wietnamu

Wietnam rozciąga się na długości 1600 km od północy na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu Indochińskiego. Jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem geograficznym, ponieważ jego część południowa leży w strefie klimatu tropikalnego, a północna monsunowego. Trzy czwarte powierzchni kraju pokrywają wyższe i niższe pasma górskie, a jedną czwartą stanowią obszary nisko położone wokół dwóch największych rzek: Song Hong (Czerwona Rzeka) i Mekong z żyznymi rozlewiskami w jej delcie. Delty obydwu rzek i prawie całe wybrzeże są zapełnione polami ryżowymi, na których kobiety w dużych stożkowych kapeluszach troskliwie pielęgnują życiodajne rośliny. Wysokie góry na północy są poprzecinane gęstą siatką rzek i strumieni. Głębiej na południu znajduje się płaskowyż Annam o wysokości do 1000 metrów, porośnięty drzewami hebanowymi, tekowymi i różanymi. Długą linię wybrzeża, ciągnącego się wzdłuż Zatoki Tonkińskiej i Morza Południowochińskiego, urozmaicają pagórki, wydmy i piękne piaszczyste plaże.
Smacznego!

Klimat Wietnamu

Ze względu na panujący tu tropikalny klimat monsunowy pod względem pogodowym każda pora roku jest dobra na odwiedzenie Wietnamu. W niektórych częściach kraju pogoda bywa gorsza, w innych lepsza. W Hanoi i okolicach panują chłodne zimy z temperaturami spadającymi do 10°, podczas gdy na południu przez cały rok utrzymuje się tropikalny klimat z temperaturami wynoszącymi 25-30°. W okresie od czerwca do października wieje monsun, który przynosi ulewne deszcze z dużą wilgotnością powietrza. Na obszarach południowych pora deszczowa trwa nieco dłużej.

Historia Wietnamu

Wietnam jest państwem komunistycznym zamieszkanym przez 84 miliony mieszkańców, z których większość stanowią wyznawcy buddyzmu i taoizmu. Niewielka część ludności wyznaje katolicyzm, a 50 różnych plemion rdzennych kultywuje własne religie i język. Zanim Wietnam w XVIII wieku zajął dzisiejsze terytorium, był podzielony na dwie mniejsze strefy. Wietnam Północny należał do Chin, a obszar wokół delty Mekongu na południu znajdował się pod panowaniem Imperium Khmerów na terenie dzisiejszej Kambodży. W środku leżało państwo zaborczego ludu Czamów. Od połowy XIX wieku Wietnam wraz z Laosem i Kambodżą był częścią Indochin Francuskich. Ludność wietnamska marzyła o wyzwoleniu się spod rządów europejskich kolonistów, więc gdy w 1930 roku Ho Chi Minh powołał do życia wietnamską partię komunistyczną, ruch niepodległościowy przybrał na sile. Jako że wietnamski ruch komunistyczny okazał się być na tyle potężny, by stawić opór nie tylko Francji, ale i Stanom Zjednoczonym, rozpoczęła się trwająca 15 lat wyniszczająca wojna wietnamska. Tuż po jej zakończeniu nastąpiło połączenie Wietnamu Południowego i Północnego w Demokratyczną Republikę Wietnamu, która zdołała nawiązać przyjazne stosunki zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i swoim odwiecznym wrogiem, Chinami. Za sprawą boomu gospodarczego Wietnamu zainteresowanie Chin tym krajem znacznie wzrosło. Na przekór wszystkiemu komunistyczny Wietnam jest jedną z najprężniej rozwijających się gospodarek świata i ma ponad 8% wzrostu gospodarczego rocznie.
Grobowiec cesarza Khai Dinh w pobliżu Hue

Atrakcje Wietnamu

Jednym z czynników napędzających dynamiczny rozwój wietnamskiej gospodarki jest duża popularność Wietnamu wśród miłośników żeglarstwa na całym świecie. Wietnam kusi zarówno żeglarską kulturą, przyrodą, jak i przyjemną atmosferą. Pod wieloma względami jednym z najsłynniejszych obiektów przyrodniczych Wietnamu jest słynna Zatoka Ha Long. Około 3 tysięcy wapiennych słupów w rozmaitych kształtach i rozmiarach wyłania się nad niebiesko-zieloną taflą wody, tworząc swoisty skalny labirynt. Ten przyrodniczy cud natury o niemalże magicznej atmosferze został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejną atrakcją Wietnamu są ciekawe miasta z historią sięgającą kilkuset lat. Warto wybrać się na starówkę w Hoi An, pełną dobrze zachowanych perełek architektury, i przejść się urokliwymi bulwarami z czasów francuskich w Hanoi. Na turystów czekają piękne świątynie, naturalne jeziora, liczne trasy rowerowe i słynna pagoda stojąca na jednym filarze. Równie warte odwiedzenia jest Can Tho, główne miasto w delcie Mekongu. Na tutejszych pływających targach można kupić rozmaite produkty i uprawy z obszaru delty. Ho Chi Minh City, czyli dawny Sajgon, to tętniące życiem miasto "dobra i zła".

W pobliżu Ho Chi Minh znajdują się słynne tunele Cu Chi, które zostały zbudowane przez żołnierzy Wietkongu w latach 1940-1960. Ponieważ w tym czasie wojna wietnamska osiągnęła zenit, tunele pokryły znaczną część terytorium kraju aż do granicy z Kambodżą. W samej prowincji Cu Chi sieć podziemnych korytarzy liczy około 250 km.

Osobom lubiącym spędzać wakacje aktywnie Wietnam ma do zaoferowania znakomite pola golfowe. Na małej wyspie niedaleko Hanoi znajduje się pole golfowe Kings Island Golf Course. Woda obecna w wielu dołkach pola sprawia, że gra staje się jeszcze ciekawsza. Dalej na południe leży miasto Da Lat ze słynnym polem golfowym. Zbudowany w 1922 roku i gruntownie odnowiony w 1990 roku obiekt jest obecnie arcydziełem najwyższej klasy.

Zatoka Ha Long

Wietnam wycieczki

 • Dzień dobry Wietnam!

  Poznaj tętniące życiem miasto Ho Chi Minh (dawny Sajgon), tunele Cu Chi, Deltę rzeki Mekong, a następnie przez 5 dni odpoczywaj na plaży w Mui Ne

  4,3
  • 2 terminy
  • 14 dni
  • Od 8 998,–
  od Warszawa
 • Zachwycający Wietnam

  Poznaj największe atrakcje Wietnamu czyli najważniejsze miasta: Hanoi, Hoi An, Hué i Ho Chi Minh, Deltę rzeki Mekong oraz weź udział w rejsie po Zatoce Ha Long

  4,7
  • 8 terminy
  • 13 dni
  • Od 12 598,–
  od Warszawa
 • Angkor - imperium w głębi dżungli

  Wycieczka śladami dziedzictwa kulturowego Khmerów przez Tajlandię, Kambodżę i Wietnam, zwiedzanie m.in. słynnego Angkor Wat oraz rejs rzeką Mekong

  4,8
  • 4 terminy
  • 15 dni
  • Od 12 998,–
  od Warszawa
 • Rejs po rzece Mekong

  Popłyń w niezapomniany rejs z Ho Chi Minh City w Wietnamie do Angkor Wat w Kambodży na pokładzie wygodnego statku rzecznego, a na koniec odwiedź jeszcze Bangkok

  4,8
  • 17-02-2025
  • 16 dni
  • 20 998,–
  od Warszawa
Udostępnij