Informacje Czechy

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje, które przydadzą się podróżującym do Czech
  • Język Czeski
  • Stolica Praga
  • Ludność 10, 1 mln
  • Religia Ateiści, rzymskokatolicy, protestanci, prawosławni
  • Waluta Korona czeska (CZK)
  • Powierzchia 78.866 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Czechy leżą w tej samej strefie czasowej co Polska i obowiązuje tu czas letni oraz czas zimowy.

Transport

Po Pradze podróżuje się głównie metrem i tramwajami, a autobusami raczej na obrzeżach miasta.

Finanse

W Pradze dobry obiad z piwem kosztuje ok. 100-200 złotych. Ceny w kraju są korzystniejsze – za taki sam obiad zapłacisz ok. 70-90 złotych.

Karty płatnicze

W Czechach akceptowane są karty American Express, Diners Club, Eurocard, MasterCard i Visa. Gotówkę można wypłacić w bankomatach z kart Eurocard, MasterCard i Visa lub wymienić na lokalną walutę w kantorze.

Napiwki

W Czechach zwykle pozostawia się napiwki. Normą jest zaokrąglanie rachunków w górę, a w restauracjach typowy napiwek wynosi 10% kwoty rachunku. Po więcej praktycznych informacji zajrzyj do programu wycieczki Albatros Travel.

 

Elektryczność

W Czechach gniazda mają napięcie 220V.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Czech to +420. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Higiena

Unikaj picia wody z kranu, najlepiej kupuj wodę butelkowaną. Warto zabrać żel dezynfekujący dłonie (dostępny w aptekach). Unikaj picia wody z kranu, najlepiej kupuj wodę butelkowaną. Warto zabrać żel dezynfekujący dłonie (dostępny w aptekach).

Palenie tytoniu

Obowiązują te same ograniczenia palenia tytoniu co w Polsce.

Kultura

Zwiedzanie kościołów wymaga odpowiedniego stroju. Nie są odpowiednie krótkie spodnie, spódniczki czy odkryte ramiona.