Wybierz się w podróż do Czech

Najważniejszym punktem wizyty w Pradze i Czechach jest spacer po Moście Karola. Siedzący tu artysta wprawnym ruchem pędzla nakłada na płótno farbę, a ręka jego podąża za rytmem wygrywanym przez ulicznych muzyków. Maluje most z własnej perspektywy, a na drugim planie mieniącą się na wzniesieniu „dzielnicę” królewską, przepływającą poniżej Wełtawę oraz zakochaną parę, która zatrzymała się przed jednym z posągów chrześcijańskich świętych. Jedyne, czego nie może uchwycić pędzlem, to brzmienie muzyki i gwarna atmosfera kafejki poniżej mostu.

Ludność 10,1 mln
Stolica Praga
Język Czeski
Czeska flaga nawiązuje do tradycyjnych barw bohemy: bieli, niebieskiego i czerwieni.
Ciekawostki
Najznamienitszy mieszkaniec Pragi, pisarz Franz Kafka, nie życzył sobie publikowania swoich książek. Na szczęście jego przyjaciel Max Brod sprzeciwił się woli pisarza i doprowadził do publikacji wszystkich jego rękopisów.
W Czechach nie ma zwyczaju odwiedzania grobów zmarłych w Dzień Wszystkich Świętych, tj. 1 listopada. Zamiast tego wybiera się na cmentarz w Wigilię Bożego Narodzenia.

Praga

Stolica Czech ma 1,2 miliona mieszkańców i tym samym jest największym miastem tego kraju. Praga skupia ok. 10% wszystkich mieszkańców Czech. Miasto leży na obu brzegach rzeki Wełtawa  (po czesku Vltava). Na zachodniej stronie rzeki rozpościerają się Malá Strana (mała strona) i Hradčany – wzniesienie słynące z zabytkowego zamku królewskiego, którego dachy wieńczy kopuła olbrzymiej gotyckiej Katedry św. Wita. Nieopodal grodu znajdują się także idylliczne domy z niskimi, kolorowymi komnatami, kiedyś mieszkania rzemieślników, później schronienie żołnierzy króla, a także domostwo słynnego Franza Kafki – za życia niezwykle skromnego człowieka, który dopiero po śmierci stał się dobrem narodowym i magnesem dla turystów.

Osoba pisarza jest upamiętniona się w wielu częściach Pragi, np. w żydowskiej dzielnicy Josefov położonej na Wschód od Wełtawy.  Tam na wykonanym z brązu pomniku Kafka przedstawiony jest w pozycji siedzącej na barkach człowieka bez głowy – być może jest to wizerunek świata pełnego absurdu lub alegoria alienacji kreowanej przez pisarza. W Josefovie znajdziesz kilka synagog, cmentarz żydowski i wiele wartych uwagi koszernych restauracji, które serwują koszerne dania, przygotowane zgodnie z wytycznymi judaizmu zebranymi w Torze.

Na Wschód od Wełtawy leży stare miasto (Staré Město) z wielkim głównym rynkiem (Staroměstské náměstí) o powierzchni 9000 m2. Tam, pod ratuszem i zegarem astronomicznym Pražský orloj w pełnych godzinach gromadzą się tłumy, by podziwiać teatr marionetek w muzyce zegara. Po tej samej stronie rzeki znajduje się nieco bardziej nowoczesna dzielnica Nové Město z Placem Wacława (Václavské náměstí), który jest doskonałym punktem handlowym i oferuje mnóstwo rozrywki. W tej dzielnicy znajduje się Teatr Narodowy i słynny teatr Laterna Magika, gdzie spektakle łączą elementy m.in. baletu, pantomimy, muzyki i filmu.

Czechy zachodnie

Miłośnicy filmu koniecznie powinni udać się do Karlowych Warów - co roku odbywa się tam międzynarodowy festiwal filmowy, na którym za najlepszy film wręczane są statuetki Kryształowego Globu. Miasto, nazywane było z niemiecka Karlsbad, to znane czeskie uzdrowisko. Czasy świetności tego miejsca przypadają na okres kilku wieków wstecz i chociaż nie przechadza się już po nim Beethoven, Schiller, Chopin czy Karol Marks, nadal przyciąga sławnych i maluczkich bogatymi w sole mineralne, gorącymi źródłami o temperaturze od 40 do 70°C.

Warto wybrać się też do miejscowości Márianske Lázné, również popularnego uzdrowiska albo zaplanować pobyt wellness w innym, mniejszym miasteczku Frantiskovy Lázné. Należy również odwiedzić średniowieczne miasto Loket Plzen z muzeum browarnictwa, w którym można posłuchać wielu ciekawostek o dumie Czechów - piwie. Polecamy odwiedzenie Parku Narodowego Sumava z największym czeskim jeziorem Lipno.

Bohemia południowa i wschodnia

Ten obszar na południu Czech kryje w sobie wiele starych zamków, a we wschodniej części wiele gotyckich kościołów, m.in. katedrę w Kutnej Horze. Region Bohemii jest znany przede wszystkim z produkcji kryształu. Warto zwiedzić muzeum szkła w Novym Borze lub w Harachovie. Drugie co do wielkości miasto Czech, Brno, położone jest w południowych Morawach. Wypoczynek umili spacer po najdłuższym czeskim deptaku, pełnym urokliwych kafejek i sklepików – oczywiście oferującymi kryształ we wszystkich kształtach i rozmiarach, jakie można sobie tylko wymarzyć.

Na przeciwległym krańcu kraju pobyt przyniesie również zupełnie odmienne i znacznie poważniejsze przemyślenia, bo historia pozostawiła tu obóz koncentracyjny i poświęcone mu muzeum w Theresienstadt, obrazujące jeden z najciemniejszych punktów na mapie Europy. Podróże po Czechach łączą w sobie przyjemność odpoczynku w uzdrowiskach, niezapomniane przeżycia kulturalne i piękno natury.

Udostępnij