Wybierz się w podróż do Helsinek

W zatłoczonej saunie pot spływa po nagich ciałach, a ludzie wchodzą i wychodzą z pomieszczenia grzewczego bez centymetra odzienia. Fiński wynalazek wciąż ma wielu zwolenników w ojczyźnie i będąc w Helsinkach koniecznie należy zafundować sobie to doświadczenie. Istnieje jeszcze jednak wiele innych powodów, dla których warto wybrać się do stolicy Finlandii. To wspaniała architektura i design.

Ludność 1,3 miliona osób
Data powstania miasta 1550 rok
Język fiński, szwedzki
Korona w herbie Helsinek nawiązuje do historycznego związku z monarchią szwedzką
Ciekawostki

W Finlandii językami urzędowymi są fiński i szwedzki. 92% mieszkańców posługuje się fińskim jako językiem ojczystym. 6% mieszkańców posługuje się szwedzkim.

Helsinki to jedno z niewielu miast na świecie, w których można zobaczyć zorzę polarną, jednak warunkiem koniecznym do tego jest pogodny dzień.

Kulinaria i architektura

W tej pięknie urządzonej restauracji w samym sercu Helsinek można zjeść obfite dania rybne na tle niebieskiej ściany z motywem koników morskich. Stylowe wnętrze jest częścią tego doświadczenia kulinarnego. Zostało ono stworzone przez światowej sławy, nieżyjącego już fińskiego architekta Alvara Aalto. Restauracja Sea Horse na Kapteenikatu istnieje od 1934 roku i jest jedną z najbardziej tradycyjnych restauracji w stolicy Finlandii - ale Alvar Aalto pozostawił swój ślad również w wielu innych miejscach w Helsinkach.
Aalto jest także architektem największej sali koncertowej i centrum kongresowego w Finlandii - pokrytej marmurem Finlandia Hall na Mannerheimintie, węźle komunikacyjnym Helsinek.

Niedaleko Helsinginkatu (dwukilometrowej głównej ulicy Helsinek) znajduje się inny wspaniały budynek i muzyczna świątynia, Opera Fińska.

Finlandia Hall - budynek wielofunkcyjny w Helsinkach, mieszczący salę koncertową i centrum konferencyjne.

Światowej sławy design

Finlandia była hojnym współtwórcą jednych z najciekawszych projektów - Muminków czy noży Fiskars. W stolicy Finlandii jest wiele okazji do zakupu szklanej biżuterii, na przykład Aarikka ( Aarikka to znana, fińska marka lifestylowa znana z okrągłych kształtów, wyrazistego skandynawskiego stylu i drewna). Jeśli interesuje Cię cała historia fińskiego designu, odwiedź wielkie muzeum designu w Helsinkach na Korkeavuorenkatu, które prezentuje nowoczesny fiński design z perspektywy historycznej.

Muzeum designu w Helsinkach to jedno z najstarszych europejskich muzeów poświęconych tematyce wzornictwa

Sauna

Innym fińskim wynalazkiem jest sauna, a podczas pobytu w Helsinkach będzie mnóstwo okazji, aby wypróbować pobyt w niej w towarzystwie osób, którzy naprawdę wiedzą o saunach wszystko. Sauna bowiem dla Finów jest elementem tradycji i jedną z najpopularniejszych form powszechnie dostępnej rozrywki.Korzysta się z niej od najmłodszych lat do późnej starości. Jedną z najpiękniejszych saun jest Urjönkadun Uimahalli - okazała łaźnia w stylu art-deco z lat 20-tych XX wieku z kilkoma różnymi rodzajami saun i basenem. Polecamy!

Sauna w Helsinkach

Imponująca sztuka sakralna

Na Placu Senackim - Senaatintori - w historycznym centrum Helsinek można zobaczyć ogromną katedrę św. Mikołaja, jeden z najwspanialszych zabytków Helsinek, zbudowany w połowie XIX wieku. Została ona zaprojektowana przez architekta C. L. Engela, który zaprojektował również piękne otaczające ją budynki: Dom Senatu, Budynek Uniwersytetu i Bibliotekę Narodową Finlandii. Wśród innych budynków kościelnych w Helsinkach warto zwrócić uwagę na Kościół Trójcy Świętej, który pochodzi z 1827 roku i jest najstarszym kościołem prawosławnym w Helsinkach. Inna prawosławna świątynia, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, pięknie położona na klifie przy porcie i dobrze wyposażona w rosyjski ikonostan, jest również warta odwiedzenia, podobnie jak wyjątkowy kościół luterański Temple Square Church, wkomponowany w klif w 1969 roku.

Katedra w Helsinkach

Historia

Poznaj historię Finlandii w Muzeum Narodowym przedstawicym historię Finlandii od czasów prehistorycznych do współczesności  i odwiedź niektóre z pięknych wysp wokół Helsinek. Najważniejszą z nich jest wpisana na listę UNESCO Soumenlinna, która zbudowana jest na kilku małych wyspach i służyła do obrony miasta przed atakami ze strony Rosji, ale obecnie jest popularnym miejscem wycieczek i pikników. Inne interesujące wyspy wokół Helsinek to Seurasaari na północ od centrum miasta ze skansenem i starymi fińskimi domami oraz nieco większa Korkeasaari, która jest połączona z lądem a znajduje się na niej Helsińskie Zoo.

Fińskie Muzeum Narodowe w Helsinkach

Piękne parki

Helsinki są również domem dla kilku pięknych parków - warto wybrać się na spacer po Esplanadi, gdzie latem wiele osób opala się na trawnikach, lub napić się kawy i cieszyć wakacjami i widokiem na morze z kawiarni w parku Kaivopuisto. Warto odwiedzić okolicę zatokiTöölönlahti w pobliżu Finlandia Hall i Opery, miejsce spotkań młodzieży - park Sinebrychoff w dzielnicy Punavuori, Park Narodowy Nuuksio położony wokół zamożnej dzielnicy Espoo i bardzo duży park Keskuspuisto położony w pobliżu Stadionu Olimpijskiego. Stadion został zbudowany pod koniec lat trzydziestych XX wieku i miał zostać wykorzystany na Igrzyska Olimpijskie w 1940 roku, ale zostały one przełożone na 1950 rok z powodu II wojny światowej. Wieża o wysokości 70 metrów oferuje piękne widoki na Helsinki, a na jej terenie fińskie triumfy świętowane są w Fińskim Muzeum Sportu. Narodowy sport, jakim jest hokej na lodzie, jest również powszechnie uprawiany w całym mieście - gdy nadchodzi zima, łyżwy i kije wiodą prym, a mecze rozgrywane są na wielu odkrytych lodowiskach.Stolica Finlandii to miasto kontrastów - zachwycające nowoczesnymi konstrukcjami architektonicznymi oraz starymi, klasycznymi budowlami. Helsinki są miejscem, gdzie żyje się świetnie, a mieszkańcy są jednymi ze szczęśliwszych na świecie.
 

Kaivopuisto, pot. Kaivari – piękny park w Helsinkach.