Wybierz się w podróż do Rzymu

Podróż do Wiecznego Miasta rozpoczęła się dla nich wspaniale. Zaledwie wkroczyły na Via Condotti, a już poczuły atmosferę luksusu i mody. Młode dziewczyny, z torebkami od Gucci, śmiało kroczyły ulicami Rzymu. Ich uwaga skupiona była na mijających przechodniach, których styl starannie rejestrowały w pośpiechu na swoich aparatach.

W oddali zauważyły dwóch chłopaków przejeżdżających na Vespach. Bez zaskoczenia, zatrzymali się, by rzucić komplement, zanim zniknęli gdzieś dalej. Było to typowe dla tej części miasta. To sobotnie popołudnie było standardowe - Rzymianie ubrani na zakupy, celebrujący tygodniowy odpoczynek.

Wieczór zbliżał się wielkimi krokami, a z nim konieczność prezentacji nowych zdobyczy - być może na szczycie Termini, by pochwalić się nowymi zakupami, lub w jednej z wyśmienitych restauracji Rzymu, gdzie na stołach gosciły najwyższej jakości potrawy. To wakacje w sercu włoskiej stolicy - zanurzone w modzie, smaku i kulturze tego niesamowitego miejsca.

 

Ludność 2,9 miliona osób
Data powstania miasta 753 r. p. n. e.
Język włoski
Flaga Rzymu
Ciekawostki

Symbol SPQR, znajdujący się w całym Rzymie, oznacza „Senatus Populusque Romanus”, co oznacza „Senat i naród rzymski”

 

Co roku do Fontanny di Trevi turyści wrzucają około 1,3 miliona euro? Pieniądze są zbierane każdego wieczoru i przekazywane organizacjom non-profit.

Fontanna di Trevi

Najmłodsze gwiazdy piłki nożnej w okolicy rywalizują o wyrzucenie zawodników z drużyny AS Roma. Bramki składają się z dwóch wąskich linii narysowanych kredą na fasadach w kolorze ochry. Powyżej, suszone pranie fruwa po drugiej stronie ulicy, a kilka bloków dalej słychać to, co brzmi jak gwałtowna kłótnia - choć może to też być wyznanie miłości. Santa Maria in Trastevere, stary piękny kościół w dzielnicy robotniczej, stoi spokojnie, a za rogiem saksofonista ćwiczy przed wieczornym występem w jednym z rzymskich klubów jazzowych.

Spacer po Trastevere przypomina odgrywanie drugoplanowej roli w filmie Felliniego, ale najsłynniejszą sceną filmu jest niewątpliwie ta, w której Anita Ekberg kąpie się w Fontannie di Trevi w „La Dolce Vita”. 250-letnia Fontanna di Trevi na Piazza di Trevi przy Via del Tritone reprezentuje Neptuna i nadal jest jedną z największych fontann Rzymu. Istnieje tradycja wrzucania monet na dno fontanny – mówi się, że jeśli to zrobisz, możesz mieć pewność, że wrócisz do Rzymu. Prawda czy nie, sądząc po liczbie monet na dnie, wielu wydaje się traktować to powiedzenie bardzo poważnie.

 

Fontanna di Trevi

Moda i biznes

Brzęk monet słychać w kasach sklapowych na Via Condotti, najbardziej znanej ulicy w Rzymie, gdzie duże domy mody posiadają swoje flagowe sklepy - znajdują się tu Armani, Louis Vuitton, Gucci, Bvlgari, sklepy modowe również gromadzą się wokół rogu Via del Corso oraz u podnóża innej z ważnych atrakcji Rzymu, czyli Schodów Hiszpańskich. To nie tylko popularne miejsce spotkań, ale również często miejsce pokazów znanych projektantów mody. Jeśli nie chcesz zbytnio zajmować się tego typu aktywnościami, możesz zamiast tego wypić kawę w najbardziej znanej kawiarni w dzielnicy mody, na Via Condotti, Antico Caffé Greco, która kiedyś była miejscem spotkań wielkich artystów różnych epok, takich jak Goethe, Lord Byron, H.C. Andersen.

Wypij także espresso, macchiato lub cappuccino na kolorowych, zawsze tętniących życiem placach, takich jak Piazza del Fico i Piazza Navona, oraz doświadcz więcej kulinarnych przygód na jednym z wielu rzymskich targów, na przykład na ponad stuletnim Mercato Testaccio na Piazza Testaccio, gdzie pod zadaszonymi straganami handluje się świeżymi warzywami, świeżo złapaną rybą czy apetycznym mięsem.

 

Via Condotti

Watykan

Wakacje w Rzymie to również doskonała okazja do jedzenia w licznych znakomitych restauracjach, począwszy od ekskluzywnej dzielnicy Parioli przy Villa Borghese, aż po nieco zaniedbane w przeszłości okolice dworca Termini, które obecnie posiadają zarówno najwyższej jakości restauracje, jak i wykwintne kluby nocne.

Katolicki Rzym ma oczywiście swoje centrum w Państwie Watykańskim, gdzie oprócz samego papieża i kolorowej Gwardii Szwajcarskiej znajduje się wiele światowych skarbów sztuki. Odwiedź Muzea Watykańskie przy Via delle Mura Vaticane, a przede wszystkim przepiękną Kaplicę Sykstyńską. Dekoracja sufitu została stworzona przez renesansowego artystę Michała Anioła w latach 1508-1512, również Michał Anioł jest autorem słynnej sceny Stworzenia Adama oraz fresku Sądu Ostatecznego.

 

Muzea Watykańskie

Bazylika św. Piotra

Podróż do katolickiego Rzymu i do Watykanu obejmuje oczywiście wizytę w Bazylice św. Piotra, której budowa trwała 150 lat. Widok z dachu Bazyliki na Plac św. Piotra i złote budynki Rzymu jest imponujący, ale wymaga odwagi, by wspiąć się po 537 krętych schodach wąskimi pionowymi korytarzami.

 

Bazylika św. Piotra

Starożytność

Podróż do historycznie Rzymu jest niezapomnianym doświadczeniem, które obejmuje odwiedzenie Panteonu, słynnych akweduktów Cezara, malowniczych katakumb wzdłuż Via Appia Antica, tajemniczego Forum Romanum oraz imponującego Koloseum, największego na świecie amfiteatru na Placu Koloseum (Piazza del Colosseo). To właśnie tam w dawnej stolicy Rzymu rozgrywały się dramatyczne, hałaśliwe i pełne krwi walki na śmierć i życie.

Warto także wybrać się metrem do Fermi, aby zobaczyć fascynującą architektoniczną perełkę - Kwadratowe Koloseum w dzielnicy EUR (Esposizione Universale di Rome). To jedno z najwybitniejszych osiągnięć w architekturze faszystowskiej. Planowano, że EUR będzie gospodarzem Wystawy Światowej w 1942 roku, jednak z powodu II wojny światowej nie doszło do jejrealizacji.

Obecnie Rzym jest domem dla 2,9 miliona mieszkańców, ale każdego roku odwiedzają go tłumy turystów. Rzym, przyciąga bowiem nie tylko miłośników mody, kuchni i architektury, ale także tych, którzy pragną odkryć historię tego niezwykłego miasta.

 

 

Koloseum

Nowy Rok w Rzymie

Powitaj Nowy Rok w wiecznym mieście – Rzymie. Poznaj jego największe atrakcje i daj się uwieść niepowtarzalnemu urokowi tego wspaniałego miasta

4,2
  • 29-12-2024
  • 5 dni
  • 4 898,–
od Warszawa