Wybierz się w podróż do Nicei

To piąte co do wielkości miasto we Francji, pięknie położone nad riwierą między górami a wybrzeżem, z dobrymi restauracjami, przytulnymi kawiarniami, piękną architekturą i przede wszystkim światowej klasy muzeami sztuki, Nicea to znacznie więcej niż urokliwe miasteczko nadmorskie.

Z 350 000 mieszkańców, Nicea, w przeciwieństwie do innych nadmorskich kurortów Lazurowego Wybrzeża, jest dynamicznym i kosmopolitycznym miastem, które tętni życiem przez cały rok. Nowoczesne, zasilane bateriami tramwaje płynnie przemieszczają się przez miasto, które stanowi świetne połączenie nowoczesności z historią.

W centrum znajduje się stare miasto z przytulnymi restauracjami, specjalistycznymi sklepami i targiem kwiatowym, a tuż obok słynny deptak nadmorski, Promenade des Anglais, który przyciąga turystów swoim urokiem.

Na wzgórzach na północy znajduje się dzielnica Cimiez, która charakteryzuje się futurystyczną architekturą. To miejsce obfituje w muzea. Można tam między innymi odwiedzić wspaniałe Le Musée Matisse oraz Le Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain, gdzie prezentowane są prace artystów takich jak Yves Klein.

Nicea dosłownie znajduje się po środku, między górami na północy a morzem na południu. To doskonała baza wypadowa do zwiedzania sąsiednich nadmorskich kurortów oraz fascynujących wiosek w otaczających górach, takich jak Saint-Paul-de-Vence, uznawany za prawdziwy klejnot w koronie Lazurowego Wybrzeża.

Ludność 344.000
Data powstania 350 r. p. n. e.
Język Francuski
Nicea to miasto pełne życia, które jest dostępne cały rok
Ciekawostki

Nicea słynie ze słynnej Promenady Anglików. Promenada została pierwotnie zbudowana w XIX wieku, aby przyciągnąć zamożnych angielskich turystów, którzy często odwiedzali Niceę ze względu na jej łagodny klimat i wspaniałe krajobrazy.

 

Miasto Nicea słynie z karnawału, który odbywa się co roku w lutym lub marcu. Kolorowe platformy, parady, muzyka i taniec sprawiają, że karnawał przyciąga turystów z całego świata.

Atrakcje miasta

Ikoniczny deptak Promenade des Anglais zazwyczaj jest pełen ludzi siedzących na ławkach i spoglądających na morze, jeżdżących na rolkach, wyprowadzających psy lub spacerujących po pięknej alei palmowej.

Historia zabytków miasta sięga lat 20. XIX wieku, gdy mieszkańcy Nicei żyli w ubóstwie i zaniedbaniu. Dzięki finansowej pomocy zamożnych, lecz cierpiących na reumatyzm Anglików, którzy cenili sobie południowofrancuski klimat nadmorski, stworzono to, co później stało się charakterystycznym symbolem miasta. W podziękowaniu za ich wsparcie, aleja została nazwana Promenadą Anglików.

Przy promenadzie znajduje się wiele znaczących budowli, w tym Palais de la Méditerranée, które obecnie pełni rolę luksusowego hotelu i kasyna.

 

Promenada przechodzi w stare miasto z wąskimi uliczkami i przytulnymi placami, gdzie można usiąść i zjeść lunch albo wypić kieliszek wina lub filiżankę kawy. Ciekawostką jest również pozostałość starego getta żydowskiego przy ulicy Benoît-Benico, którego historia sięga aż do XV wieku.

Nicea pięknie prezentuje się także w okolicach portu, gdzie znajdują się urocze bary i restauracje, a w nowoczesnej części Nicei w okolicach ulicy Masséna znajdują się znane sklepy sieciowe oraz te z markowymi produktami.

To, że Nicea wcale nie jest nudna w deszczowy dzień, zawdzięcza między innymi wielu doskonałym muzeom i miejscom wystawowym, które znajdują się w mieście. W Le Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain, zwane także MAMAC, można podziwiać dzieła miejscowego artysty Yves Klein oraz amerykańskich twórców sztuki pop-artu, takich jak Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg i Andy Warhol.

Inne znakomite muzea sztuki to Le Musée du Message Biblique Marc-Chagall, Le Musée Matisse i Musée des Arts Asiatiques, zaprojektowane przez japońskiego architekta gwiazdę Kenzo Tange.

Natura

Choć Prowansja słynie z bogatej historycznej kultury miast, wokół Nicei znajduje się również przepiękna przyroda. Wąwóz Verdon znajduje się zaledwie kilka godzin stąd i jest popularnym miejscem do spływów pontonowych, a jeszcze bliżej można odnaleźć Parc national du Mercantour (czyli Park Narodowy Mercantour), który jest jednym z dziesięciu francuskich parków narodowych. Park leży dokładniej w południowo-wschodniej części kraju w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i oferuje doskonałe możliwości do jazdy na rowerze i pieszych wędrówek. Warto również wybrać się na przejażdżkę kolejką linową przez malownicze krajobrazy. Trasa rozpoczyna się w Gare de Nice, a podróż 151 km trwa nieco ponad trzy godziny.

Gorges du Verdon to najgłębszy wąwóz we Francji

Historia

Kolonia grecka Nikaia została założona ok. 300 p.n.e. przez Fokijczyków z Fokai. 

W średniowieczu Nicea odegrała istotną rolę w regionie ze względu na swój port i stopniowo rozwijała się jako pełnoprawne miasto o wyjątkowej tożsamości w ramach hrabstwa Prowansji. Pod koniec XIV wieku została jednak włączona do księstwa Sabaudii, co rozpoczęło burzliwy okres w jej historii.

W 1526 roku obszar otrzymał tytuł Hrabstwa Nicei, lecz miasto było wielokrotnie atakowane i oblężone, a mimo budowy cytadeli doznało poważnych zniszczeń, by następnie wielokrotnie odbudowywać się.

Po rewolucji francuskiej w 1789 roku Nicea przechodziła kilkakrotnie z rąk do rąk, zanim ostatecznie w 1860 roku oficjalnie stała się częścią Francji.