Wybierz się do Norwegii

Owiane legendą fiordy i fieldy Norwegii są faktycznie wspaniałe, a sami Norwegowie wielce cenią przyrodę swojego kraju, uprawiając narciarstwo i letnie wędrówki po rozległych płaskowyżach. Ten zamożny, dzięki ropie naród północy, jest również ojczyzną światowej sławy pisarzy, takich jak Henrik Ibsen i Knut Hamsun, a także Ludvig Holberg, którego Norwegowie uważają za swojego rodaka. Urokliwe miasta, jak hanzeatyckie Bergen czy stołeczne Oslo, pozwalają poczuć atmosferę małego kraju o szerokich horyzontach.
Czy wiesz, że flaga Norwegii jest połączeniem elementów flagi duńskiej oraz szwedzkiej?

Ludność 5,2 mln.
Stolica Oslo
Język Norweski
Czy wiesz, że flaga Norwegii jest połączeniem elementów flagi duńskiej oraz szwedzkiej?
Ciekawostki

Narty to norweski wynalazek. W języku staronordyckim słowo „ski” oznacza deska.

Innym norweskim wynalazkiem jest łopatka do sera. Miała ona ciąć w idealne plastry brązowy norweski ser „brunost”

Oslo

Z punktu widokowego, znajdującego się na szycie słynnej skoczni narciarskiej w Holmennkollen –  norweskiej odpowiedzi na wieżę Eiffla ¬– roztacza się zachwycająca panorama stolicy Norwegii. Będąc na wysokości 400 m n.p.m. człowiek uświadamia sobie dwie rzeczy: że skoki narciarskie wiążą się z adrenaliną i są zabawą z dreszczykiem, oraz że Oslo nie jest szczególnie dużymi miastem.

Liczba 650 000 mieszkańców nie pozwala miastu konkurować z większością światowych stolic. Ale  dobrobyt przyczynia się do powstawania nowych, prestiżowych inwestycji budowlanych, zaś dzięki temu, że miasto było kolebką wybitnych osobowości minionej epoki, takich jak Edvard Munch i  Thor Heyerdahl,  można tu znaleźć wiele interesujących wystaw.

Każdego miesiąca eksport norweskiego łososia przynosi wielomiliardowe zyski 

W Muzeum Muncha można podziwiać wspaniałą kolekcję ponad 1000 obrazów, prawie 5000 rysunków oraz około 18 000 grafik, które geniusz zapisał w testamencie gminie Oslo. W Muzeum Kon-Tiki  odbywają się projekcje dokumentalnych nagrań filmowych z ekspedycji poszukiwacza przygód, norweskiego podróżnika Heyerdahla.

Wikińską przeszłość Norwegii można poznać w Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset), którego ekspozycję stanowią łodzie wikingów, najstarsze pochodzące z VIII - IX w. Warto także odwiedzić interaktywną wystawę w Centrum Pokojowym Nobla, przedstawiające sylwetki setek osób uhonorowanych prestiżową Nagrodą Pokojową od czasu jej ustanowienia.

Park Vigelanda w Oslo dedykowany norweskiemu rzeźbiarzowi

Sørlandet

Na południe od Oslo, wzdłuż linii brzegowej możemy podziwiać widoki wybrzeża szkierowego w regionie Sørlandet.To wakacyjny region wypoczynkowy z pomalowanymi na biało drewnianymi domkami i miasteczkami, których brukowane deptaki zapełniają się, kiedy tylko pokaże się słońce. Piąte, co do wielkości miasto Norwegii, Kristiansand, stanowi świetną bazę wypadową dla wycieczek po archipelagu szkierowym, ale będąc tu nie wolno też zapomnieć o spróbowaniu ryb, w które region ten obfituje. Szeroki wybór różnych gatunków ryb znajdziesz na Fiskabrygga – wielkim bazarze rybnym.

 

Latarnia morska w Kristiansand 

Inne atrakcje turystyczne w Norwegii

Świetnym zakończeniem wakacji w Norwegii  może być wycieczka po krainie wikingów, tj. regionie wybrzeża pomiędzy Stavanger i Bergen. Koniecznie trzeba zadać sobie trud, by dostać się do wysoko położonych, ale popularnych i zapierających dech w piersiach punktów widokowych na Prekestolen oraz Kjeragbolten nad Lysefjorden.

Załóż buty turystyczne i kontynuuj podróż do serca Norwegii, doliny Gudbrandsdalen, gdzie znajdziesz drewniane farmy w dollinach gór.  Lub wyrusz do krainy fiordów z ogłuszającymi wodospadami oraz oszałamiającymi widokami na głębokie fiordy. Nie zapomnij też o Trondheim, gdzie poza piękną okolicą oraz wesołymi kawiarniami warto zaplanować wizytę w imponującej katedrze Nidarosdomen. Jej budowa rozpoczęła się w 1070 r. i trwała kilka stuleci, dlatego w jej bryle widoczne są wpływy różnych stylów architektonicznych, między innymi romańskiego i gotyckiego.

Geiranger to najsłynniejszy fjord Norwegii

Kontynuuj podróż na daleką północ, przekrocz krąg polarny i zwiedzaj kolejne wyspy wzdłuż północnego wybrzeża kraju. Zobacz kaszaloty  w Andenes lub zachwyć się hipnotyzującą zorzą polarną w Tromsø. Nordkapp określa się mianem końca świata, ale Finnmark warto również zwiedzić ze względu na ryty naskalne w Alta – zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nocleg można spędzić w hotelu-igloo, który wykonany jest z lodu i śniegu, a wewnątrz panuje przyjemne - 5 stopni. Jeśli chcesz zawrzeć małżeństwo w lodowej grocie, możesz to zrobić w tutejszej hotelowej kaplicy.

W trakcie podróżowania po Norwegii czeka Cię mnóstwo wrażeń, nie tylko związanych z przyrodą. To wielki kraj o powierzchni 385 000 km2, który przy zaludnieniu zaledwie 5,2 mln mieszkańców, zapewnia na tyle dużo miejsca, że każdy może robić to, na co ma ochotę.

W letnie noce na przyłądku Nordkapp słońce nie zachodzi

Norwegiawycieczki

 • Bergen i norweskie fiordy

  Udaj się do najpiękniejszych miejsc w kraju wikingów. Zobacz majestatyczne fiordy, góry rzeźbione lodowcem i wodospadami oraz klimatyczne miasteczka Norwegii.

  4,7
  • 6 terminy
  • 6 dni
  • Od 5 798,–
  od Warszawa
 • Norwegia – na tropie zorzy polarnej

  Zobacz jedne z najpiękniejszych miejsc norweskiego wybrzeża, gdzie czeka nas przejażdżka psim zaprzęgiem oraz rejs po Lofotach w blasku zorzy polarnej.

  4,5
  • 2 terminy
  • 6 dni
  • Od 9 798,–
  od Warszawa
 • Pociągiem i statkiem przez norweskie fiordy

  Zobacz wspaniałe norweskie fiordy, górskie krajobrazy i fascynujące miasta Norwegii podczas niezwykłych podróży pociągiem oraz rejsów statkiem.

  4,5
  • 2 terminy
  • 8 dni
  • Od 9 998,–
  od Warszawa
Udostępnij