Wybierz się w podróż do Anglii

W licznych pubach Anglii zawsze panuje doskonały nastrój i dopisuje świetny humor. Barman przesuwa ogromne kufle z piwem po ciemnej ladzie barowej niczym zawodnik drużyny curlingowej kamienie po tafli lodu.

Ludność 64 mln.
Stolica Londyn
Język Angielski
Union Jack to połączenie krzyży z flag Anglii i Szkocji i ukośnego krzyża Świętego Patryka, patrona Irlandii
Ciekawostki

Big Ben to nie nazwa znanej wieży zegarowej, lecz samego zegara?

pierwszy ogród zoologiczny na świecie został otwarty w Londynie w 1828 roku?

Kilku leciwych panów w zielonych połyskujących skórzanych kurtkach poklepuje się po ramionach i intonuje „Underneath the arches I dream my dreams away. Underneath the arches, On cobblestones I lay", zagłuszając zarówno automat do gry typu jednoręki bandyta jak i trzask płonącego w narożniku kominka. Świat prześlizguje się na zewnątrz za przyciemnionymi szybami. Lecz w czasoprzestrzeni pubu, o tym, w którym dziesięcioleciu aktualnie jesteśmy, decydują wyłącznie piosenki.

Ubierz wygodne buty, podaruj sobie chwilę odpoczynku w pubie, zregeneruj siły przy duszonych potrawach, babkach czy też pierwszorzędnej gastronomii Michelina – przeżyj nostalgiczny powrót do przeszłości i szaleńczą przygodę w metropolii.

Liverpool

Beatlesi i piłka nożna na Anfield Road, a także największe na świecie i najbardziej prestiżowe wyścigi konne The Grand National Steeplechase. Na trybunach tego dawnego miasta robotniczego panuje entuzjazm i zachwyt widzów – w Liverpoolu ani sport, ani muzyka nie mają charakteru muzealnego. Po wizycie w Beatles Story Museum czy sklepie Beatles shop na Matthew Street, na której mieści się również The Cavern – klub, który przyczynił się do rozsławienia zespołu – można poczuć, że nostalgiczna beatlemania żyje i ma się świetnie. Interesującymi miejscami na trasie zwiedzania miasta będą ulice Penny Lane i Strawberry Fields – forever – z rodzinnymi domami Johna Lennona i Paula McCartneya. Liverpool jest również interesujący z powodu Albert Dock – największego kompleksu zabytkowych budynków w Anglii, otwartego przez Księcia Alberta ponad 150 lat temu, który stanowi dzisiaj świadectwo czasów świetności Liverpoolu w dwudziestym wieku, kiedy miasto było jednym z najważniejszych miast portowych na świecie. Dzisiaj Liverpool jest siedzibą, między innymi, Tate Modern Art Gallery i Merseyside Maritime Museum – ale koniecznie trzeba go również przeżyć od strony wody podczas wyprawy promem przez legendarną rzekę Mersey.

W niektórych miejscach nadal napotkamy starą czerwoną angielską skrzynkę pocztową.

Manchester

Liverpool i Manchester walczą ze sobą zażarcie nie tylko na polu piłki nożnej. Manchester, który po rewolucji przemysłowej zyskał sławę światowego centrum włókiennictwa, po okresie upadku został zrewitalizowany i wzbogacony dużymi projektami budowlanymi i inwestycjami kulturalnymi. To liczące 2,6 milionów mieszkańców miasto mieści, między innymi, Manchester Art Gallery, w której znajdują się ważne zbiory nowoczesnej sztuki brytyjskiej z takimi nazwiskami międzynarodowej sławy jak: Lucien Freud, Francis Bacon, Henry Moore i David Hockney. W dzielnicy Castlefield znajduje się pierwszy stworzony przez człowieka kanał żeglowny – kanał Bridgewater. Wzdłuż Manchesters Ship Canal, prowadzącego z Salford Quays do Liverpoolu, można podziwiać piękną starą architekturę, natomiast dawne pakownie i magazyny na północnych przedmieściach zostały przekształcone w interesujące luksusowe mieszkania.

Londyn

Manchester i Liverpool to fascynujące alternatywy urbanistyczne dla bardziej tradycyjnych dużych miast, będących najczęstszymi destynacjami urlopowymi, ale oczywiście ciężko im konkurować z wielokulturową stolicą Europy. Swinging London otwiera swoje podwoje zakupowe od Oxford Street i Kings Road po alternatywny Camden Market i słynny dom towarowy Harrods. Dzieje się tu również dużo w dziedzinie wielkich musicali, począwszy od dawnych klasyków, takich jak” Sound of Music” i” Phantom of the Opera”, po historię o chłopcu z robotniczej rodziny Billym Elliocie, który stał się tancerzem baletowym – a która była również hitem kinowym. Londynu nie da się w pełni poznać w jeden długi weekend. Trzeba go kosztować małymi porcjami. Zwiedź wspaniałe muzea South Kensington – Science Museum, Natural History Museum, a także Victoria & Albert, największe na świecie muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego. Wybierz się również do dawnej dzielnicy imigrantów i dzielnicy robotniczej East End, która przeżyła rozkwit i jest dzisiaj enklawą projektantów i artystów. Sztukę nowoczesną można podziwiać w Whitechapel Art Gallery.
 
 Oxford Circus
 
Spore przeżycia kulturalne czekają nas również w londyńskiej South Bank z jej galeriami i teatrem South Bank Centre oraz legendarnym teatrem Shakespeare Globe Theatre, położonym nieco dalej przy brzegu rzeki, a także w świątyni sztuki Tate Modern z jej wystawami specjalnymi i światowej klasy ekspozycją stałą. Jeżeli zdecydujemy się przeprawić na drugą stronę Tamizy, będziemy mieć okazję przejść znanym mostem Millenium Bridge, który prowadzi do centrum finansowego City i znanej katedry St. Paul's Cathedral. Do obowiązkowych punktów zwiedzania na mapie Londynu należą oczywiście również takie popularne atrakcje jak: Big Ben, Tower Bridge z pięknym widokiem, Tower of London, Westminster Abbey, London Eye, Speakers Corner oraz British Museum. Nie można również zapomnieć o wiernych strażnikach królowej w czerwonych mundurach i charakterystycznych bermycach, pełniących straż przy Buckingham Palace. W Londynie mieszka 8,5 miliona ludzi – to prawie jedna siódma ludności całej Anglii. Anglia to jednak również idylliczne krajobrazy, angielskie dworki i miasteczka uniwersyteckie Oxford i Cambridge. Anglia to także wybrzeże z kurortem Brighton, a także średniowiecze i Robin Hood w East Midlands Nottingham czy Yorku w północnej Anglii ze znanym na całym świecie muzeum wikingów Jorvik Viking Centre.

Oxford Circus

Angliawycieczki

 • Południowa Anglia i Kornwalia

  Fantastyczna wycieczka przez malownicze zakątki Anglii ze spektakularnym wybrzeżem, urokliwymi wioskami i owianymi legendami zamkami i skarbami kultury

  4,3
  • 17-09-2024
  • 7 dni
  • 7 498,–
  od Warszawa
 • Klasyczna Anglia

  Zobacz największe atrakcje Anglii: od Stonehenge i Windsoru - rezydencji królów angielskich, po rzymskie miasto Bath i dom narodzin Churchilla - Pałac Blenheim

  4,3
  • 07-08-2024
  • 7 dni
  • 7 998,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij